Festivaly a ceny

27.10.2016 /09:00/

Festival 3Kino se rozšiřuje. Představí kontroverzní Smoleńsk, polský film Petra Zelenky nebo exulanta Reischla

Před dvěma roky začínal jako poměrně skromná a sympatická událost hlavně pro vyznavače polského filmu. Vstupné se v kině Atlas neplatilo a během čtyřdenního programu jste často natrefili na tytéž tváře diváků. Taková příjemná, téměř domácí záležitost. Festival 3Kino vstupuje do třetího ročníku, program rozšiřuje na pět dnů (2. - 6. listopadu) a kromě pražského Atlasu bude promítat i v Evaldu.

To nejlepší z tvorby Visegrádské čtyřky (Polsko, Česká a Slovenská republika, Maďarsko) představí řada domácích i zahraničních hostů během 40 projekcí. Připraveno je 5 workshopů a speciální promítání pro školy.

Smoleńsk, největší tahák letošního festivalu 3Kino.

Největší lákadlo festivalu 3Kino? Bez debat kontroverzní Smoleńsk (režie Antoni Krauze, 2016) zachycující událost z 10. dubna 2010, kdy polský vládní letoun havaroval u ruského města a nikdo z 95 členné delegace v čele s prezidentem Kaczyńskim nepřežil. Snímek odhaluje příčinu této tragédie formou pátrání novinářky objevující nová fakta spjatá s cestou Kaczyńského do Gruzie v roce 2008, kde se pokoušel zastavit ruskou invazi do této země. Rusové a Poláci se nikdy nemuseli a je logické, že ani v tomto příspěvku nebude chybět polská rozhořčenost a zaujatost. Účinek se násobí, když si uvědomíme, že polská delegace tenkrát letěla do Ruska uctít památku obětí válečného masakru v polské Katyni, který měl na svědomí Stalin na počátku 2. světové války. V roce masakru se narodil režisér snímku Antoni Krauze.

Upoutávka k filmu Smoleńsk:

Rovněž poprvé bude na českých plátnech představen televizní film Leszka Dawida Vedlejší účinky (Polsko 2013), jehož scenáristou je známý český tvůrce Petr Zelenka. Ceněný televizní počin sleduje morální dilema uznávaného fotografa, který vezme komerční zakázku farmaceutické firmy, aby dal naději otci své ženy na vyléčení. Snímek na festivalu představí režisér Dawid spolu se scenáristou Zelenkou.

Televizní film Vedlejší účinky představí na festivalu režisér Leszek Dawid a scenárista Petr Zelenka.

Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984 až 1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a rovněž se jedná o první uvedení na filmovém plátně.

Juraj Herz představí na 3Kinu svůj film Pasáž.

Speciální projekci bude mít též původní 35mm verze neprávem opomíjeného filmu Pasáž (1996) režiséra Juraje Herze, který ji osobně uvede. Pasáž vypráví poněkud absurdně laděný příběh, podobenství o moderním světě a jeho tragikomičnosti. Mladému muži se porouchá na dálnici auto. Čas do schůzky s klientem se proto snaží zaplnit v pasáži, kde se ukryje před deštěm. Postupně se však propadá do podivného, bizarního světa, z něhož není úniku. Nakonec se sám stává součástí obrovské mašinérie, která tolik připomíná zastávky a křižovatky lidského osudu.

Pekařův hrobář je dokumentem o Reischlově dědečkovi. A jeho hrobaři...

Coby host se představí též výrazný tvůrce českého filmu v exilu Václav Reischl (filmy Brouk a Pekařův hrobář). "Mé filmy jsou vlastně mojí psychoterapií ve smyslu potvrzení, že mé tehdejší rozhodnutí má i dnes pro mě platnost. Svou filmovou práci jsem ale nikdy nechápal jako ´exulantskou tvorbu´; spíš jako hledání nějakého všeobecného ´pohledu a chápání´stále se měnící ´reality´. A toto hledání vychází z nespokojenosti s danou realitou nebo jejím ustáleným výkladem,” říká o sobě a své tvorbě sám Václav Reischl.

Fanoušky animované tvorby jistě přitáhne autor řady oblíbených snímků a držitel festivalových cen Pavel Koutský. Na 3Kinu povede workshop o české animaci v zahraničním kontextu na téma „Totální animace“.

Bizaar pro otrlé. Ve dvoudenním maratonu bude promítnut normalizační Okres na severu.

Nelze opomenout ani představení pro otrlé v podobě dvoudenního maratonu, během kterého bude promítnut kompletní český normalizační seriál Okres na severu (režie Evžen Sokolovský, 1981). Projekce má zároveň sloužit jako plná výpověď, co vše mohlo za socialismu vzniknout. Organizátoři festivalu sérii považují po ideové, obsahové a formální stránce za možná to nejhorší, co socialistická československá televize kdy vyrobila.

Mezinárodní filmový festival 3Kino se koná v pražských kinech Atlas a EVALD od 2. do 6. listopadu 2016. Kompletní program a více informací najdete na webových stránkách a facebooku.

-
-

Související články:

Máte poruchu pozornosti? Pak je tu pro vás Festival krátkých filmů Praha! Letos s novou soutěžní sekcí pro české filmy

Krátké filmy z celého světa se divákům opět představí od 17. do 21. ledna 2018 v kinech Světozor a Pilotů v rámci Festivalu krátkých filmů Praha. Ten...

Spalovač mrtvol, stále nejlepší český horor?

Kultovní horor režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol (1968) byl po krátkém uvedení v kinech zakázán, stažen z distribuce a normalizátory dán na dvacet let...

Recenze: Já, Olga Hepnarová - komunistická sedmdesátá leta ožívají v kinech smutnou historickou kapitolou

Na první pohled by se mohlo zdát, že tento film vypráví životní story Olgy Hepnarové, ale je to trochu jinak.

„Ztraceni v Mnichově nemohou být jen veselé legrácky z natáčení,“ říká režisér Petr Zelenka

Ve čtvrtek vstoupil do českých kin nový film scenáristy a režiséra Petra Zelenky, komediální drama Ztraceni v Mnichově (2015). Autor využil historického...

Festivalu 3Kino dominoval polský film. Osudu se vysmály Bobři a kultovní Sexmise.

Od čtvrtka do neděle probíhal v pražském Kině Atlas premiérový ročník festivalu 3Kino. Přehlídka si dala za cíl přiblížit tuzemskému divákovi umělecky...

Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“

Ve čtvrtek 30. října bude v pražském kině Atlas zahájen festival 3Kino. Potrvá do neděle 2. listopadu a představí snímky polsko-slovensko-české produkce s...

Ankety

Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: