9.4.2015, 13:30

Finále Plzeň uvede premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v Loosových interiérech i zvláštní sekci animace

Finále Plzeň uvede premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v Loosových interiérech i zvláštní sekci animace 8 obrázků v galerii
Organizátoři filmového festivalu Finále Plzeň představili program 28. ročníku oblíbené jarní přehlídky. Ta začne již v neděli 26. dubna a návštěvníkům během 7 dnů přinese jedinečné filmové zážitky v atraktivních kulisách. V premiéře se představí nová česká pohádka Malý Pán (2015). Filmy se budou promítat v unikátních interiérech architekta Adolfa Loose. Ve zdigitalizované podobě budou divákům uvedeny Staré pověsti české (1952) Jiřího Trnky. Ale to není zdaleka vše.

28. ročník filmového festivalu Finále Plzeň proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Finále Plzeň poprvé veřejnosti představí loutkovou pohádku Malý Pán, která přijde do kin 14. května. Snímek režiséra Radka Berana vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. “Knížka Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha mne hned zaujala. Fascinuje mě kombinace prostých principů se složitými technologiemi. Nejen domečky z mechu, postavy z borové kůry, ale i svítící objekty a téměř mimozemské bytosti. To je svět tichého, tajemného, ale přátelského lesa,” říká Radek Beran. Stejně tak se kniha líbila i producentovi Jakubovi Červenkovi, který od začátku viděl snímek jako loutkový. „Chceme filmem připomenout dětem i dospělým kouzelný svět loutek. Představit jedinečnou československou školu,“ doplňuje Červenka.

V Plzni bude uvedena digitalizovaná verze Trnkových Starých pověstí českých. | Foto: Finále Plzeň

Ve znamení loutek se ponese rovněž zahájení festivalu: na úvod bude poprvé promítnuta plně restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, jejíž digitalizaci významně finančně podpořila právě společnost Plzeň 2015. “Uvedení je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek skvěle doplňuje výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2. Jsme rádi, že i díky dalším akcím v rámci Finále jako projekce v Loosových interiérech dojde k propojení s nabídkou Evropského hlavního města kultury,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Martin Dolenský představí v Plzni televizní drama Uspávačka, které pojednává o sériové vražedkyni. | Foto: Česká televize

Na oba snímky žánrově naváže celá zvláštní sekce nazvaná Sláva animaci. Ve spolupráci s Japan Festem budou uvedeny krátké filmy Kihačiró Kawamota, žáka Jiřího Trnky, a dále krátké filmy Jana Švankmajera a filmy Krvavá paní (1980) a Strach(y) ze tmy (2007), ve kterém deset světoznámých komiksových tvůrců oživilo odvěký strach ze tmy. Po Malém Pánovi k dalším festivalovým předpremiérám patří projekce českého televizního filmu Uspávačka (2015) režiséra Martina Dolenského o životě známé české vražedkyně Jaroslavy Fabiánové.

Členem festivalové poroty bude i producent a režisér David Ondříček. | Foto: www.vestinufilm.cz

Finále Plzeň je festivalem soutěžním, kde ocenění Zlatého ledňáčka udělují mezinárodní poroty v několika kategoriích. Letos podruhé jsou zahrnuty i slovenské snímky. Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, posoudí je porota ve složení režisér, scénárista a producent David Ondříček, polská režisérka Dorota Kedzierzawska, ředitel ukrajinského festivalu Molodist a člen Evropské filmové akademie Andriy Khalpakhchi, makedonská herečka Verica Nedeska a slovenský distributor Michal Drobný. Do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků a v kategorii se o Zlatého ledňáčka bude ucházet 16 děl.

Tradičně se festival Finále Plzeň zaměří na pocty filmovým osobnostem - letos režisérovi Jiřímu Svobodovi k 70. narozeninám a dvou osobností “československého filmového zázraku” v 60. letech 20. století Pavlu Juráčkovi a Štefanovi Uherovi.

70 let od konce 2. světové války připomene například drama Alfréda Radoka Daleká cesta (1949). | Foto: Finále Plzeň

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války proběhne ve spolupráci s Plzní 2015 a Plzeň - TURISMUS v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu (Karol Sidon, Leo Pavlát, Marcel Hájek, Tomáš Kraus) proběhnou besedy a promítání snímků s válečnou tématikou (např. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ...a pozdravuji vlaštovky, Musíme si pomáhat, Protektor).

V Plzni se představí též vítězný snímek letošního Febiofestu, drama Život v akvárku (2014), na jehož vzniku se podílela Česká republika. | Foto: Febiofest

Samostatnou částí festivalu Finále Plzeň je sekce Současný slovenský film, kde budou promítnuty snímky našich východních sousedů, které nebyly dosud na festivalu uvedeny. České stopy v mezinárodních koprodukcích ukáže stejnojmenná sekce na příkladech filmů Kukuřičný ostrov (2014), Brundibár (2014), Život v akvárku (2014) a Ghoul (2015).

Program 28. ročníku Finále Plzeň nabídne samozřejmě daleko více projekcí a dalších akcí - například plzeňské tvůrce v sekci Plzeň sobě, dále autorská čtení nebo koncerty. V talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt se představí dvojice tvůrců Radim Špaček a Ondřej Anděra (uvádí Tomáš Baldýnský) a Petr Kolečko a Jan Prušinovský.

Vstupenky na všechny projekce a akce festivalu Finále Plzeň jsou k zakoupení jako E-vstupenka na tomto webu nebo fyzicky v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky a v pokladně Měšťanské besedy v Plzni, Kopeckého sadech 13.

Ankety
Půjdete do kina na Dunu?
Určitě, nemůžu se dočkat!
Ne, sci-fi mě nezajímají
Do kina nechodím, na filmy koukám jen doma
Co je to Duna?
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist