Revue

10.6.2017 /14:00/

Jak být režisérem a nezhroutit se

Párkrát ročně se hlásím do soutěže s nějakým svým výtvorem. Můj stand-up se dostal do Top 20 komiků na rádiu WMGK v USA, ale s něčím, co jsem natočila, se mi ještě obdobně uspět nepodařilo. Nevzdávám se.

Letošní první soutěž měla dost specifické zadání: točit vertikálně na mobil na dopředu zadané téma. Napsala jsem k tomu příběhy pro jistotu dva. Jeden se odehrával zde v New Yorku, na Times Square. Abychom ho natočili, potřebovali jsme 2 malé děti. Kameraman se mi smál, že "děti a zvířata jsou na natáčení to nejhorší", ale mně připadalo, že to bude hračka. Nebyla. Jedno z dětí trpělo hyperaktivitou a obě syndromem americké výchovy. Ta spočívá v tom, že se dětem téměř nic nezakazuje, rodiče se tomu pouze v případě nežádoucího chování (jako třeba skok do ulice pod jedoucí auto nebo plivání po kolemjdoucích) snaží zabránit snahou zaujmout dítě něčím méně destruktivním.

Modlila jsem se, aby děti byly v dobré náladě. Byly. Asi 10 minut. První klapku zvládly slušně, ale ke konci scény pojaly nápad, že by bylo báječné rukama mávat na kameru. Takže nepoužitelný materiál. Druhá klapka dětem šla velmi dobře, ale v poměrně složité choreografii jiných herců, kteří pracovali mezi turisty za plného provozu rušného Times Square, došlo k chybě, kvůli které bylo nutné scénu opakovat. Povedlo se nám z dětí vykřesat ještě jeden pokus, než začaly natahovat, že už se jim nic dělat nechce. A začala dětská stávka. Měnily barvy v obličeji, nafukovaly tvářičky a klepaly bradičkami. A dál to prostě nešlo. Klip tedy nedopadl nijak slavně. Bylo nutné použít plán B a natočit ten druhý příběh. S mým oblíbeným hercem, který dokáže zahrát úplně vše. A také možná díky němu se klip "I Am Tim" dostal v soutěži relativně daleko. A i když jsme nevyhráli, máme z hodnocení od organizátorů soutěže radost.

Podpořena kladnou zpětnou vazbou jsem se přihlásila do další soutěže. Tentokrát šlo o to natočit netradiční reklamu na čokoládu. Jelikož jsem se v té době náhodou vyskytovala v Praze a dozvěděla se o tom, že se ve Vodičkově ulici otvírá "Fear House", šla jsem se tam podívat. Velmi mne zaujal jejich hororový bar, který přímo vyzýval k natáčení. I zapůjčila jsem si pár strašidel, obsadila je do příběhu, ve kterém hrají poker o čokoládu, a domluvila natáčení.

Problém byl pouze jediný: v Česku nešla sehnat ta čokoláda, na kterou reklama měla být! Psala jsem organizátorům a ti mi nabídli, že mi pošlou na natáčení vzorek. Výborně! Vše bylo domluveno. Herci na place, štáb ready, bar otevřený pouze pro nás. Bohužel balíček se někde zasekl. Přemýšlela jsem, jestli už nastal čas si podřezat žíly, nebo se pokusit přelézt to žbrlení na Nuseláku a skočit z něj šipku, protože natáčení už posunout nešlo. Následující den jsem měla vystoupení a pak jsem zase odlétala. Nakonec jsem se rozhodla natočit klip i tak, čistě pro zábavu, s jinou čokoládou. A jelikož se povedl, tak jsme z něj udělali aspoň promo pro FearHouse a jejich krásný hororový bar.

Upoutávka:

Během natáčení i postprodukce všech těch klipů se často vyskytne nějaká svízel. Nepřeje nám počasí. Rozbije se hlavní rekvizita. V místnosti, kde se natáčí, něco furt hučí a nejde to vypnout. Jeden herec je nemocný, druhý ve viditelné kocovině. Náš geniální, ale občas trochu roztěkaný kameraman si před spaním do nabíječky dá elektronickou cigaretu místo mobilu, aby až mu budu volat, že je čas uploadovat video, a uzávěrka je za 10 minut, ten mobil nemohl zvednout, protože se mu vybil.

Myslela jsem si, že po 10 letech právničení mne už jen tak něco nerozhází. Ale stres režiséra na place si se stresem právníka u soudu moc nezadá. Na sebevraždu myslím pořád stejně často, zdá se mi. Takže, jak to všechno přežít? Můj návod je říkat si: aspoň po mně, jako po režisérovi, něco zbude. A v mém případě něco jiného než hromada 100 stránkových smluv, převedených nemovitostí či rozvedených klientů, kteří se nenávidí. A to se počítá.

-
-
Nora K
Autor:
Nora K

Čtěte dál:

Zkuste herecký casting a blýskněte se v seriálu

Máme tady jednu výzvu pro všechny, kteří jsou rádi před kamerou, baví je sci-fi, horor a komediální seriály. Fanoušci se smyslem pro exhibici i začínající...

Dark Universe přidává na seznam svých plánovaných filmů další tři monstra

Mumie je za dveřmi a v Universalu správně pochopili to, že jestli má jejich vznikající hororový vesmír někoho zajímat, nesmí se bát plánovat dopředu.

Odkaz hororového průkopníka Lovecrafta ožije ve 3D filmu Psychopompos

Americký spisovatel H.P. Lovecraft, který inovativně přistupoval k fantasy, sci-fi a hororu, svým dílem inspiroval všemožné tajuplné spolky, ale též...

Glosa: Colbert, nebo Stalin?

Jako komik a scenárista se dost zajímám o to, co dělají špičky mého oboru. Pravidelně chodím na vystoupení kolegů, ať už to jsou komici, co mají teprve pár...

Oscar 2017: Jak jsem tipovala aneb Oscarová pýcha předchází pád

Jako již několik let, i letos jsem tipovala jak nominace na Oscary, tak vítěze této soutěže. Před zveřejněním nominací většinou hojně zapojuji Excel a...

„Pocit děsného strachu ve mne vyvolávají klauni a šašci,“ říká maskérka a fanynka zombie žánru Anna Grillová

Sešli jsme se na úterní obnovené premiéře Noci oživlých mrtvol (1968) George A. Romera. V předsálí hostivařského kina proměňovala otrlé zájemce v chodící...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: