Festivaly a ceny

4.8.2015 /09:00/

Třetí ročník Noir Film Festivalu si vystřelí sám ze sebe. Akce na Křivoklátu představuje kompletní program.

Osudové setkání vyznavačů žánru "film noir" se již podruhé uskuteční v prostředí hradu Křivoklát. Od 20. do 23. srpna si užijete působivé hvozdy, atmosféru středověkého hradu spolu s projekcemi celovečerních snímků a seriálů Noir Film Festivalu. Ten letos proběhne potřetí a jeho rostoucí popularitu doprovodí rozšířený program.

Pocta Joan Crawford. Gotický noir na gotickém hradu Křivoklát. Něco z HBO. Umění ve věži. Parodie. Leni Riefenstahl. Francouzský film noir. Orson Welles. John Garfield. Československý/český noir.

Světlo a stín má mnoho podob. Organizátoři Noir Film Festivalu ani potřetí nenudí a hledají pro návštěvníky akce zdánlivě neviditelné souvislosti v rámci temného kinematografického žánru. Přesvědčte se spolu s nově avizovanými sekcemi v letošním programu.

Nevěrně tvá.

Parodie. K již ohlášeným sekcím (gotický a francouzský noir, remaky, retrospektiva Orsona Wellese, pocty Joan Crawford a Johnu Garfieldovi) přibyly v letošním třetím ročníku i noirové parodie. Jedna z nich festival ve čtvrtek 20. srpna otevře. Režisér Preston Sturges ve filmu Nevěrně tvá (1948) půvabným způsobem spojil screwball comedy s filmem noir. Roli sebestředného manžela, jenž při dirigování orchestru fantazíruje, jak by mohl zavraždit svou manželku podezíranou z nevěry, ztvárnil Rex Harrison.

Falešná hra s králíkem Rogerem.

Páteční projekce zpestří v sálu Johna Garfielda snímek Roberta Zemeckise Falešná hra s králíkem Rogerem (1988) kombinující prvky hraného filmu a animace, kde si detektiva zahrál Bob Hoskins. Na závěr festivalu uvidíte parodii Mrtví muži nenosí skotskou sukni (1982) režiséra Carla Reinera, poskládanou z nejrůznějších odkazů na noirové filmy.

Znuděný k smrti.

Něco z HBO. Z dílny tradičního festivalového partnera přibyly do programu poslední novinky. V pátek 21. srpna bude uvedena první řada seriálu Znuděný k smrti (2009), a to v blocích po dvou dílech. Stěžejní projekcí sálu HBO bude minisérie Olive Kitteridgeová (2014) režisérky Lisy Cholodenko. Líčí život v zapadlé enklávě na pobřeží v Maine, jehož poklid naruší intriky, zločiny i tragédie zdejších obyvatel. Titulní hrdinku, místní učitelku zakrývající svým syrovým humorem a cynismem vnitřní zranitelnost, hraje Frances McDormand.

Tony Arzenta s Alainem Delonem v hlavní roli.

Série a seriál doplní už ohlášenou krimi Tony Arzenta (1973) s Alainem Delonem a temné drama Černé uhlí, tenký led (2014) z dílny Yi’nana Diaoa, jež vypráví o vyšetřování podivné vraždy v továrně a o záhadné femme fatale v čistírně, jejímuž kouzlu nezřízeně propadne hlavní detektiv. Všechna promítání snímků z produkce HBO budou (po předchozí registraci na e-mailu nebo ve festivalovém centru) pro diváky Noir Film Festivalu zdarma.

Art ve věži. Program sálu ČT art v hradní věži Huderka nabídne tři československé televizní noiry: Sám proti městu (1974), Muž v osidlech (1973) a Podezřelé okolnosti (1977), jednu moderovanou debatu s patrony festivalu spojenou s projekcí filmu z 1. ročníku a seminář Orson Welles: Od zázračného dítěte k vyděděnci.

Patronkou festivalu bude i herečka Hana Vagnerová.

Patroni. Přehlídka na Křivoklátu zahrne 47 projekcí v 9 tematických pásmech. Tradičními patrony, kteří uvádějí vybrané snímky, jsou letos herci Hana Maciuchová, Viktor Preiss, Hana Vagnerová a Tomáš Hanák a režiséři Hynek Bočan a Zdeněk Viktora. Jednoho z patronů minulých ročníků Václava Marhoula tu čeká malé překvapení nejen v podobě koncertu.

Vilma Cibulková se představí v divadelní hře o Leni Riefenstahl.

Leni. Divadelní fanoušky potěší jeden nefilmový bonus. Nabídne ho herečka Vilma Cibulková, jež byla hostem 1. ročníku festivalu a která se letos vrátí s představením Leni pražského Divadla v Řeznické, které je partnerem festivalu. Za roli „dvorní režisérky“ Adolfa Hitlera Leni Riefenstahl získala letos Cenu Thálie a vy se na duel kontroverzní nacistické filmařky s moderátorem televizní show můžete podívat mezi hradbami Křivoklátu v pátek 21. srpna od 19 hodin ve spilce hradního pivovaru.

Vstupenky na divadlo, všechny rezervace festivalových pasů a filmových vstupenek a registraci na projekce HBO můžete zasílat na e-mail martina@noirfilmfestival.cz. Jednotlivé vstupné se pohybuje od 90 do 120 Kč, projekce v sále ČT art jsou za 50 Kč a divadelní představení Leni za 300 Kč.

Kompletní program 3. ročníku Noir Film Festivalu najdete zde.

-
-

Čtěte dál:

Noir Film Festival láká na barvitou podívanou uprostřed křivoklátských lesů

Akce pro fajnšmekry, kteří si v černobílém formátu najdou nekonečnou pestrost jedinečných životních příběhů, osudových žen a drsných mužů - to je Noir Film...

Film noir po česku

Může se zdát, že film noir je čistě americká záležitost. Pravda, vznikl v USA a Los Angeles patří k nejčastějšímu dějišti těchto snímků. Díky své oblibě se...

Když se řekne film noir...

...správnému fanouškovi se vybaví Los Angeles, hra stínů, svůdné manipulátorky a drsní muži v dlouhých pláštích s cigaretou mezi rty. A velmi špatné...

Václav Marhoul: „Důležité je věnovat filmu úplně vše ze své empatie, představivosti a umu.“

Světový knižní bestseller Nabarvené ptáče spisovatele Jerzyho Kosińskiho se chystá zfilmovat režisér Václav Marhoul. Poté co získal práva ke zfilmování...

Robert Zemeckis je díky animákům v háji

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až vám studio odřízne přístup k finanční studni. Režisér kultovních filmů Forrest Gump, Falešná hra s králíkem...

Související videa:

Ankety

Který ze zatím vydaných kraťasů studia Oats Neilla Blomkampa se vám líbil nejvíce?
 • Rakka
 • Firebase
 • God: Serengeti
 • Zygote
více k tématu:
Zygote: Nejnovější sci-fi kraťas studia Neilla Blomkampa vzdává hold Vetřelci a Věci
Vyrazíte do Brna na festival seriálů?
 • Ano
 • Ještě nevím
 • Ne
více k tématu:
Brno městem seriálů. Zahájit chce s neumlčitelným Larsem von Trierem!
Jaký je váš nejoblíbenější film s Vetřelcem?
 • Vetřelec (1979)
 • Vetřelci (1986)
 • Vetřelec ³ (1992)
 • Vetřelec: Vzkříšení (1997)
 • Prometheus (2012)
 • Vetřelec: Covenant (2017)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Vetřelec: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Kdo je větší drsňák?
 • Harry Callahan (Clint Eastwood)
 • Marion "Kobra" Cobretti (Sylvester Stallone)
více k tématu:
Stallone dráždí fanoušky, že by se mohl vrátit jako Kobra
Jaký je nejlepší díl série Rychle a zběsile?
 • Rychle a zběsile
 • Rychle a zběsile 2
 • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
 • Rychlí a zběsilí
 • Rychle a zběsile 5
 • Rychle a zběsile 6
 • Rychle a zběsile 7
 • Rychle a zběsile 8
více k tématu:
Rychle a zběsile: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Sdílet tuto stránku:

Partneři: