19.7.2018, 14:00

Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný. Jak je komiksová trilogie M. Night Shyamalana propojena?

Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný. Jak je komiksová trilogie M. Night Shyamalana propojena?
Vyvolený / Rozpolcený | Foto: Universal Pictures / Touchstone Pictures

M. Night Shyamalan nechal své fanoušky čekat dlouho. Hodně dlouho. Možná až příliš. Kořeny dva roky starého hitu Rozpolcený totiž sahají 18 let zpátky, k počátkům Shyamalanovy kariéry, kdy ještě platil za velký budoucí talent (později ho série neúspěchů o post připravila, nyní se ale pomalu vrací zpátky).

!!! NÁSLEDUJÍ SPOILERY !!!

Psal se rok 2000 a komiksový žánr, minimálně v rámci světa filmu, nebral nikdo moc vážně. V polovině července přišli do amerických kin první X-Meni a začalo se blýskat na lepší časy. Opravdový zájem o komiksové hrdiny na filmovém plátně odstartoval až o dva roky později první Spider-Man Sama Raimiho, zásadnější věc se ale odehrála v kinech dříve, právě v roce 2000.

V listopadu měl premiéru "nový thriller režiséra na 6 Oscarů nominovaného Šestého smyslu" jménem Vyvolený. Shyamalan chtěl úspěch Šestého smyslu zopakovat. Znovu si vybral žánr thriller a Bruce Willise do hlavní role. Shy se tehdy těšil pověsti téměř zázračného filmařského dítěte a měl se světem vyvoleného Davida Dunna velké plány. Tržby byly ale podstatně skromnější než očekával (třetina Šestého smyslu) a proto přešel k jiným projektům.

Vyvolený | Foto: Touchstone Pictures

Po sérii neúspěchů (několik Zlatých malin pro Poslední vládce větru a Po zániku Země) se Shy rozhodl vrátit k tomu, co mu vždy šlo nejlépe - thrillerům s hororovými prvky. V roce 2015 natočil solidní žánrovku The Visit, v níž děti prožijí neobvyklou návštěvu u prarodičů. Šlo o předzvěst toho, že režisér konečně našel ztracenou formu. Teprve až Rozpolcený byl ale plnohodnotným návratem ke kořenům, konkrétně k Vyvolenému.

Většinu času to ale z filmu patrné není. Rozpolcený sleduje příběh Kevina (James McAvoy), trpícího rozštěpením osobnosti. Konkrétně má ve své hlavě 23 různých identit a do toho se údajně blíží dvacátá čtvrtá, jakési monstrum. Dvě třetiny filmu se Shyamalan tváří, že vypráví příběh mentálně nestabilního jedince. Je tu jen několik problesků naznačujících, že jde o víc - například zajímavě vystavěný vztah Kevinových identit, které spolu údajně "pobývají" ve stejném prostoru a sami určují, kdo vystoupí do světla (neboli převezme nad tělem kontrolu). Významnou indicií je i postava psycholožky, jež věří, že je Kevinův stav jakousi speciální schopností, kterou odemkl díky tragédii prožité v mládí. Tím se dostáváme k jádru věci vedoucí k pointě filmu. A znovu se musíme zaměřit na Vyvoleného, abychom dostali celý obrázek.

Vyvolený je v rámci struktury de facto klasický komiksový film (nehoda, znovuzrození, uvědomění, přijmutí svého nového já, boj s finálním bosem). Vyvolený David Dunn, který disponuje ohromnou silou, je nezranitelný a jehož jedinou slabinou je voda, většinu času komiksově nepůsobí. Shyamalan schválně svůj film pojal civilně, aby 90% času nebylo jisté, zda opravdu sledujeme zrod superhrdiny. Odvážný koncept dokázal ustát a na konci nabídl nefalšovanou komiksovou katarzi, leč s méně okázalými gesty. U Rozpolceného dělá to samé, akorát sledujeme origin záporné postavy.

Kevin je komiksový superpadouch v Shyamalanově filmovém vesmíru. Že jde o stejný vesmír, v němž existuje i vyvolený David Dunn, potvrdila finální scéna v bistru, kde několik lidí sleduje televizní zprávy. V nich Kevin dostane od novinářů přezdívku Horda a ženy přemýšlí "jak se jmenoval ten blázen, kterému média před 15 lety také dala srandovní přezdívku". V tu chvíli přichází krátké cameo Willise. Má na sobě pracovní oblek s cedulkou se jménem Dunn a ženám připomene jméno pan Skleněný (jehož hrál ve Vyvoleném Samuel L. Jackson). Bez zajímavosti není ani to, že ve chvíli, kdy si Kevin uvědomí svou proměnu, je hudebně využita skladba Jamese Newtona Howarda z Vyvoleného, které hrála i u "zrodu" Davida Dunna.

Hudební motiv, který spojuje zrod hrdiny i padoucha

Pro fanoušky Shye a Vyvoleného je Rozpolcený filmem, po němž volali léta. Je samozřejmě otázkou, jestli není už trochu pozdě. Kdo po 18 letech, vyjma nadšenců, poznal onen hudební motiv? Kolik mladších diváků pochopilo, že právě sledovali pokračování filmu z roku 2000? Pointa byla současně nejen trumfem, ale i slabinou. Znalé Shyamalanovy tvorby potěšila. Nepolíbené zmátla, proč se realistický thriller změnil ve finálním aktu v přepálenou fantasmagorii s padouchem, který najednou lezl po stropě, odolal ráně z brokovnice a k tomu se tam zničeho nic na pár vteřin objevil Willis. "Modří" věděli, běžný divák se podrbal na hlavě a musel si odpověď vygooglit.

Je proto otázkou, kolik lidí půjde na Skleněného s tím, že jde o finále komiksové trilogie. Pokud jste Vyvoleného neviděli, koukejte to napravit.

Skleněný | Foto: Universal Pictures

P.S. V jednom rozhovoru mimochodem Shyamalan prozradil, že postava Kevina původně vznikla pro scénář Vyvoleného. Shyovi se ale tehdy dle vlastních slov nedařilo uspokojivě propojit tři dějové linie (Kevina, Dunna a pana Skleněného). Měl pocit, že by si Kevin zasloužil vlastní příběh a z toho důvodu ho ze scénáře vyřadil, aby se k němu mohl v budoucnu vrátit.

P.P.S. Jednou z fanouškovských teorií je také to, že snímky propojuje i nehoda vlaku, kterou Vyvolený začíná (David jediný přežije a tím začne jeho cesta k uvědomění si, že je nezničitelný). Při vlakovém neštěstí totiž zemře i Kevinův otec. Není ale v tuhle chvíli jisté, zda jde opravdu o stejnou událost.

-
-

Související články:

Bruce Willis jako vyvolený superhrdina z blázince!

Fanouškové pozoruhodného mysteriózního thrilleru Vyvolený (2000), v němž Bruce Willis coby David Dunn jako jediný přežije vlakové neštěstí, uvědomí si svou...

Čekali jsme 18 let, ale konečně tu máme trailer na pokračování Vyvoleného

Vážně už jsme ani nedoufali, že na tohle pokračování dojde. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Takže můžeme být nakonec rádi za to, že šla na...

Skleněný: Pokračování hitů Vyvolený a Rozpolcený má první plakát a ukázky

Co nás čeká od pokračování hitů Vyvolený a Rozpolcený? Původně jsme mysleli, že se v něm nějak ve "volné přírodě" (aby se tak řeklo) utkají nezničitelný...

Recenze: Až na dno - když je představitelka Lary Croft na dně (oceánu) a její milý mezi džihádisty

Novinka Wima Wenderse (Paříž, Texas; Nebe nad Berlínem, Pina) je snímkem, který má na jednu stranu velké plusy: za kamerou oceňovaný zkušený režisér a před...

Planeta se přelidňuje. Zachrání nás politika jednoho dítěte? Tím se zabývá Willem Dafoe

V době, kdy začínám psát tento článek, je stav světové populace na hodnotě 7 miliard 573 milionů 174 tisíc 916 lidí. Přelidněnost planety Země je ožehavým...

Glass: Kdy odstartuje natáčení pokračování hitů Rozpolcený a Vyvolený?

Letošní rok nám připravil jedno velké překvapení. A nepostaral se o něj nikdo jiný, než M. Night Shyamalan, který byl kdysi proslulý nečekanými pointami...

Pokračování Vyvoleného má oficiální název a datum premiéry!

Vážně už jsme v tohle pokračování ani nedoufali, ale zázraky se dějí. Následující text bude obsahovat některé dost podstatné spoilery.

US tržby: Poklidné čekání na Oscary v hororovém rytmu

Novinek se o víkendu v amerických kinech pokoušelo prosadit několik, neměly to ale lehké. Řada diváků zůstala doma a nakoukávala oscarové favority. Nakonec...

US tržby: Víkend pro všechny - pohádka pro děti, romantika pro ženy a akce pro muže

Málokdy se sejdou tři silné novinky, které si nelezou do zelí. O víkendu se to v amerických kinech povedlo. Zatímco dítka se těšila na LEGO Batmana...

US tržby: Rozpolcený drží žebříček návštěvnosti pohromadě

Čekali jste díky nástupu třetího Kruhu změnu na prvním místě? Zbytečně. Hit vzkříšeného M. Night Shyamalana Rozpolcený znovu obhájit nejvyšší příčku.

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: