31.10.2016, 13:00

Za 40.000 dolarů byste si mohli ve Westworldu dělat i to, co se teď bojíte vyslovit.

O novém televizním seriálu stanice HBO Westworld se na podzim letošního roku hovořilo jako o možná nejdůležitější programové výplni období, než do éteru znovu vyrazí hlavní seriálová flotila stanice, tj. Hra o trůny. Přirovnávat Westworld ke Hře o trůny ovšem není cílem tohoto článku. Do toho ať se pustí jiní odvážlivci.

Dystopický seriál Westworld – pokud jste měli možnost vidět alespoň některý z jeho dílů – nás zavádí do časově blíže neupřesněné budoucnosti, v níž se provozuje tematický park Westworld. Zaplatíte si příslušnou sumu a vaše skryté vášně, úchylky, sklony k dobrodružství, romantice nebo brutálnímu násilí, to všechno je v obřím parku kopírujícím dobu Divokého Západu pro klienty nachystáno ve skrytě nalinkovaných příbězích. Zápletka ovšem na sebe nedá dlouho čekat a dokonalý umělý svět s přesně naprogramovanými umělými lidmi a umělou inteligencí se jaksi začíná chovat jinak, než by měl. Vložená data do umělých inteligencí si razí vlastní cestu a tím se začínají i nezvladatelně komplikovat i nalajnované příběhy. Zní to jednoduše, ale ti, co seriál sledují, nebo sledovali, už ví, že nabízí možná více otázek, než by si běžný divák konzumující seriály jako na běžícím pásu přál. I pro zkušené mazáky, kteří ví, že chodit na záchod během vysílání jakékoli epizody, může být fatální chybou a vnést do pochopení ubíhajícího děje chaos, je Westworld nesnadnou skládačkou. Dost možná, že se pro mnohé dokonce překročila hranice, před níž je seriál ještě báječným odpočinkem a za níž už se od diváka čeká, že jeho mozek bude muset vyvíjet i nějakou činnost navíc.

Westworld byl vlastně pro Michaela Crichtona - autora stejnojmenného filmu z roku 1973 - filmovou přípravkou pro tematicky spřízněný a pozdější Jurský park (1993). Obdobně bizarní hra se pak objevila například ve filmu Truman show (1998), satirické komedii, ve které byl stvořen umělý svět pro jediného člověka (a všichni jeho příběh sledovali na televizních obrazovkách).

Otázka, kterou si ale asi klade nejeden divák a dost možná i nejeden podnikatel, zní: Kolik by asi musel divák za návštěvu podobného tematického parku zaplatit? Kolik by stál vstup do světa, kde vám nehrozí žádný trestní postih, kde můžete střílet koho se vám zlíbí, kde si vlastně můžete dělat, co libo? Náklady na vybudování by zřejmě byly astronomické. Nicméně je třeba počítat, že pokud by se někdo do Westworldu vypravil, nebude tam, podobně jako postavy v seriálu trávit pouze jediný den. Podle webových stránek discoverwestworld.com by vyšel den v tomto tematickém parku na 40.000 dolarů. Což je ovšem odhad skutečně na spodní hranici reálného rozhraní.

Takový kompletní balíček do dnešního Disney Worldu vyjde návštěvníka zhruba na 1300 dolarů a na částku kolem tisícovky dolarů se odhaduje i pouhá vstupenka do Jurského parku (pokud by existoval). Něco jiného je ale dívat se na dinosaury (jakkoli se můžou urvat ze řetězu) a něco jiného žít virtuální realitu jako by byla skutečná. V tom cena Westworldu logicky prudce letí vzhůru. A s ubíhajícími roky a vývojem technologií se zvedá i pravděpodobnost, že se podobné zvrhlosti lidstvo dočká. Zatím nás baví jen seriál, jehož hodnocení zde najdete, jakmile skončí. Zatím dávám 70%.

-
-
Jan Stehlík
Autor:
Jan Stehlík
Související filmy: Westworld, Truman Show, Westworld, Jurský park
Související osoby: Michael Crichton

Související články:

Roboti seriálu Westworld jako Terminátor, Robocop, Bender a další

Seriál Westworld je inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton. O víkendu jsme se konečně dočkali dalšího...

Kolik je ochoten utratit fanoušek za filmovou rekvizitu z Jurského parku? Miliony!

Díky bohu za eBay. Neberte to jako lacinou reklamu. Jde mi o to, že jako milovník filmu rád občas kupuji těžko dostupné věci, které jsou pro obyčejného...

Westworld: Je v plánu 3. série? V HBO dali fanouškům odpověď!

Seriál Westworld vstoupil do druhé sezóny a přestože máme za sebou teprve první dva díly a na nějaké závěry je brzo, v HBO již mají jasnou o budoucnosti série.

Westworld: První dojmy z úvodních dvou epizod 2. série

Seriál Westworld znovu ovládl obrazovky a my jsme přirozeně u toho. Po dvou částech je stále brzo na nějaké ty soudy, první dojmy si ale - lidově řečeno -...

Westworld: Další park potvrzen v novém traileru!

A aby fanoušci seriálového hitu HBO těch důvodů k nedočkavosti neměli málo, současně nová upoutávka ukazuje i návrat jedné z klíčových postav první série.

Nebaví vás bezpečností opatření v zábavních parcích? V tomhle vám dovolí všechno!

Žádná pravidla, žádná omezení, čistá zábava. Přesně takovým sloganem se řídí Johnny Knoxville ve své nové šílenosti, která je duchovním nástupcem Jackass.

Westworld: Nový plakát na druhou sérii je to nejlepší za hodně dlouhou dobu

Druhé série Westworldu patří zcela bez debat mezi nejočekávanější televizní kousky letošního roku. Nemáme důvod nevěřit, že si v HBO výsledek nepohlídají.

Nejlepší skrytá zajímavost, o které by měl každý fanoušek seriálu Westworld vědět

Westworld je natočen podle stejnojmenného filmu Michaela Crichtona z roku 1973. Základní linka je totožná - zbohatlíci jezdí do speciálního westernového...

Westworld: Kdy si užijeme další krvavou lázeň s roboty?

Seriál Westworld se záhy po svém uvedení stal jednou z nejúspěšnějších produkcí HBO. Všichni se proto ptají: kdy dorazí na obrazovky druhá řada?

Emmy 2017: Nominacím dominuje HBO a jejich Westworld

69. ročníku televizních cen Emmy i letos dominuje HBO. A to přestože se nominovaných seriálech tentokrát nevyskytuje velepopulární Hra o trůny.

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: