18.1.2018, 09:00

Nejlépe hodnocené Pixarovky. Kterou z nich režíroval i český tvůrce?

Tento čtvrtek má v českých kinech premiéru nový film kultovního studia Pixar, Mexikem inspirovaný animák Coco (2017). V USA ho již promítali a provází ho pověst jedinečné události. Studio Pixar má na kontě 24 Oscarů a kritici jej řadí mezi jedno z nejlepších v historii kinematografie. Pojďme si legendární lampičkou z ikonického loga posvítit na ty vůbec nejlepší Pixarovky.

Vybrali jsme pro vás TOP 15 snímků z dílny studia, zatím logicky bez novinky Coco, v níž se hlavní hrdina souhrou neuvěřitelných okolností ocitne v překrásné a barevné Říši mrtvých, aby se vypravil na strhující cestu, která odhalí skutečný příběh jeho rodiny.

Coco

Kritériem bylo tentokrát hodnocení na serveru imdb.com, abychom se podívali i na jiné žebříčky, než má kinobox.cz. Při rovnosti procent jsme přihlédli k počtu uživatelů, kteří snímek oznámkovali. A jaké je tedy pořadí?

15. Auta (71%)
14. Rebelka (72%) 
13. Život brouka (72%) 
12. Universita pro příšerky (74%)  
11. Hledá se Dory (74%)

A jaká je tedy první desítka?

10. Toy Story 2  (79%) 

Toy Story 2 je pokračováním kompletně počítačem animovaného trháku z roku 1996, který začal psát novou kapitolu dějin animovaného filmu. Snímek vznikl v roce 1999 a obdržel jednu nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus za Nejlepší film v kategorii komedie/muzikál. 


9. Ratatouille (80%)

 

Krysák Remy a kuchařská podržtaška Linguini jsou sympatickými hrdiny tohoto kulinářského animáku pro celou rodinu. Nevíte nic o gastronomii, Paříži a hlodavcích? Nevadí. Mágové z Pixaru se postarali o nejmenší detail. Snímek byl oceněn Oscarem a k zajímavostem patří, že spolurežisérem byl Čech Jan Pinkava, držitel Oscara za kraťas Geriho hra (1997).
 

8. Úžasňákovi (80%)

 

Tenhle kousek o rodince superhrdinů dosáhl hned na 2 sošky slavného plešouna! A opět u toho byl režisér Brad Bird. Autor měl předchozí zkušenosti ze studia Warner Bros. a Pixar mohl za jeho angažmá jen děkovat. Úžasňákovi, jejichž rozpočet činil velkolepých 92 miliónů dolarů, utržili jen za první víkend v USA přes 70 miliónů. A pak, že nejde akce a animace dohromady.
 

7. Příšerky s.r.o. (81%)

 

A teď se budete bát. A bavit. James P. Sullivan a Mike Wazowski operují ve strašidelné továrně, kam se nedopatřením dostane holčička Boo. Uteče, nebo si ke svérázným bubákům najde cestu? Tentokrát to skončilo "jen" u Oscara za nejlepší píseň. Animátoři si opět pořádně mákli - Sullivanovi museli vytvořit hned 2.320.413 umělých chlupů.
 

6. Hledá se Nemo (81%)

 

13 let uplynulo od premiéry téhle podmořské klasiky, která nestárne. Andrew Stanton dostal za režii "Nema" Oscara. Proužkovaná rybička se vydala na nesmrtelnou pouť do dětských duší. A obchoďáků. Ve své době film utržil přes 340 miliónů dolarů, čímž sesadil z pomyslného animovaného trůnu Lvího krále (1994).
 

5. V hlavě (83%)

 

Pixar nikdy nenabízel čistou zábavu bez nápadů a osvěty. Jedním z nejlepších příkladů je předloňský snímek, který pojednává o emocích jedenáctileté dívky. Radost, Strach, Vztek, Nechuť a Smutek v hlavních rolích. A zasloužený Oscar.
 

4. Toy Story 3: Příběh hraček (83%)

 

Třetí díl "Příběhu hraček" na pátém místě žebříčku. Buzz, Woody a další hrdinové trpí nejistotou, protože jejich Andy odrostl a chystá se na vejšku. Možná by bylo lepší, kdyby zůstali kdesi v koutě. Naneštěstí se ale dostanou do rukou malých batolat. Mezi nejvydařenější moment snímku patří milostné setkání Barbie a Kena. Dva Oscaři pro tvůrce.
 

3. Toy Story: Příběh hraček (83%)

 

Celých 22 let uplynulo od 3D revoluce na poli filmu. Toy Story byl první celovečerní animovaný snímek, který vznikl kompletně na počítačích. Zajímavostí je, že notoricky známá lampička ve znaku studia Pixar by se nikdy nerozsvítila, kdyby George Lucas neměl finanční krizi a nemusel prodat svůj podnik na zvláštní efekty Graphics Group. Režisér John Lasseter si za "Příběh hraček" odnesl výjimečné oscarové ocenění.
 

2. Vzhůru do oblak (83%)

 

Tenhle animák, kde vystupuje nadšený skaut, nerudný dědula a pes s mluvícím reproduktorem, zaujal nejednoho dospělého. Poselství filmu je geniálně prosté - plnit si sny lze v každém věku. Tak nafukujte balónky, sněte o vzdálených krajinách a bavte se napříč generacemi. Uvidíte, že to bude stát za to. Tvůrcům filmu to vyneslo dva Oscary.
 

1. VALL-I (84%)

 

Pixar umí dojmout a chytnout za srdce i uprostřed postapokalyptické skládky na planetě Zemi v roce 2700. Pracant VALL-I, šváb Hal a létající robotka Eve se postarali o jeden z nejoriginálnějších romantických zážitků v historii kinematografie. V první půlhodině nepadne jediné slovo. Snímek splácí designem robotky Eve svůj dluh legendární společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku. Steve Jobs totiž koupil roku 1986 firmu George Lucase Graphics Group a přejmenoval ji na Pixar.

A jaké jsou Nejlepší animované filmy podle kinobox.cz? Nebo se podívejte na nejlepší animáky za posledních 10 let:


Kritici versus diváci aneb Nejlepší animované filmy za posledních 10 let

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Animované hity zblízka: 15. část – Ratatouille

Ratatouille zavádí diváky do jídlem provoněné Francie. Krysák Remy je gurmánem od čumáku až po špičku svého ocasu a je odhodlaný jít za svým kulinářským snem.

Hrdinové Pixaru jako kultovní postavy z počítačových her

Animátoři a grafici jsou hračičky. Jejich práce navíc baví i nás fanoušky a tak se není čemu divit, že vám přinášíme další ukázku lidské tvůrčí dovednosti...

Recenze #2: Coco - na mrtvé se nemusí vzpomínat se slzami v očích

Malý Miguel žije v (současném) Mexiku se svou početnou rodinou. Miguel miluje hudbu a chtěl by být kytaristou / zpěvákem, ale celá rodina je proti (už...

Nejlepší fantasy filmy za posledních deset let podle kritiků

Nadpřirozené věci, magie, kouzla, zázraky? Fantasy filmy mají blízko k sci-fi nebo i k filmové pohádce. Fiktivní svět, který nikdy není možný vědecky...

Recenze: Coco - nový animák razí heslo "ať žije smrt". Zábava, černý humor a nejlepší pixarovka na obzoru?

Na film Coco (2017) se mi do kina moc nechtělo. Animované filmy mám sice ráda, stejně tak produkci Johna Lassetera a Pixaru obecně, ale z popisu děje (malý...

Auta 3: další pixarovka plná skrytých odkazů na jiné filmy. Našli jste je všechny?

Před pár dny vyšla na DVD Auta 3 a to je skvělá příležitost nejen k jejich pořízení pod vánoční stromeček, ale i k tomu, abychom si mohli snímek pustit...

Po 13 letech jsme se dočkali. Úžasňákovi 2 a první video

V roce 2004 vznikl kultovní snímek Úžasňákovi, možná nejsuprovější animák všech dob. Ihned po úspěchu prvního dílu se spekulovalo o druhém, na který je...

Lampičku Luxo junior prodal kdysi Steve Jobs za 7,4 miliónů dolarů

Lampička Luxo junior je symbolem Pixaru a ten za dva roky oslaví 40 let od svého vzniku. Během nich se z malinkého studia stal fenomén v oblasti počítačové...

V Revenantovi nechal trpět Leonarda DiCapria. Brzy převezme Oscara za vizionářství

Mexický režisér Alejandro González Iñárritu zažívá v posledních letech nebývalé úspěchy. V roce 2015 získal hned tři oscarové sošky za Birdmana (2014), o...

Smrt není konečná aneb Seznamte se s hrdiny nové pixarovky Coco

Studio Disney zveřejnilo novou sérii obrázků z nového animovaného snímku studia Pixar, která nás zavede do tajuplné Říše mrtvých. Hlavním hrdinou příběhu...

Ankety

Půjdete do kina na Schindlerův seznam?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: