Recenze

17.5.2017 /15:30/

Recenze: Poslední rodina - životopisné drama bez příkras a přesto strhující

Příběh malíře Zdiszlava Beskinského vystačil na celovečerní film bez potřeby přidané dramatizace. Navíc se výsledek opravdu povedl.

Zatímco předrevoluční západ potřeboval Salvadora Dalího a H.R. Gigera, východní blok měl talent obou dvou v jednom geniálním polském malíři Zdzislavu Beksinském. Bohužel minulý režim takové tvůrce neuměl docenit, a proto je velká škoda, že je jeho jméno oproti předchozím dvěma zmíněným téměř neznámé.

Zdzislav Beksinski byl podle známých a přátel tichý, velmi milý a přátelský člověk. O to více podivuhodné bylo, kde se v něm brala temnota a deprese, kterou vždy promítal do své tvorby.

To nám film v zobrazovaných posledních třiceti letech jeho života bohatě odkrývá.

Začínáme v momentě, kdy se stěhuje se svou rodinou (manželkou, matkou a tchyní) do nově vystavěného panelového sídliště na okraji Varšavy. Přichází do šedého a zabahněného prostředí, postaveného narychlo stejně, jako tomu bylo například u nás s výstavbou panelových sídlišť na okraji Prahy.

Hned do domu naproti se stěhuje jeho syn Tomasz.

Trailer:

Právě postava Tomasze je motorem, díky nemuž je film poutavý a se zatajeným dechem sledujete vše až do konce. On je totiž časovaná bomba, trpí závažnými psychickými poruchami, neustálými výbuchy agrese a nejednou se pokusí o sebevraždu. Zatímco otec vše bere s naprostým a později až morbidním klidem (po dalším nepovedeném pokusu se zeptá lékařů, jestli by nebylo lepší ho nechat umřít), matka je jako jediný normální člen rodiny ze syna, a i manžela na prášky.

Nechci vám prozradit veškerý děj, stejně tak vám doporučím nejprve se podívat na film a až poté si o Beskinském přečíst na wikipedii. Byli by jste totiž velmi ochuzeni o zvraty, které rodina postupně prožívá.

Každopádně, v následujících sériích situací se proplétáme s rodinou přechodem od socialismu ke kapitalismu. Prožijeme bouřlivá devadesátá léta, kde se podaří deprimovanému Tomaszovi zazářit a stane se uznávaným průkopníkem popkultury v moderním Polsku. Až po úplný soumrak Zdiszlavova života.

Po technické stránce máme možnost vidět poměrně kvalitní řemeslnou práci. Dawid Ogrodnik v roli Tomasze naprosto exceluje a když následně vidíte nahrávky skutečného Tomasze Beskinského, nechce se vám věřit, že to není jeden a ten samý člověk.

Kamera v mnoha momentech využívá Zdiszslavovy záliby točit si na kameru cokoli a kdykoli, proto se na děj často díváme jakoby jeho očima.

Pravděpodobně pro vás bude těžké se počátkem filmu prokousat, pravděpodobně si budete říkat, že jste mi skočili na špek, ale jakmile se s postavami sžijete a pochopíte, kde je v rodině jejich místo, budete fascinováni a budete si (hlavně po závěrečné scéně) stejně jako já klást otázku “Je vůbec možné, aby tohle byl něčí skutečný život?”.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Marek Osvald
Autor:
Marek Osvald
Související filmy: Poslední rodina
Související osoby: David Ogrodnik

Čtěte dál:

"Dítě mohou klidně vychovávat dvě lesbičky. Klíčem je láska," tvrdí režisérka Počtová

Po výpravě za Generací Singles (2011) se dokumentaristka Jana Počtová podívala na současného Nerodiče (2017). Skrze svůj životní příběh a osudy známých...

19. týden-kinopremiéry: Guy Ritchie na mléčné dráze s padlými anděly

Druhé květnové premiéry provází šest novinek v čele s Králem Artušem: Legendou o meči (2017). Následuje ho například oscarový Klient (2016), novinka Emira...

Don Cheadle by mohl produkovat a hrát hlavní roli v životopisném dramatu Prince of Darkness

Jeremiah G. Hamilton byl prvním americkým milionářem černé pleti. A právě jeho životní příběh si filmaři vybrali k natočení. Steven Baigelman bude při...

Recenze: Jackie - netradiční životopisný film

Natalie Portmanová se nám představí jako Jackie Kennedyová v životopisném filmu, který skáče tam a zpět, ale většina se ho odehrává ve dnech těsně po...

Životopis skladatele Myslivečka dostal rekordní podporu fondu. Peníze má i Najbrtova pohádka nebo Mádlův film

Fond kinematografie tím potvrdil dlouhodobý trend - podporuje méně projektů, které jsou co nejlépe připraveny, vyšší finanční částkou. Když loni získala...

Ankety

Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Který ze zatím vydaných kraťasů studia Oats Neilla Blomkampa se vám líbil nejvíce?
 • Rakka
 • Firebase
 • God: Serengeti
 • Zygote
více k tématu:
Zygote: Nejnovější sci-fi kraťas studia Neilla Blomkampa vzdává hold Vetřelci a Věci
Vyrazíte do Brna na festival seriálů?
 • Ano
 • Ještě nevím
 • Ne
více k tématu:
Brno městem seriálů. Zahájit chce s neumlčitelným Larsem von Trierem!
Jaký je váš nejoblíbenější film s Vetřelcem?
 • Vetřelec (1979)
 • Vetřelci (1986)
 • Vetřelec ³ (1992)
 • Vetřelec: Vzkříšení (1997)
 • Prometheus (2012)
 • Vetřelec: Covenant (2017)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Vetřelec: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Kdo je větší drsňák?
 • Harry Callahan (Clint Eastwood)
 • Marion "Kobra" Cobretti (Sylvester Stallone)
více k tématu:
Stallone dráždí fanoušky, že by se mohl vrátit jako Kobra
Sdílet tuto stránku:

Partneři: