Je vážně zdravé jíst ryby?

Je vážně zdravé jíst ryby? 3 obrázky v galerii
Filet Oh! Fish (2013) je parafráze na rybí sandwich řetězce rychlého občerstvení a dokument společnosti Upside, která se věnuje celé řadě ekologických, multikulturních a společenských témat současnosti. Co novináři Nicolas Daniel a Louis de Barbeyrac během své pouti po rybích sádkách zjistili? Že konzumování takto vychovaných ryb rozhodně nemá nic společného se zdravým stravováním.

V televizním dokumentu Filet Oh! Fish nás autoři vezmou například do malebné krajiny norských fjordů, kde se v kulatých obručích velikosti dětského hřiště uměle chovají obrovská množství lososů. Je to naprosto proti přírodě, ryby trpí různými onemocněními a tak rybáři do vody lijí litry chemických roztoků. Aby ryby nezemřely a dostaly se strávníkům na talíř.

Trailer:

Když se nad tou situací člověk zamyslí, není to vůbec lichotivý obrázek takzvané moderní civilizace. Ještě před pár desítkami let si lidé sedli ke svátečnímu (nedělnímu) obědu a dopřáli si jednou za čas něco vzácnějšího; třeba dobrou rybu, hovězí maso. Vegetariáni prominou.

V současné globalizované éře blahobytu si sami ničíme své životy tím, že prostě musíme mít všechno. A odevšad. Losos z Norska druhý den po odchytu v pražském supermarketu není za hubičku, ale to, že přežil díky nebezpečným chemikáliím, vám nikdo neprozradí. Příroda je nicméně spravedlivá a vše splatí i s úroky. Geneticky modifikované potraviny, pesticidy v ovoci, zelenině i masu. To už by snad bylo zdravější a etičtější vyrábět "superfood" v energetických tyčinkách jako pro sportovce, vojáky nebo kosmonauty.

Přirozená hejna ryb z moří pomalu mizí. A z těch chovných se stává podobný byznys jako ten s kuřaty, prasaty nebo kravami. Vystřízlivění z ekonomické globalizace vrací na scénu lokální potraviny a lokální způsob přemýšlení. Příklad s lososem není samozřejmě jediný. Celý dokument Filet Oh! Fish si můžete přehrát zde.

Ankety
Chtěli byste vidět Rambův příběh v pojetí Quentina Tarantina?
Ano, určitě by to bylo velmi zajímavé
Ne, verze se Stallonem je vynikající
Možná, ale raději bych, aby zase natočil něco vlastního
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist