Soutěžte o 100 tisíc korun s Cenou Neuron Prima ZOOM. Uzávěrka je tuto sobotu.

Soutěžte o 100 tisíc korun s Cenou Neuron Prima ZOOM. Uzávěrka je tuto sobotu.
Loňský vítěz soutěže Petr J. Juračka (uprostřed). (foto: archiv Neuronu)
Uzávěrka pro přihlášení je za necelý týden, v sobotu 28. února 2015. Stačí natočit krátké video v délce 3 minut. Mělo by být co nejzajímavější, nejkreativnější, nejvtipnější… Takže se to za pár dní stihnout dá. A přestože se jedná o vědeckou soutěž, nerozhodují v ní Hawkingovy znalosti vesmíru, zázemí pracovníků CERNu nebo prvotřídní filmařská technika hollywoodských tvůrců. Pomůže spíš důvtip podobný Otto Wichterlemu, který si první stroj na výrobu silikonových očních čoček postavil ze stavebnice MERKUR. Věda je zábava i umění. Podrobnosti o soutěži najdete zde.

Vítězný film Ceny Neuron Prima ZOOM 2014 od Petra J. Juračky

Cílem druhého ročníku soutěže Nadačního fondu Neuron je popularizace vědy u laické veřejnosti. „V České republice máme mnoho skvělých vědců, jejichž výzkum je na světové špičce. Vzniká zde i spousta videí nebo dokumentárních filmů, přesto ale cítíme, že komunikovat úspěšně a přitažlivě vědu se musíme stále ještě učit,“ říká Monika Vondráková, ředitelka Nadačního fondu Neuron na podporu vědy.
soutezte-o-100-tisic-korun-s-cenou-neuron-staci-dobry-napad-a-laska-k-vede
Tým Neuronu. Ředitelka Monika Vondráková je na snímku druhá zleva. (foto: archiv Neuronu)
„První ročník nás velmi mile překvapil, byli jsme doslova fascinováni profesionalitou a poutavostí zaslaných snímků. Přihlásily se desítky soutěžících, z nichž každý pojal video jinak – a to nejen oborově, ale i zpracováním. Témata, která jsme se ve škole snažili pochopit z učebnic, dostala najednou nový náboj,“ dodává Vondráková, která oceňuje i vznik velkorozpočtových filmů s vědeckou tematikou. „Těším se na Kód Enigmy, který přiblíží život kryptoanalytika Alana Turinga, který napomohl záchraně tisíců lidských životů. Příběh tohoto profesora matematiky hezky ukazuje, jak jsou vědci důležití, ač často stojí 'za oponou'.“
soutezte-o-100-tisic-korun-s-cenou-neuron-staci-dobry-napad-a-laska-k-vede-4
Mecenáš Neuronu Karel Janeček. (foto: archiv Neuronu)
Jedním z mecenášů Neuronu je Karel Janeček. Jak se k významu vědeckých videí staví on? „Rozhodně mají smysl, protože dokáží složité vědecké téma podat jednoduchou formou a to tak, že i laik ho pochopí. Rád se účastním mezinárodního festivalu populárně-vědeckého a dokumentárního filmu AFO v Olomouci, kde soutěží dokumentární vědecké filmy z celého světa. Je zde skvělá atmosféra a vynikající filmy.“
soutezte-o-100-tisic-korun-s-cenou-neuron-staci-dobry-napad-a-laska-k-vede-3
Stroj, díky němuž Otto Wichterle odléval svůj vynález - silikonové kontaktní čočky. (foto: www.merkurtoys.cz)
K motivaci spolufinancovat aktivity nadačního fondu dodává: „Co odlišuje Neuron od ostatních organizací, je orientace na základní výzkum. Zatímco aplikovaný výzkum vnímají podnikatelé jako investici, která se jim do sedmi až deseti let vrátí, u základního výzkumu je vždy riziko, že skončí ve slepé uličce, proto se mu věnuje menší pozornost. Je ale extrémně důležitý. Jeho nezbytnost hájil i profesor Otto Wichterle, který zdůrazňoval, že nové praktické výsledky se mnohem častěji rodí z rozvoje určité metodiky a teorie, nikoli z násilně cíleného či aplikovaného výzkumu.“
Více se o Ceně Neuron dozvíte zde. Pokud se hodláte inspirovat, najdete zajímavé video zde. Nebo zde. Hodně štěstí.
Již v loňském "nultém" ročníku videosoutěže se sešlo docela dost zajímavých příspěvků. O letošním vítězi budete moci rozhodnout i vy. První kolo totiž bude probíhat formou veřejného hlasování od 1. do 31. března. Všechna videa najdete na webu Prima ZOOM, kde budete moci dát hlas svému favoritovi. Do finále postoupí 10 videí s nejvyšším počtem hlasů. Konečný vítěz vzejde z verdiktu poroty, která rozhodne koncem dubna letošního roku.
soutezte-o-100-tisic-korun-s-cenou-neuron-staci-dobry-napad-a-laska-k-vede-5