Téma

18.11.2017 /19:00/

Desítka filmů, u kterých se během natáčení vyměnil režisér

Desítka filmů, u kterých se během natáčení vyměnil režisér

Právě uváděnou Ligu spravedlnosti ke konci natáčení převzal po režiséru Zacku Snyderovi (který odstoupil z osobních důvodů, zemřela mu dcera) Joss Whedon, aby dotočil některé scény a pohlídal postprodukci. Není to poprvé, co došlo na podobné střídání.

ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ (1939)

Nahrazování režisérů není žádná moderní záležitost. Podobné čachry byly běžné už v počátcích Hollywoodu. Legendární Čaroděj ze země Oz zažil střídání hned několik. Napřed Norman Taurog udělal několik pokusných záběrů, jak bude film vypadat v technologii Technicolor. Poté režii převzal Richard Thorpe, na režisérské židli ovšem vydržel pouhých devět dní a když byl vyhozen, na chvíli zaskočil na plac George Cukor (i když nenatočil jedinou konkrétního scénu, výsledná podoba postav je jeho zásluhou). Teprve až poté se k projektu dostal Victor Fleming, který je pod filmem podepsán.

JIH PROTI SEVERU (1939)

Pro Cukora byl rok 1939 prokletý. Jako režisér byl přizván k Jihu proti severu, pro kreativní neshody s producentem Davidem O. Selznickem musel ale natáčení po třech týdnech opustit. A kdo ho nahradil? Znovu Fleming!

SUPERMAN 2 (1980)

Jeden z nejznámějších sporů tvůrce a studia. Richard Donner natáčel první dva díly Supermana s Christopherem Reevem naráz. Po obřím úspěchu jedničky Donner narazil, když chtěl dát dvojce vážnější nádech, zatímco studio vyžadovalo odlehčenější podívanou. Přestože měl Donner většinu scén pro dvojku hotovou, byl vyhozen a nahrazen režisérem Richardem Lesterem. Přetáčkami nevznikl špatný film, oproti Donnerově režisérské verzi, která (naštěstí) vyšla v roce 2006, jde ale přeci jen o slabý čajíček.

OSTROV DR. MOREAU (1996)

Legendární noční můra pro všechny zúčastněné. Původní režisér Richard Stanley, který film čtyři roky připravoval, byl po pouhých čtyřech dnech natáčení vyhozen, protože nezvládal ukočírovat herce. A není se čemu divit. Marlon Brando se vyrovnával se sebevraždou dcery, Val Kilmer s rozvodem a navíc šlo o období, kdy si oba herci mysleli, že jsou mistři světa a všechno musí být po jejich. John Frankenheimer nastoupil do rozjetého vlaku, natáčení protrpěl a na Kilmera měl na konci takovou averzi, že když natočil poslední záběr, zavelel: „Střih. A teď toho bastarda dostaňte z mého placu!“.

ODPLATA (1999)

Podobná situace jako u Supermana 2. Brian Helgeland natočil Odplatu jako temnou a nekompromisní gangsterku, což producenty znejistilo (šlo o hodně oldschoolovou záležitost, která nutně nešla na ruku divákům). Studio Helgelanda vyhodilo a najalo Johna Myhrea, který třetinu filmu přetočil (vznikl mimo jiné úplně nový závěr a záporák) a film přiblížil tehdy populárním gangsterkám Guye Ritchieho. Helgelandův temnější sestřih nakonec vyšel také a to v roce 2006. Unikátní na téhle situaci je, že jsou si sestřihy pojetím opravdu hodně vzdálené, a přesto jsou oba vynikající. Výše přiložený trailer je na režisérskou verzi, které jsme se více věnovali v Přehlížených peckách.

SUPERNOVA (2000)

Supernova proslula tím, že ji nedokázal zachránit nikdo. Snímek ve stylu Vetřelce původně natáčel Walter Hill, který ke zmíněné klasice Ridleyho Scotta napsal scénář. Poté, co práce dokončil, se studio rozhodlo k razantním změnám, Hilla vyhodilo a nahradil ho Jack Sholder (Noční můra v Elm Street 2), který podle mnohých zdrojů většinu filmu přetočil. Výsledkem byla pořád katastrofa, kterou nedokázal ve střižně zachránit ani Francis Ford Coppola (Kmotr). Bezradnost korunoval trailer, zkoušející Supernovu prodat jako zábavnou sci-fi. Více jsme se filmu věnovali ve Slavných propadácích.

VYMÍTAČ ĎÁBLA: ZROZENÍ (2004)

Další případ "dva filmy za cenu jednoho". Pokračování Vymítače ďábla měl původně režírovat John Frankenheimer, od projektu ale odstoupil (a zanedlouho poté bohužel i zemřel). Místo něj film natočil Paul Schrader. Když dodal svůj sestřih, narazil. Zatímco studio chtělo lekačky a krev, Schrader se rozhodl vsadit na psychologické drama. Došlo proto ke střídání. Do rozjetého vlaku naskočil Renny Harlin, dostal k ruce extra 20 milionů a řadu scén přetočil. Výsledek diváky ani kritiky nenadchl. Původní verze nakonec vyšla také, u nás pod názvem Pod nadvládou zla. A i ta to ve známkách schytala.

PRACHY DĚLAJ ČLOVĚKA (2006)

Legendární porevoluční český průšvih. Prachy dělaj člověka původně točil nejmenovaný režisér podle scénáře Jana Kulhavého. Režisér byl po pouhých pár dnech vyhozen a Kulhavý si usmyslel, že film natočí sám. Společně s herci vyrazil na Srí Lanku, coby debutant však absolutně nic nezvládal a výsledkem bylo to, že si štáb užil pěknou několikatýdenní dovolenou za deset milionů korun. Během ní se natočily jen "záběry pro cestovní kancelář", jak později uvedl režisér Jiří Chlumský, který nakonec musel projekt zachránit.

RATATOUILLE (2007)

A ještě jedna česká stopa. Pixarovka Ratatouille byla původně dítětem Jany Pinkavy, držitele Oscara za krátký animovaný snímek Geriho hra. S námětem na film přišel Pinkava poprvé již v roce 2001. Pinkava na projektu pracoval i jako režisér, výroba se však neubírala směrem, v jaký studio doufalo, a tak roku 2005 odpovědnost za režii a produkci převzal zkušenější Brad Bird.

ANT-MAN (2015)

V případě Ant-Mana nedošlo k výměně přímo během natáčení, ale i tak je třeba film zařadit. Edgar Wright totiž na projektu pracoval celých osm (!) let a dokonce natočil testovací záběry (viz výše), které pomohly projektu k tomu, aby dostal zelenou. Těsně před první klapkou se však studio s Wrightem rozešlo pro tradiční kreativní neshody. Šlo především o zásahy do scénáře a také o to, že Wright chtěl, aby film nebyl moc vázán na ostatní marvelovky.

-
-

Související články:

Slavní herci a herečky, kteří byli z filmu kompletně vystřiženi

Být hvězdou ještě neznamená, že člověk neskončí na podlaze střižny. Stává se tak běžně. Herci natočí scény pro film a ty se pak nepoužijí. Přesně na takové...

Alternativní konce, které mohly změnit celý film

Nejednou se stane, že tvůrci váhají, jakým způsobem film zakončit. Někdy bojuje scenárista s režisérem, jindy zasáhne studio na základě neuspokojivých...

Recenze: Liga spravedlnosti připomíná v lepších chvílích Avengers

Ještě donedávna byla představa, že se v jednom filmu plnohodnotně setkají Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Flash a Cyborg (nebo aspoň polovina z...

Úžasné scény, které původně nebyly ve scénáři

Můžete si myslet, že jsou herci placení pouze za to, aby se před natáčením naučili pár řádků a několik týdnů strávili nacvičováním brečení na povel atd...

Kdo je mlčenlivý šofér a hrdina nadupané akční kriminálky Baby Driver?

Říkají mu Baby, hraje ho Ansel Elgort (Hvězdy nám nepřály) a jeho prací je převážet zločince z místa činu za doprovodu nabušeného hudebního soundtracku...

Téma: Zákulisní boj o výslednou podobu Sebevražedného oddílu aneb co vše bylo při natáčení špatně

Není to tak dávno, co v médiích proběhla přestřelka mezi režisérem Joshem Trankem a studiem Fox o tom, kdo může za tragickou podobu nové Fantastické...

Fantastická čtyřka: Podle Tobyho Kebbella existuje skvělý temný sestřih, který bohužel nikdy neuvidíme

Nová Fantastická čtyřka se, velmi jemně řečeno, nepovedla. Mediální přestřelka se nesla mezi režisérem a studiem, což divákům mohlo být jedno. Klíčový byl...

Ankety

Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser
Na který film ze stáje DCEU se nejvíc těšíte?
 • Wonder Woman 2
 • Aquaman
 • Flashpoint
 • Sebevražedný oddíl 2
 • Shazam!
 • Batgirl
 • Batman
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
více k tématu:
DC potvrdilo seznam chystaných filmů. Pokračování Ligy spravedlnosti chybí
Který z filmů v našem výběru je pro vás největší vánoční klasikou?
 • Tři oříšky pro Popelku
 • Mrazík
 • Sám doma
 • Smrtonosná past
 • Láska nebeská
 • Vánoční prázdniny
 • Santa je úchyl!
 • Ukradené vánoce Tima Burtona
 • Život je krásný
 • Anděl páně
více k tématu:
Desítka filmů, na které nesmíte zapomínat o Vánocích

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: