27.10.2016, 09:00

Festival 3Kino se rozšiřuje. Představí kontroverzní Smoleńsk, polský film Petra Zelenky nebo exulanta Reischla

Před dvěma roky začínal jako poměrně skromná a sympatická událost hlavně pro vyznavače polského filmu. Vstupné se v kině Atlas neplatilo a během čtyřdenního programu jste často natrefili na tytéž tváře diváků. Taková příjemná, téměř domácí záležitost. Festival 3Kino vstupuje do třetího ročníku, program rozšiřuje na pět dnů (2. - 6. listopadu) a kromě pražského Atlasu bude promítat i v Evaldu.

To nejlepší z tvorby Visegrádské čtyřky (Polsko, Česká a Slovenská republika, Maďarsko) představí řada domácích i zahraničních hostů během 40 projekcí. Připraveno je 5 workshopů a speciální promítání pro školy.

Smoleńsk, největší tahák letošního festivalu 3Kino.

Největší lákadlo festivalu 3Kino? Bez debat kontroverzní Smoleńsk (režie Antoni Krauze, 2016) zachycující událost z 10. dubna 2010, kdy polský vládní letoun havaroval u ruského města a nikdo z 95 členné delegace v čele s prezidentem Kaczyńskim nepřežil. Snímek odhaluje příčinu této tragédie formou pátrání novinářky objevující nová fakta spjatá s cestou Kaczyńského do Gruzie v roce 2008, kde se pokoušel zastavit ruskou invazi do této země. Rusové a Poláci se nikdy nemuseli a je logické, že ani v tomto příspěvku nebude chybět polská rozhořčenost a zaujatost. Účinek se násobí, když si uvědomíme, že polská delegace tenkrát letěla do Ruska uctít památku obětí válečného masakru v polské Katyni, který měl na svědomí Stalin na počátku 2. světové války. V roce masakru se narodil režisér snímku Antoni Krauze.

Upoutávka k filmu Smoleńsk:

Rovněž poprvé bude na českých plátnech představen televizní film Leszka Dawida Vedlejší účinky (Polsko 2013), jehož scenáristou je známý český tvůrce Petr Zelenka. Ceněný televizní počin sleduje morální dilema uznávaného fotografa, který vezme komerční zakázku farmaceutické firmy, aby dal naději otci své ženy na vyléčení. Snímek na festivalu představí režisér Dawid spolu se scenáristou Zelenkou.

Televizní film Vedlejší účinky představí na festivalu režisér Leszek Dawid a scenárista Petr Zelenka.

Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984 až 1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a rovněž se jedná o první uvedení na filmovém plátně.

Juraj Herz představí na 3Kinu svůj film Pasáž.

Speciální projekci bude mít též původní 35mm verze neprávem opomíjeného filmu Pasáž (1996) režiséra Juraje Herze, který ji osobně uvede. Pasáž vypráví poněkud absurdně laděný příběh, podobenství o moderním světě a jeho tragikomičnosti. Mladému muži se porouchá na dálnici auto. Čas do schůzky s klientem se proto snaží zaplnit v pasáži, kde se ukryje před deštěm. Postupně se však propadá do podivného, bizarního světa, z něhož není úniku. Nakonec se sám stává součástí obrovské mašinérie, která tolik připomíná zastávky a křižovatky lidského osudu.

Pekařův hrobář je dokumentem o Reischlově dědečkovi. A jeho hrobaři... | Foto: 3Kino

Coby host se představí též výrazný tvůrce českého filmu v exilu Václav Reischl (filmy Brouk a Pekařův hrobář). "Mé filmy jsou vlastně mojí psychoterapií ve smyslu potvrzení, že mé tehdejší rozhodnutí má i dnes pro mě platnost. Svou filmovou práci jsem ale nikdy nechápal jako ´exulantskou tvorbu´; spíš jako hledání nějakého všeobecného ´pohledu a chápání´stále se měnící ´reality´. A toto hledání vychází z nespokojenosti s danou realitou nebo jejím ustáleným výkladem,” říká o sobě a své tvorbě sám Václav Reischl.

Fanoušky animované tvorby jistě přitáhne autor řady oblíbených snímků a držitel festivalových cen Pavel Koutský. Na 3Kinu povede workshop o české animaci v zahraničním kontextu na téma „Totální animace“.

Bizaar pro otrlé. Ve dvoudenním maratonu bude promítnut normalizační Okres na severu.

Nelze opomenout ani představení pro otrlé v podobě dvoudenního maratonu, během kterého bude promítnut kompletní český normalizační seriál Okres na severu (režie Evžen Sokolovský, 1981). Projekce má zároveň sloužit jako plná výpověď, co vše mohlo za socialismu vzniknout. Organizátoři festivalu sérii považují po ideové, obsahové a formální stránce za možná to nejhorší, co socialistická československá televize kdy vyrobila.

Mezinárodní filmový festival 3Kino se koná v pražských kinech Atlas a EVALD od 2. do 6. listopadu 2016. Kompletní program a více informací najdete na webových stránkách a facebooku.

-
-

Související články:

Já, Olga Hepnarová - film o poslední popravené ženě na území Československa

Dnes si na druhém programu České televize můžete ve 22:00 naladit černobílé drama Já, Olga Hepnarová (2016), které pojednává o nechvalně známé vražedkyni...

Máte poruchu pozornosti? Pak je tu pro vás Festival krátkých filmů Praha! Letos s novou soutěžní sekcí pro české filmy

Krátké filmy z celého světa se divákům opět představí od 17. do 21. ledna 2018 v kinech Světozor a Pilotů v rámci Festivalu krátkých filmů Praha. Ten...

Spalovač mrtvol, stále nejlepší český horor?

Kultovní horor režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol (1968) byl po krátkém uvedení v kinech zakázán, stažen z distribuce a normalizátory dán na dvacet let...

„Ztraceni v Mnichově nemohou být jen veselé legrácky z natáčení,“ říká režisér Petr Zelenka

Ve čtvrtek vstoupil do českých kin nový film scenáristy a režiséra Petra Zelenky, komediální drama Ztraceni v Mnichově (2015). Autor využil historického...

Festivalu 3Kino dominoval polský film. Osudu se vysmály Bobři a kultovní Sexmise.

Od čtvrtka do neděle probíhal v pražském Kině Atlas premiérový ročník festivalu 3Kino. Přehlídka si dala za cíl přiblížit tuzemskému divákovi umělecky...

Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“

Ve čtvrtek 30. října bude v pražském kině Atlas zahájen festival 3Kino. Potrvá do neděle 2. listopadu a představí snímky polsko-slovensko-české produkce s...

Ankety

Půjdete do kina na Nabarvené ptáče?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: