Rozhovory

23.9.2015 /23:00/

„Všichni bychom měli žít, jako by ten dnešní den byl poslední,“ tvrdí autoři dokumentu o Filipovi Topolovi

Ve čtvrtek 24. září vstupuje do kin dokumentární film Takovej barevnej vocas letící komenty (2015), vzpomínka na klavíristu, textaře, básníka, zpěváka a frontmana skupiny Psí vojáci Filipa Topola. Snímek o pozoruhodné osobnosti tuzemského undergroundu připravili producent Romek Hanzlík a režisér Václav Kučera. Jak je zasáhla předčasná smrt Filipa Topola? Jaký je odkaz jeho tvorby? Co všechno našli v rozsáhlých archivech? Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Jaký byl důvod připravit film o Filipovi Topolovi? Představit jej divákům? Zavzpomínat po překvapivé smrti? Podívat se hlouběji na jeho osobnost?
Romek Hanzlík: Na začátku roku 2013 zažívali Psí vojáci nádherný comeback. Narvané koncerty a v kapele obrovský náboj, to byla radost, Filip chystal konečně nové písničky. Nikdo netušil, že do konce zbývá pár měsíců. Ten šok, že už nebude nic…nemohl jsem se s tím nějak smířit. Zavře se hladina a je konec. Už žádná písnička, žádný koncert. Prostě jsem se s tím nesmířil. Rozhodnutí udělat dokument šlo kolem mne, stačilo se chytit.

Producent a autor námětu Romek Hanzlík.

Co nového jste se o Filipovi dozvěděl?
Romek Hanzlík: Všichni si Filipa nějak pamatujeme. Jako excentrika, který buší do kláves zkrvavenýma rukama, jako do sebe pohrouženého frontmana, který celé minuty mezi písničkami vyměňuje na piánu text a důkladně ho přilepuje na stojánek. Celou dobu si kladu otázku: "Byl Filip extrovert, nebo introvert?" Nikdo neodpověděl jednoznačně. Každý řekl něco jiného. Jak jsme se při práci nořili do Filipova příběhu, došlo mi, že asi ani neexistuje jednoznačná odpověď. Něco mi říká, že byl spíše introvert, který se teprve alkoholem otvíral. Ale někdo může mít úplně jiný názor.
Ani ve filmu nedáváme jednoznačné odpovědi. Každý si o tom může přemýšlet sám. Došlo mi, jak hluboce souvisel Filipův život s jeho tvorbou. Došlo mi, čeho mimořádného jsem byl účastníkem. Filip nám odkrýval tajemno, ukryté v něm i v nás samých. Jestliže říkal, že jeho písně jsou jeho deníky, myslel to vážně a nám nezbývá, než se s Filipem ponořit do zákoutí jeho světa.

Filip Topol vepředu, vlevo za ním bratr Jáchym, vpravo Ivan Martin Jirous - významný představitel československého undergroundu.

Překvapí poměrně rozsáhlý soubor archivních materiálů. Jak velká detektivka byla vše poskládat? Například vystoupení 12 letého Topola na Hrádečku u Václava Havla. Divím se, že to tenkrát někdo natáčel.
Václav Kučera: Vyhledávání archivů a práce s nimi je pro mě úžasná záležitost. Je skvělé, že díky hudebním pořadům ČT (Chmelnice, Bago, Šedesátka) se od roku 1990 natočilo poměrně dost záznamů koncertů Psích vojáků a rozhovorů s Filipem Topolem.
Ze sedmdesátých a osmdesátých let existují jenom soukromé archivy. Československá televize tehdy zaznamenávala a vysílala pouze hudbu středního proudu. Alternativní hudba na obrazovku nesměla, ani neměla šanci vycházet na deskách. Naštěstí se našli odvážní nadšenci, kteří měli základní vybavení a koncerty alternativních kapel natáčeli. Někteří zvukově, někteří obrazově. Filipovo vystoupení ve stodole na Hrádečku natočil František Stárek. Další cenné záběry jsou dílem Vojtěcha Stádníka, Tomáše Lišky, Petra Kadlece, Stanislava Krčmáře, Jiřího Novotného.
Úžasným zdrojem byly také záběry Michala Hýbka z Originálního videojournálu. Soukromých materiálů by bylo mnohem víc, kdyby autorům některé filmy a audionahrávky estébáci nezabavili.

Režisér a scenárista Václav Kučera.

Zajímavým momentem filmu je vyjádření Jáchyma Topola, že bratr byl zaujatý umělec se silným egem. Přemýšleli jste dlouho, zda tuto scénu - nebo jiné další - do snímku dát?
Václav Kučera: Od samého počátku jsme chtěli, aby vznikl ničím nepřikrášlený obraz Filipovy osobnosti. Všichni ti, kteří o Filipu Topolovi hovoří ve filmu kriticky, jsou lidé, kteří mu byli nejblíž a měli ho velmi rádi. O žádné z jejich výpovědi jsme se z etického hlediska nijak zvlášť rozmýšlet nemuseli.

Jiní mohou namítnout, že pro neznalé je snímek nesrozumitelný. Neobsahuje popisky k jednotlivým respondentům.
Václav Kučera: Je možné, že někdo bude popisky v našem filmu postrádat, snad nám to odpustí. Nedali jsme je tam proto, že si myslíme, že nejsou pro příběh důležité a narušovaly by jeho plynutí. Ostatně téměř u všech účinkujících vyplývá z kontextu, kdo jsou a jaký byl jejich vztah k Filipovi.

Kalkulovali jste nějak s formou distribuce?
Romek Hanzlík: Nekalkuloval jsem vůbec s ničím. Měl jsem potřebu a nutkání se do té práce pustit. Na začátku jsem vůbec nepřemýšlel o nějaké distribuci. Mým úkolem bylo udělat film co nejlepší a bez kompromisů. Stal jsem se jedním z tvůrců a zároveň producentem. Cítil jsem, že nechci na počátku řešit nějakou distribuci, že pokud neuhneme z cesty, řešení přijde samo.

Ukázka z filmu Takovej barevnej vocas letící komety:

Filip ve filmu vypadá jako ve svém světě si žijící renesanční autor, kterého druzí uznávají nebo obdivují. Chodí po světě i v současnosti nějací noví "Filipové"?
Václav Kučera: Určitě :)
Romek Hanzlík: Určitě ano. Přejme si to všichni, protože jde svým způsobem o zázrak.

Před vznikem filmu zaujala již úspěšná hithitová kampaň, symbolizující silnou fanouškovskou základnu a oddanost. Jaký odkaz má podle vás Filip Topol dnes? Co může předat mladému člověku 21. století?
Romek Hanzlík: Člověku 21. století může předat to samé, co člověku 20. století. Hudba Psích vojáků není módní záležitost, je nadčasová. Je schopna zasáhnout každého člověka, schopného naslouchat. Pokud mám možnost tomu pomoct filmem nebo třeba koncerty Sbohem a řetěz, cítím jako povinnost to udělat.

Pro mě bylo nejsilnějším okamžikem filmu Filipovo setkání se smrtí, nemocničním prostředím. Vzbudilo to ve mně nutkání prožívat život, vnímat jej a zaznamenávat, žít tady a teď, jako kdyby to byl poslední okamžik.
Romek Hanzlík: Tato otázka mě moc potěšila. Přál bych si co nejvíce vnímavých diváků. Já osobně o tom, co Filip říkal o nemocnici a o smrti, přemýšlím často. Na jedné straně věříme v život po životě, nebo že smrt je vlastně krásná, na druhé straně se dovídáme, že je to hnus.
Ve mně Filipova slova rezonují s Karlem Hynkem Máchou, cituji Viléma noc před popravou: "…A než se příští skončí den, v to pusté nic jsem uveden." Kéž by tato sekvence vzbudila nutkání, které zmiňujete, u co nejvíce diváků. Všichni bychom měli žít, jako by ten dnešní den byl poslední. Ať už věříme v posmrtný život, či nikoliv.

Filip Topol si alkoholem zničil slinivku. Ve filmu ale jeho popíjení nevyznívá zrovna negativně. Nevím, jak to přesně pojmenovat, ale zapůsobilo to na mě velmi zvláštně.
Václav Kučera: Filip díky alkoholu kazil koncerty, štval kamarády spoluhráče. Nadměrným pitím akoholu ublížil zásadně svému zdraví. Mluví o tom ve filmu sice poeticky, ale říká to jasně: ".... smrt není žádný ááách, je to hnus....". To všechno ve filmu je.

Máte další filmové plány?
Romek Hanzlík: Mám a neprozradím. Naznačím, že jeden plán je hudební, druhý se týká jednoho polozapomenutého básníka a prozaika z období 1. republiky. Kdo s jeho dílem přišel do styku, je navždy poznamenán. Cítím to jako svůj úkol se vypořádat se stigmaty, která jsem si jeho dílem v nitru způsobil.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

„Sedmdesátka je čas udělat si v životě summa summarum,“ říká protagonista filmu Nechte zpívat Mišíka

Bard tuzemské hudební scény Vladimír Mišík oslaví 8. března sedmdesátiny. Režisérka Jitka Němcová (Kuličky, Divadlo Svoboda) mu k té příležitosti...

OBRAZEM: Začalo natáčení filmu o Miladě Horákové

Postavu ženy, která se stala symbolem boje za svobodu, ztvární v celovečerním debutu režiséra, scenáristy a producenta Davida Mrnky izraelská herečka...

Recenze: Bratříček Karel přesahuje žánr biografického dokumentu

Písničkář Karel Kryl se do historie zapsal jako tvůrce drsně poetických songů nedílně spjatých s revoltou proti okupaci Československa v srpnu 1968.

Herečce Vlastě Chramostové bude 90 let. Chystá se slavnostní filmové pásmo

Divadelní, filmová a televizní herečka, někdejší disidentka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová oslaví 17. listopadu své životní jubilem. U této...

Do kin zamíří Bratříček Karel, dokument o písničkáři Karlu Krylovi

Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, slibují tvůrci dokumentu Bratříček Karel (2016) polské režisérky Krystyny...

Kvalitní filmy za pár korun, zajímavé hosty a workshopy představí festival 3Kino

Loni ustavený Mezinárodní Filmový Festivalu 3Kino - Praha se rozrůstá o čtvrtou středoevropskou kinematografii a naplňuje tak pomyslnou visegrádskou...

CZ tržby: Dracula a svérázné osazenstvo hotelu pokořili Everest

V kinech se blýská na lepší časy. Zájem o filmová představení oproti předchozímu víkendu výrazně vzrostl. Žebříček tentokrát ovládla novinka Hotel...

39. týden-kinopremiéry: Dobrodružný výlet na Everest, do Transylvánie, undergroundu a ujetého Slovenska

Držte se, do kin zamířilo šest novinek. Pestrá nabídka filmů myslí na vyznavače dobrodružné podívané (Everest), rodinné zábavy (Hotel Transylvánie 2)...

Nové české filmy 2015, 2016, 2017...

Celá řada režisérů-debutantů chystá v letošním a následujících letech filmové novinky. Těšit se můžete též na premiéry děl zavedených tvůrců, na...

Hithit rozhodl, vznikne film o nejmladším talentu našeho undergroundu

V rámci československého undergroundu působil jako zvláštní, renesančně založený bohém. Na kultovním Hrádečku předskakoval v roce 1978 na pozvání Václava...

Ankety

Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser
Na který film ze stáje DCEU se nejvíc těšíte?
 • Wonder Woman 2
 • Aquaman
 • Flashpoint
 • Sebevražedný oddíl 2
 • Shazam!
 • Batgirl
 • Batman
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
více k tématu:
DC potvrdilo seznam chystaných filmů. Pokračování Ligy spravedlnosti chybí
Který z filmů v našem výběru je pro vás největší vánoční klasikou?
 • Tři oříšky pro Popelku
 • Mrazík
 • Sám doma
 • Smrtonosná past
 • Láska nebeská
 • Vánoční prázdniny
 • Santa je úchyl!
 • Ukradené vánoce Tima Burtona
 • Život je krásný
 • Anděl páně
více k tématu:
Desítka filmů, na které nesmíte zapomínat o Vánocích
Na kterou prosincovou novinku se nejvíc těšíte?
 • Přání k mání
 • Můj život Cuketky
 • Na shledanou tam nahoře
 • Star Wars: Poslední z Jediů
 • Obávaný
 • Jumanji: Vítejte v džungli!
 • Cukrář
 • Ztracen v džungli
 • Největší showman
 • Borg/McEnroe
více k tématu:
Nejočekávanější prosincové premiéry? Star Wars, zpívající Wolverine a hodně těsné šortky v Jumanji

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: