Premiéry a tržby

18.9.2015 /10:20/

38. týden-kinopremiéry: Z labyrintu se vydáme do gangsta pekla, Osvětimi a žhavé ložnice

Do kin včera zamířily další filmové premiéry. Na co můžete vyrazit? Představí se druhý díl dystopické série pro teenagery, snímek Labyrint: Zkoušky ohněm (2015). Někdejší kariéru herce Ice Cubea představí hraný film Straight Outta Compton (2015), hudební drama pojednávající o zrodu gangsta rapu. Režisér Matej Mináč představí v dokumentu Očima fotografky (2015) svou matku Zuzanu, fotografku filmových hvězd, která prošla koncentračním táborem. A šokující experimentátor Gaspar Noé uvede LOVE (2015), sexuálně otevřenou studii intimního vztahu trojice milenců.

Kam budou následovat Thomasovy (Dylan O´Brien) kroky po úspěšném zdolání labyrintu? Nehty si diváci po loňském Labyrintu: Útěku (2014) mohou hryzat počínaje dneškem, u filmu Labyrint: Zkoušky ohněm (2015). Svoboda se směje bůhví kde. Organizace Z.L.S.N. připravila pro mladé, pohledné dívky a chlapce další drsnou zkoušku. Hrdinové se přesunou na spáleniště planety, do rozpadajících se měst, kde se kromě budov zřítilo i právo a řád. Jak se s tím asi Thomas popasuje?

Z recenze Františka Fuky: "Dvojka nemá s jedničkou skoro nic společného, a i když na ni přímo navazuje, nic z jedničky se v ní nevysvětlí, takže ani po skončení druhého filmu netušíme, proč ti krásní hoši byli na tom palouku a k čemu tam bylo to bludiště. Pokud jste náhodou četli knižní předlohu, tak vás pravděpodobně bude zajímat, že děj filmu je totálně jiný, než děj knihy. Film opět připomíná nějakou partii RPG hry, při které si prepubertální chlapci vymýšlejí ty nejabsurdnější "cool" zápletky, aby se pořád za každou cenu něco dělo, ale celkově to dává pramalý smysl, natož aby nás zajímaly jednotlivé postavy a jejich motivace."

Všechny recenze si přečtete zde. Hodnocení druhého dílu, knižním bestsellerem inspirované série, se zatím zastavilo na 59 procentech. Rotten Tomatoes dávají známku 54 procent.

Straight Outta Compton je:
A) Klasická hip-hopová deska losangeleského gangu N.W.A.
B) Životopisné hudební drama pojednávající o losangeleském gangu N.W.A.

U Straight Outta Compton je zajímavostí, že nejde o dokument, ale o celovečerní hraný film, kde Ice Cubea nehraje Ice Cube, Dr. Drea Dr. Dre a podobně. Jsme uprostřed 80. let 20. století v Los Angeles. Občanské nepokoje, násilí a policie. Tavící kotel západního pobřeží USA je plný kulturních a národnostních odlišností. A gangsta rappeři z N.W.A. se nebojí využít sílu slova a útočit na všechny a všechno, co jim přijde jako vysoce nespravedlivé. Odnášejí to ženy, policajti, politici. Vzniká hudební subžánr "gangsta hip-hop", album Straight Outta Compton a z N.W.A. jsou hvězdy.

Stejnojmenný snímek je dle dostupných recenzí působivou výpovědí o prostředí, kam s největší pravděpodobností nezavítáte. Herci jsou prvoligoví, kulisy autentické. Největším přešlapem českého distributora, který se bytostně americké téma odvážil přenést do českých kin, je fakt, že nejsou českými titulky opatřeny pasáže rapujících "niggaz" z Comptonu.

Recenze si přečtete zde, prozatím velmi solidních 78 procent. Kritici Rotten Tomatoes se pro film nachli ještě více, dávají mu 90 procent.

Otevřeností překypuje i snímek LOVE, novinka argentického experimentátora a provokatéra Gaspara Noého. Ten se zaměřil na mezinárodně všemi pády skloňované slovo LOVE (LÁSKA), o kterém přemýšlí ve všemožných souvislostech, tedy i těch sexuálních.

Z textu distributora: "LÁSKA stojí mimo dobro a zlo. LÁSKA je genetická potřeba. LÁSKA je změněný stav vědomí. LÁSKA je tvrdá droga. LÁSKA je duševní choroba. LÁSKA je mocenská hra. LÁSKA přesahuje lidské já. LÁSKA je oslepující světlo. LÁSKA je sperma, tekutiny a slzy. LÁSKA je vzrušující příběh o chlapci, dívce a DALŠÍ DÍVCE." Zůstane u otevřených sexuálních scén, nebo Noé natočil film s přesahem, kde nemají pornograficky laděné výjevy za úkol prvoplánově šokovat? Dozvíte se v kinech.

Recenze si přečtěte zde. Rotten Tomatoes dávají průměrnou známku - 50 procent.

Na závěr představí režisér Matej Mináč svou maminku Zuzanu v dokumentárním filmu Očima fotografky. Uznávaná slovenská fotografka prošla koncentračním táborem, zažila v něm velkou lásku a podává o tom důvěrnou zprávu v dokumentu s hranými pasážemi. Právě tato část zaujme daleko víc než různá setkání se slavnými herci a režiséry, k nimž se Mináčová dostala. Recenze si přečtěte zde.

Seznam všech zářijových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Čtěte dál:

Recenze: Straight Outta Compton - otevřený dokument ze světa rapujících legend

80. léta, počátky rapového umění. Compton, Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, N.W.A... Co vám to říká?

Recenze: Labyrint: Zkoušky ohněm mění bludiště za trosky bývalé civilizace

Začněme rovnou tím, že nemá smysl chodit na Labyrint: Zkoušky ohněm, pokud jste neviděli první Labyrint: Útěk.

Dokumentární detektivka Očima fotografky přiblíží život pamětnice Zuzany Mináčové

Režisér Matej Mináč po několika snímcích, kterými vzdal hold nedávno zesnuvšímu Nikolasi Wintonovi, natočil film o své matce - slavné fotografce Zuzaně...

Francouzi v Cannes očividně trumfnou Nymfomanku

Blížící se festival v Cannes už má za sebou první mediální bouři a přiznejme si to, ne ledajakou. Po zveřejnění filmů, které diváci v Cannes budou mít...

Recenze: Labyrint: Útěk – Noční můra pro všechny arachnofobiky a klaustrofobiky. Ale také povedená dystopie, která překvapí.

Filmové zpracování románu Labyrint od Jamese Dashnera se v našich kinech představí již tento čtvrtek. Svým prvním dílem, který nese podtitul Útěk, otevírá...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: