Pátý element podle původních plánů? Šílený Max, Pretty Woman a popová hvězda v hlavních rolích

Pátý element podle původních plánů? Šílený Max, Pretty Woman a popová hvězda v hlavních rolích 9 obrázků v galerii
Pátý element | Foto: Columbia Pictures
Pátý element patří do zlatého fondu sci-fi žánru. Přestože má snímek ohromnou fanouškovskou základnu, zůstalo u jediného filmu. Proč jsme se nikdy nedočkali pokračování a jaké mělo být podle původních plánů obazení hlavních rolí?

Víme, v jaké podobě Pátý element v roce 1997 nakonec dorazil do kin. Vše ale mohlo být původně jinak. Pát let zpátky se legendární francouzský návrhář Jean-Paul Gaultier, který vytvořil úchvatné kostýmy pro film, svěřil, že na projektu aktivně pracoval už v roce 1992. Tehdy se měli hlavních rolí ujmout Mel Gibson (místo Bruce Willise) jako Korben Dallas, Julia Roberts v roli Leeloo (nakonec Milla Jovovich) a excentrický zpěvák Prince coby Ruby Rhod, přičemž návrh kostýmu pro hudební legendu byl následující.

Concept art | Foto: Jean-Paul Gaultier
Concept art | Foto: Jean-Paul Gaultier

Z původních plánů nakonec sešlo z finančních důvodů. Záměř obsadit Prince ale zůstal, jak později - po zpěvákově smrti - na svém Twitteru připomněl Luc Besson. Když konečně došlo na natáčení, měl bohužel Prince plné ruce práce (pracoval na albu Emancipation a do toho ještě jezdil turné), takže zkrátka nemohl roli Rudyho přijmout. A tak na palubu nastoupil Chris Tucker.

Ironií osudu je, že navzdory absenci Prince byla postava Rudyho často popisována jako jeho kopie. Besson se očividně nedokázal vzdát původní vize a Tucker se tak musel "originálu" co nejvíce přiblížit. Což byl zatraceně nevděčný úkol a jakkoli je figurka Rudyho na hraně přijatelné otravnosti, myslím, že dokázal vytvořit důstojného náhradníka. Je jen obrovská škoda, že musel zaskakovat. Vidět v té roli Prince by byl bezpochyby zážitek.

A dočkáme se někdy zmíněného pokračování? Zklameme vás, ale s největší pravděpodobnosti ne, I když má dnes Pátý element kultovní status, vyložený megahit se z něj v době uvedení nestal. Snímek stál nemalých 90 milionů dolarů a celosvětově vydělal 263 (přičemž pouhých 63 přišlo z amerických kin, což v tamních končinách dělá z filmu propadák). 263 sice není malá částka, pokud ale vezmeme v potaz podíly pro kinaře a distributory, dostalo se studio při podobných tržbách zhruba na nulu. Přirozeně později film vydělával i na videu a v televizi, na pokračování to ale zkrátka nestačí...

... a Willis navíc dnes už na velké produkce kašle a Besson v posledních letech vyslal do kin jen propadáky, takže by na film ani neměl prostředky.

Pátý element | Foto: 1997 Columbia Pictures
Pátý element | Foto: 1997 Columbia Pictures
Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist