Amy Adams riskuje život ve sci-fi Příchozí. Existuje ve vesmíru něco krásnějšího a hlubšího?

Amy Adams riskuje život ve sci-fi Příchozí. Existuje ve vesmíru něco krásnějšího a hlubšího?
Příchozí
Je to intelektuálka, která žije na univerzitě, nemá vůbec nic a není připravena na kontakt s bytostmi z jiné planety,“ popisuje režisér Denis Villeneuve hrdinku svého nového filmu. „Nemá nejmenší tušení, co ji čeká a jak se k tomu postavit, ale pouští se do toho s velkou dávkou odvahy. Je to velice odvážná postava, která je připravena riskovat svůj život, protože se domnívá, že existuje něco krásnějšího a hlubšího, s čím by mohla navázat vztah.“
Aby se Amy Adams na svou roli připravila a pochopila, co skutečně obnáší práce lingvistů, rozhodla se s jedním setkat. „Sešla jsem se s lingvistou a uvědomila si, že je nemožné naučit se vše, co zná,“ říká Adams a dodává, že skutečnost, proč je lingvistiku třeba pečlivě a dlouho studovat, má své jednoznačné důvody. „Ačkoliv moje postava hovoří jazyky několika,“ pokračuje Adams,„studuje antropologický význam jazyka a kultury, to, jak spolu lidé hovoří a jaké jsou původy vzniku jazyků. Přečetla jsem velkou spoustu literatury a zjistila, že by ze mě nebyla dobrá lingvistka, ale opravdu mě to fascinovalo a tahle stránka věci mě velice bavila.“
Dekódování mimozemského jazyka je ovšem mnohem náročnější než v případě kteréhokoliv jazyka lidského. Bez ohledu na to, jak odlišné je uvažování a vyjadřování lidských kmenů, stále se nejedná ani zdaleka o tak zásadní rozdíly, jaké by do hry vstupovaly v případě snahy porozumět komunikaci zcela odlišného druhu z jiné planety. Nebo co se týče odlišností, jaké by mezi sebou mohla mít mluvená a psaná forma komunikace takového cizího druhu.

Trailer:

Příchozí: trailer | Falcon
Louise chápe, že mezi tím, jak mimozemšťané hovoří a jak píší, neexistuje žádný přímý vztah,“ vysvětluje Villeneuve. „Po několika pokusech jí dochází, že spolu ty dvě věci nijak nesouvisí. Soustředí se na jejich psaný projev, protože ten mluvený je pro ni naprosto neuchopitelný.“
Villeneuvese domnívá, že spolu mimozemšťané a Louise komunikují ještě i jiným způsobem. „Mimozemšťané jí pomáhají telepaticky porozumět jejich řeči,“ vysvětluje režisér, „protože si ji vybrali. Lingvisté, kteří navštívili lodě mimozemšťanů, s nimi navázali jistý vztah, a ty, kteří se tomu podvědomě nebrání, mimozemšťané ovlivňují a pomáhají jim s jejich prvními krůčky na cestě k porozumění a dešifrování jejich řeči. V jejich písmu se objevují jisté vzorce a jako v případě kteréhokoliv jiného jazyka se lingvisté snaží tyto vzorce odhalit a často se samozřejmě mýlí.“
Jeremy Renner, Amy Adams
Příchozí | če
Adams zjišťuje, že jí tato zkušenost pomohla lépe chápat svět kolem sebe a změnila způsob, jakým na komunikaci nahlíží. Říká, že se také poučila při sledování své dcery. „Přemýšlím o jazyce a o tom, jak společnosti slouží,“ říká Adams. „Když sleduji svou dceru s dalšími dětmi, které si navzájem nerozumějí, ale přesto jsou schopny komunikovat a zjistit, která slova mají společná, začínám si uvědomovat, že komunikace a jazyk vycházejí z mnohem více věcí než z pouhých slov, která říkáme.“
Jak psaná, tak i „mluvená“ podoba mimozemského jazyka v sobě skrývala specifické výzvy, stejně jako vytvoření zvuku mimozemských lodí. „Výtvarník byl v případě tohoto filmu pověřen obrovsky náročným úkolem vytvořit interiéry kosmické lodě, ale především musel vypracovat mimozemský jazyk samotný,“ vysvětluje Villeneuve. „Oslovili jsme výtvarnici Martine Bertrand, kterou zbožňujeme. Ta přišla s nápadem abstraktního přístupu. Chtěl jsem, aby šlo o jazyk, který působí téměř strašidelně a je velice působivý. Martine přišla s nápadem abstraktních kruhů, které působily téměř dojmem skvrn, jaké vznikají, když někam postavíte mokrý hrnek. Možná se jimi dokonce skutečně inspirovala...“
Jeremy Renner, Amy Adams
Amy Adams a Jeremy Renner | če
Vytvoření mluvené řeči mimozemšťanů byla výzva, kterou musel Villeneuve vyřešit až během postprodukce. „Když jsem se věnoval postprodukci, měl jsem před sebou další ohromný úkol, a tím bylo vytvořit způsob, jakým mimozemšťané hovoří,“ popisuje Villeneuve. „Museli jsme vyvinout jejich písmo, ale pak tu byl ještě zvuk. Náš střihač se mi zmínil o muži jménem Dave Whitehead, který žije na Novém Zélandu a je velice známý svou prací na filmech Neilla Blomkampa či na sérii Pán prstenů. Je to zvukový mistr, jeden z těch lidí, co se vyznají ve zvukových vlnách a kteří jsou schopni prozkoumat a navrhnout zvláštní jazyky. Jednalo se o velice dlouhý proces a byl k nám velmi štědrý. Jsem velice hrdý na to, jak naši mimozemšťané ve filmu hovoří. Vlastně se ani nejedná o řeč, jde o vyjadřování emocí prostřednictvím zvuku.“
Snímek Příchozí bude mít českou premiéru 10. listopadu 2016.