Pátý element podle původních plánů? Šílený Max, Pretty Woman a popová hvězda v hlavních rolích

Pátý element podle původních plánů? Šílený Max, Pretty Woman a popová hvězda v hlavních rolích 9 obrázků v galerii
Pátý element | Foto: Columbia Pictures
Pátý element patří do zlatého fondu sci-fi žánru. Přestože má snímek ohromnou fanouškovskou základnu, zůstalo u jediného filmu. Proč jsme se nikdy nedočkali pokračování a jaké mělo být podle původních plánů obazení hlavních rolí?

Víme, v jaké podobě Pátý element v roce 1997 nakonec dorazil do kin. Vše ale mohlo být původně jinak. Pát let zpátky se legendární francouzský návrhář Jean-Paul Gaultier, který vytvořil úchvatné kostýmy pro film, svěřil, že na projektu aktivně pracoval už v roce 1992. Tehdy se měli hlavních rolí ujmout Mel Gibson (místo Bruce Willise) jako Korben Dallas, Julia Roberts v roli Leeloo (nakonec Milla Jovovich) a excentrický zpěvák Prince coby Ruby Rhod, přičemž návrh kostýmu pro hudební legendu byl následující.

Concept art | Foto: Jean-Paul Gaultier
Concept art | Foto: Jean-Paul Gaultier

Z původních plánů nakonec sešlo z finančních důvodů. Záměř obsadit Prince ale zůstal, jak později - po zpěvákově smrti - na svém Twitteru připomněl Luc Besson. Když konečně došlo na natáčení, měl bohužel Prince plné ruce práce (pracoval na albu Emancipation a do toho ještě jezdil turné), takže zkrátka nemohl roli Rudyho přijmout. A tak na palubu nastoupil Chris Tucker.

Ironií osudu je, že navzdory absenci Prince byla postava Rudyho často popisována jako jeho kopie. Besson se očividně nedokázal vzdát původní vize a Tucker se tak musel "originálu" co nejvíce přiblížit. Což byl zatraceně nevděčný úkol a jakkoli je figurka Rudyho na hraně přijatelné otravnosti, myslím, že dokázal vytvořit důstojného náhradníka. Je jen obrovská škoda, že musel zaskakovat. Vidět v té roli Prince by byl bezpochyby zážitek.

A dočkáme se někdy zmíněného pokračování? Zklameme vás, ale s největší pravděpodobnosti ne, I když má dnes Pátý element kultovní status, vyložený megahit se z něj v době uvedení nestal. Snímek stál nemalých 90 milionů dolarů a celosvětově vydělal 263 (přičemž pouhých 63 přišlo z amerických kin, což v tamních končinách dělá z filmu propadák). 263 sice není malá částka, pokud ale vezmeme v potaz podíly pro kinaře a distributory, dostalo se studio při podobných tržbách zhruba na nulu. Přirozeně později film vydělával i na videu a v televizi, na pokračování to ale zkrátka nestačí...

... a Willis navíc dnes už na velké produkce kašle a Besson v posledních letech vyslal do kin jen propadáky, takže by na film ani neměl prostředky.

Pátý element | Foto: 1997 Columbia Pictures
Pátý element | Foto: 1997 Columbia Pictures
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články