4.10.2016, 19:30

Recenze: Televizní Westworld má slušně našlápnuto k tomu být seriálovou senzací sezóny

V HBO se velkých projektů nebojí. Televize již léta boduje s vlastní tvorbou, přičemž za největší úspěchy lze jednoznačně považovat výborné seriály Temný případ a Hra o trůny. Bude z novinky Westworld podobně silný fenomén?

Základem seriálu je stejnojmenný film Michaela Crichtona z roku 1973. Kostra se nezměnila - dějištěm je moderní zábavní park situovaný do westernového stylu, který je zaplněn lidsky vyhlížejícími roboty. Návštěvníci jedinečného komplexu zde mohou být kýmkoli - hrdinou i padouchem. Roboti jsou jim naprosto k dispozici a současně jim nemohou ublížit. Jak už to tak bývá, každý "dokonalý plán" má nějaké ty mouchy. A když dojde na mouchy ve Westworldu, lidé začnou rychle umírat.

Seriálovou verzi si vzal režijně, produkčně a scenáristicky na starost Jonathan Nolan, bratr slavného Christophera Nolana, na jehož řadě filmů se Jonathan podílel jako scenárista. A je to znát - karty jsou pečlivě a velmi promyšleně rozdány, pilotní díl nabízí hned několik zajímavých cestiček a zároveň zbytečně nikam nespěchá. Pomaličku nám odkrývá svět zvrhlé zábavy, který funguje spíše na zbožné přání a od začátku je (jak už to tak u podobných zábavních parků bývá) předurčen k nějaké té katastrofě.

Trailer:

Crichton v původním námětu, který poté úspěšněji varioval Jurským parkem, dokázal skloubit kouzlo z objevování nového s adrenalinovým bojem o přežití, kdy stroje roli služebníků vymění za zabijáky (o několik let později dotáhl myšlenku k dokonalosti James Cameron v Terminátorovi). Seriál se přirozeně nikam nežene a je otázkou, zda nás čeká někdy podobně vyhrocená situace jako v předloze. Samotný svět je každopádně vykreslen poutavě. Chceme vědět víc, pochopit, jak jednotlivé mechanismy fungují a užívat si scénáře, jaké si provozovatelé parku na své zákazníky připravili (a samozřejmě vidět chyby, které povedou k neplánovaným odbočkám).

Přestože původní Westworld dodnes působí velmi solidním dojmem (rozhodně se na něj podívejte, pokud jste to štěstí neměli) remake je vítaný. Technologie ušly pořádný kus cesty a moderní park, v němž mohou lidé doslova cokoli, to je vděčná dějová šachovnice pro nejednu partii. Mimo jiné i proto, že si autoři lehce přivedou nové postavy (=zákazníky), případně se jich zbaví (=robot se vyřadí z provozu) nebo je oživí (=udělají z nich robota). Podobná tvůrčí volnost se málokdy poštěstí.

Teď je jen otázkou, jak rychle dojde autorům dech (respektive nápady). Pilot seriálu Westworld je každopádně dobře napsaný, sebejistě zrežírovaný a v obsazení prakticky dokonalý, takže po něm budete hladově vyhlížet další epizodu. Na soudy je zatím brzy, "smrdí" to ale další seriálovou senzací.

Hodnocení pilotu: 85%

P.S. Velké plus za to, jak stanice chytře mlžila ohledně postav v propagaci. Znalce původního filmu čeká při sledování nejedno zajímavé překvapení.

-
-

Související články:

Roboti seriálu Westworld jako Terminátor, Robocop, Bender a další

Seriál Westworld je inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton. O víkendu jsme se konečně dočkali dalšího...

Westworld: Je v plánu 3. série? V HBO dali fanouškům odpověď!

Seriál Westworld vstoupil do druhé sezóny a přestože máme za sebou teprve první dva díly a na nějaké závěry je brzo, v HBO již mají jasnou o budoucnosti série.

Westworld: První dojmy z úvodních dvou epizod 2. série

Seriál Westworld znovu ovládl obrazovky a my jsme přirozeně u toho. Po dvou částech je stále brzo na nějaké ty soudy, první dojmy si ale - lidově řečeno -...

Westworld: Další park potvrzen v novém traileru!

A aby fanoušci seriálového hitu HBO těch důvodů k nedočkavosti neměli málo, současně nová upoutávka ukazuje i návrat jedné z klíčových postav první série.

Westworld: Nový plakát na druhou sérii je to nejlepší za hodně dlouhou dobu

Druhé série Westworldu patří zcela bez debat mezi nejočekávanější televizní kousky letošního roku. Nemáme důvod nevěřit, že si v HBO výsledek nepohlídají.

Nejlepší skrytá zajímavost, o které by měl každý fanoušek seriálu Westworld vědět

Westworld je natočen podle stejnojmenného filmu Michaela Crichtona z roku 1973. Základní linka je totožná - zbohatlíci jezdí do speciálního westernového...

Westworld: Kdy si užijeme další krvavou lázeň s roboty?

Seriál Westworld se záhy po svém uvedení stal jednou z nejúspěšnějších produkcí HBO. Všichni se proto ptají: kdy dorazí na obrazovky druhá řada?

Valkyrie. Znáte ji? Femme fatale nejen pro jednoho chlapíka s kladivem

Patří mezi nejvyhledávanější tváře na internetu. Narodila se 3.10.1983, Los Angeles v Kalifornii. Jak se vám líbí? Splňuje vaše představy? Byla by to i...

Emmy 2017: Výsledky - vyhráli lhářky, služebnice a parodovaný Donald Trump, Westworld ostrouhal

Letošní ročník se výjimečně musel obejít bez Her o trůny, což se odrazilo na tom, že chyběl jasný favorit. Výhodou bylo samozřejmě to, že dostali prostor jiní.

Emmy 2017: Nominacím dominuje HBO a jejich Westworld

69. ročníku televizních cen Emmy i letos dominuje HBO. A to přestože se nominovaných seriálech tentokrát nevyskytuje velepopulární Hra o trůny.

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: