Festivaly a ceny

29.11.2016 /18:00/

Vábení polského filmu aneb Bardzo fajný festival slaví tři roky

Přehlídka svěžích polských filmů slaví tři roky a roste. Letos uvede 5 celovečerních snímků, animované filmy pro děti, výstavu komiksů a filmových plakátů nebo afterparty s DJ Morgianou. Polské filmové dobroty se servírují od čtvrtka 1. do neděle 4. prosince v pražském Biu Oko a nedalekém baru Cobra.

Festival zahájí tříhodinová historická epopej Aleksandera Forda Křižáci.

Festival zahájí ve čtvrtek 1. prosince výstava komiksů a polská legendární filmová lahůdka. Předsálí kina oživí vítězné komiksy ze soutěže Henryk v bublinách, kterou vyhlásil Polský institut v Praze k roku Henryka Sienkiewicze. Sál kina poté pohltí jedna z legendárních adaptací historického románu Křižáci (Aleksander Ford, 1960). Film bude uveden v originálním polském znění s českými titulky. Na zahájení a vernisáž od 18 hodin je vstup volný.

Téma Podivného nebe je mrazivé, věnuje se odebírání dětí jejich rodičům ve Skandinávii.

Páteční večer přinese dva nové polské snímky, které nahlížejí do životů rodin. Drama Podivné nebe (2015) diváky zavede za polskými emigranty na sever Švédska, kde rodiče sedmileté dcerky hledají vytoužený klid a blahobyt. Snímek je inspirován skutečnými případy odebírání dětí v polských rodinách ve Skandinávii. Hvězdně obsazená tragikomedie Moje dcery krávy (2015) nahlédne do současného Polska a povypráví o dvou dospělých sestrách, které se nikdy neměly moc v lásce. V nelehké životní situaci ale musí začít spolupracovat a chtě nechtě se postupně sbližují. Chvíli se budete za břicho popadat, chvíli zas brečet.

Z komediálního dramatu Moje dcery krávy.

V sobotu budou na talíři připravené lahodné polské delikatesy od pražských Polek žijících v Praze a odpoledne v kině poběží krátké dětské animované filmy s pejskem Rexíkem v hlavní roli. Na filmy naváže tvořivá dílna a večer opět dva nové svěží snímky. Milovníci nadžánrových filmů si vychutnají poetické a lehce surrealistické Střípky  2014) o mládí a různých podobách lásky. Po projekci mohou diváci diskutovat s režisérkou filmu Aleksandrou Gowin.

Upoutávka na Vábení sirén:

Závěrečné vyvrcholení festivalu bude patřit hororovému muzikálu Vábení sirén (2015) a světu varšavských nočních klubů osmdesátých let. Debut režisérky Agnieszky Smoczyńské se skvělou hudbou a s Michalinou Olszańskou (Já, Olga Hepnarová) v hlavní roli získal speciální cenu na letošním Sundance Film Festivalu.

Filmovou jízdu zakončí afterparty v nedalekém baru Cobra, kde vystoupí mladá dýdžejka Morgiana improvizující s vinyly, mikrofony a vlastním hlasem.

Bardzo fajný festival bude i tentokrát probíhat v pražském Bio Oku.

Na první prosincovou a zároveň adventní neděli v poledne láká polský filmbrunch – kdo nestihl Vábení sirén v sobotu večer, může si jej dát právě k nedělnímu obědu. Po celý festival budou v prostorách kina k vidění nejen vítězné komiksy, ale také krásné polské plakáty z kolekce Terryho ponožek. Jejich přehlídka vzdá hold filmovému umění nedávno zesnulému Andrzeje Wajdy a potrvá až do února 2017.

Program Bardzo fajný festivalu najdete na webových stránkách a facebooku.

-
-

Čtěte dál:

Recenze: Bratříček Karel přesahuje žánr biografického dokumentu

Písničkář Karel Kryl se do historie zapsal jako tvůrce drsně poetických songů nedílně spjatých s revoltou proti okupaci Československa v srpnu 1968.

Zemřel významný režisér Andrzej Wajda, držitel Oscara za celoživotní dílo

Jeden z nejvýznamnějších představitelů polské filmové školy, režisér, dramatik a scenárista Andrzej Wajda zemřel v neděli 9. října ve věku 90 let v...

Recenze: Já, Olga Hepnarová - komunistická sedmdesátá leta ožívají v kinech smutnou historickou kapitolou

Na první pohled by se mohlo zdát, že tento film vypráví životní story Olgy Hepnarové, ale je to trochu jinak.

Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“

Ve čtvrtek 30. října bude v pražském kině Atlas zahájen festival 3Kino. Potrvá do neděle 2. listopadu a představí snímky polsko-slovensko-české produkce s...

Recenze: V temnotě se ždímou emoce, což bolí

15. listopadu vstoupí do našich kin historické drama Agnieszky Holland V temnotě. Snímek pojednává o skupině Židů, která se déle než rok v průběhu Druhé...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: