27.6.2017, 18:00

"Dítě mohou klidně vychovávat dvě lesbičky. Klíčem je láska," tvrdí režisérka Počtová

Po výpravě za Generací Singles (2011) se dokumentaristka Jana Počtová podívala na současného Nerodiče (2017). Skrze svůj životní příběh a osudy známých ukazuje na rozdílné formy rodičovství. V Nerodiči narazíte na rozvedené muže a ženy, lesbický pár nebo partnery, kteří děti nechtějí. Nechybí tu ženu, co děti adoptuje a do jejich výchovy vkládá jediný smysl existence. Snímek Nerodič vstoupí do českých kin 21. září.

Režisérka Jana Počtová | Foto: Česká televize

Bylo těžké sehnat ideální protagonisty pro film Nerodič?
Komplikované to bylo. Jedná se totiž o dvakrát tak intimnější téma, než jsem zpracovávala v předchozím filmu. V Nerodiči totiž postavy nemluví jen o sobě a o svém osobním stavu, popisují ale zároveň svůj partnerský a rodičovský život. A to už člověk musí slova mnohem více vážit a myslet při tom na své nejbližší okolí. Volit slova tak, aby neublížil a přitom byl otevřený. Je to složité balancování.

V průběhu natáčení jste narazila na různé typy rodin. Myslíte si, že v tomto směru existuje něco jako zaručený ideál?
Spíše jsem zjistila, že neexistuje nic, co by se dalo nazvat správné a špatné. Dnes už je podle mě bez problému možné a společností akceptovatelné, že vychovávají dítě například dvě lesbičky. Podstatné pro dítě není, v jakém rodinném vzorci vyrůstá, ale spíše jestli je milované. Láska je klíčem. Proto pokud je v rodině přítomný tento princip, je už jedno v jakém složení dítě vyrůstá. Ale je to jen můj názor.

Upoutávka na Nerodiče:

Od uvedení vašeho posledního filmu Generace Singles uběhlo pět let. Na čem jste od té doby pracovala?
Dělala jsem svou běžnou dokumentární práci a také přemýšlela nad námětem filmu Nerodič. Konkrétně k tomuto filmu byla cesta o trochu delší. Zpětně toho ale vůbec nelituji, protože mi nešlo jen o to téma filmu teoreticky prozkoumat, ale také projít určitým osobním vývojem.

Navazuje v něčem Nerodič na Generaci Singles?
Určitě na něho navazuje tématicky. Ve svých filmech se totiž zajímám o mezilidské, partnerské nebo rodinné vztahy. Pozoruji totiž, že společnost prochází určitým vývojovým mezníkem. Zákonitě se tak projevují změny ve vztazích i v lidech samotných. Variant, jak žít s druhým člověkem, je dnes ale více, a mě zajímá, proč tyto změny nastaly, jak je lidi vnímají, co je donutilo žít právě takto, jak jsou schopni to zpracovat a do jaké míry je tento stav naopak frustruje nebo do jaké míry jim v životě pomáhá. Mé filmy jednoduše fungují jako reflexy doby.

Z dokumentu Nerodič | Foto: Česká televize

Nakolik jsou daná témata filmů s vámi jako s jejich autorkou spjata?
Jsem typ režiséra, který se snaží točit filmy vždy o tom, s čím hluboce souzní. No a aktuálně řeším téma rodičovství. Je mi 35 let, jsem svobodná a vím, že už mám jen pár let, kdy budu schopná porodit děti. Řeším, jestli je vůbec chci mít a do jakých podmínek je správné je přivést. Takže se zabývám vlastně tématem, které řeší každý druhý člověk. Nebo spíše každá druhá žena.

Snaží se vaše filmy celospolečenská témata jen prezentovat nebo klást lidem zrcadlo a hledat cestu, jak z toho všeho ven?
Nejsem si jista, zda díky svým filmům mohu dojít k nějakému výsledku nebo ponaučení. To vám může dát život, ale film jen velmi ojediněle. Ten má moc třeba jen rozvířit či upozornit na nějaké téma, což není málo. Každopádně k otázce samotné: Každý člověk funguje a přemýšlí jinak. Pro někoho může být například rozvod znamením doby a překoná ho celkem rychle, pro druhého zase naopak může rozvod znamenat šílenou ztrátu doprovázenou pocitem, že v životě selhal.

Z dokumentu Nerodič | Foto: Česká televize

Sama doba nedává jeden vzorec, podle kterého lze žít „správně“. Snažím se proto do filmu nedosazovat nějaké poslání, výsledek. Říkám jenom, že tak to tady je a takto my žijeme. A jestli žijeme správně, ukáže až doba. Touha po odpovědi je v mých filmech předem prohraný boj. Každý si z toho může vzít to, co se ho týká. Někoho tam bude zajímat příběh lesbiček, někoho, kdo je singl, matka či otec, zase bude zajímat příběh single matky. Je to zkrátka zpráva o rodinném životě ve 21. století.

Máte pocit, že po dokončení Nerodiče budete mít téma ne/rodiny vyřešeno?
Nejde to říct tak jednoduše. Žití je totiž neustálý proces proměn a někdy nedohlédnete, co vás potká a kdo vám vstoupí do života a odkloní jej jiným směrem. Po dokončení předchozího filmu jsem neměla pocit, že bych věděla, jak se jako singl žena chovat. Po Nerodiči si ale říkám, že budu možná vědět, jak se stát lepší matkou a parťákem pro své dítě. Což by bylo skvělé. I když, kdo ví.

Upoutávka na Generaci Singles:

-
-
Související filmy: Nerodič, Generace Singles
Související osoby: Jana Počtová

Související články:

Recenze: Nic jako dřív - portrét jedné ztracené varnsdorfské generace?

Tento český dokument vypráví o osudech mladých lidí (do 20 let), žijících ve Varnsdorfu. Jeden hoch se snaží přestat fetovat a přivedl právě přítelkyni do...

Mladí Vietnamci v České republice aneb Generační vzpoura proti pracovitým rodičům?

Vypadají jako Vietnamci, mluví a myslí nicméně jako Češi. Snímek Bo Hai (2017) režiséra Dužana Duonga pojednává o mladé generaci Vietnamců, která zapustila...

Zvládli byste pěstounskou péči? Obdivuhodné "náhradní rodiče" představuje dokumentaristka Špátová

Pěstounská péče je poskytována dětem, které z různých důvodů nemohou být vychovávány ve vlastní rodině. Jak se děti s novými rodiči sžívají? Jaká jsou...

Recenze: Nerodič, když na otce volají policii

Jana Počtová natočila volné pokračování svého dokumentu Generace singles, a podívala se tentokrát na život několika lidí, kteří sice mají rodiny, ale...

"V pohřebnictví se točí obrovské peníze," říkají tvůrci vítězného kraťasu Backstage o muži z krematoria

V sobotu se předávaly Ceny Pavla Kouteckého za nejlepší tuzemské dokumentární filmy. V kategorii těch krátkých zvítězili studenti Univerzity Tomáše Bati ve...

Recenze: Poslední rodina - životopisné drama bez příkras a přesto strhující

Příběh malíře Zdiszlava Beskinského vystačil na celovečerní film bez potřeby přidané dramatizace. Navíc se výsledek opravdu povedl.

Recenze: Single Lady: Jízda v Óčku s topmanažerkou Janou Plodkovou

Máme tu čest vidět nástup ikony moderních single manažerek nebo skončí seriál zapomenut v propadlišti seriálových dějin? Jak napovídá už úvodní znělka...

"Pocit, že manželství jsou nestabilní, není jen projevem dnešní doby," říká režisérka Helena Třeštíková

Autorka ceněných časosběrných dokumentů dokončila další ze svých snímků. Strnadovi (2017) vstoupí do českých kin v druhé polovině ledna příštího roku...

Recenze: Generace singles

"Singles" jsou podle definice režisérky Jany Počtové lidé mezi 25 až 40 lety, kteří jsou zajištění, soběstační, nejsou hloupí a nemají dlouhodobého partnera.

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: