Lukáš Král

Lukáš Král

Autor

Redaktor, koordinátor filmového serveru.

Narozen 2. května 1982 v Praze.

Vyznavač komedií, dramat, hudebních, životopisných děl, dokumentů, klasik i obskurnějších filmových žánrů. Ve filmech rád hledá historické a mezioborové souvislosti.

"You are innocent, when You dream." (z filmu Smoke)


Články autora

  1. V České televizi pohřbili kapitána Vašátka. Případ s koncem by mohl být důstojnějším rozloučením
    Filmy29. 1. 2023
    V České televizi pohřbili kapitána Vašátka. Případ s koncem by mohl být důstojnějším rozloučením

    Případ pro rybáře, pro malíře, pro lyžaře... Režisérka Lucie Bělohradská televizním filmem Případ s koncem uzavřela osmidílný cyklus kriminálních snímků natočených dle povídek Hany Proškové, v nichž kapitánu Vašátkovi zdatně sekunduje vyšetřovatel z davu, malíř Horác.

  2. Komentáře týdne: Je docela divné, že úvody jednotlivých dílů The Last of Us jsou napínavější a zajímavější než hlavní děj
    Téma28. 1. 2023
    Komentáře týdne: Je docela divné, že úvody jednotlivých dílů The Last of Us jsou napínavější a zajímavější než hlavní děj

    Komentáře týdne přinášejí mimořádně našlapaný výběr, kam patří oscarový favorit, opulentní pocta starému Hollywoodu, seriálová adaptace herního hitu či romantická skandinávská podívaná plná výbuchů. Nechybí ani detektivka z 19. století nebo akční sci-fi novinka autora Vlaku do Pusanu. Inspirujte se. Vaše texty uvádíme bez redakčních úprav.

  3. „Komunismus je lepší systém než kapitalismus. To lidi to domrvili,“ říká Jožo Ráž v časosběrném filmu
    Recenze27. 1. 2023
    „Komunismus je lepší systém než kapitalismus. To lidi to domrvili,“ říká Jožo Ráž v časosběrném filmu

    Režisér, scenárista a dramaturg Jan Gogola natáčel v rozmezí osmi let dokument s frontmanem populární československé skupiny Elán Jožo Rážem. Zapomeňte na mluvící hlavy, přehlídku hitů a tendenční ohlížení se za jeho největšími úspěchy. Gogola se v důmyslně pojatém snímku pokusil přiblížit Rážovu osobnost v co největší míře autenticity. Film Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu vstupuje v těchto dnech do vybraných českých kin.

  4. Nejočekávanější české filmy první poloviny roku se budou věnovat nesmrtelnosti, lesbické lásce, životu v covidu a Naganu
    Filmy25. 1. 2023
    Nejočekávanější české filmy první poloviny roku se budou věnovat nesmrtelnosti, lesbické lásce, životu v covidu a Naganu

    Po rekordním loňském roce, kdy do kin vstoupilo 75 tuzemských a koprodukčních filmů a dokumentů, nás letos v rámci novinek nečeká taková smršť. Hlavní lákadla přijdou až ve druhé půlce, v tomto článku přinášíme podrobný přehled českých a koprodukčních premiér do konce června. Data a termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Časem se pochopitelně můžou měnit.

  5. Top kina ČR: Avatar pod palbou rodinných filmů
    Filmy23. 1. 2023
    Top kina ČR: Avatar pod palbou rodinných filmů

    Avatar: The Way of Water se sice šestý víkend drží na špici návštěvnosti a tržeb českých kin, začíná mu nicméně docházet dech. Pronásleduje ho hned trojice filmů pro ty, kteří dají přednost nekomplikované rodinné zábavě před vycizelovaným hollywoodským spektáklem.

  6. Rodinný film Přání k narozeninám je plný laciného humoru a špatně natočené akce. Bláznivou komedii zachraňují Jaroslavové Dušek a Plesl
    Recenze21. 1. 2023
    Rodinný film Přání k narozeninám je plný laciného humoru a špatně natočené akce. Bláznivou komedii zachraňují Jaroslavové Dušek a Plesl

    Do českých kin zamířila novinka slovenské režisérky Marty Ferencové, ve které tuzemské herecké hvězdy vyrážejí na road trip za záchranou dvou dětí. Film může zaujmout širší publikum, přílišnými kvalitami však kromě některých hereckých výkonů neoplývá.

  7. Komentáře týdne: Babylon je přepálený film, který se špatně hodnotí. Přináší chvíle naprostého zhnusení, smích, wtf moment i hrůzu
    Téma21. 1. 2023
    Komentáře týdne: Babylon je přepálený film, který se špatně hodnotí. Přináší chvíle naprostého zhnusení, smích, wtf moment i hrůzu

    Novinka oscarového režiséra Damiena Chazelleho, v níž se autor vrací do počátků vzniku zvukového filmu na území USA, vstoupila ve čtvrtek do českých kin. Babylon připomíná například mimořádně dekadentní večírky a publikum nenechá po více než tři hodiny vydechnout. Dále je tu disneyovský propadák Amsterdam, nový seriál The Peripheral inspirovaný guruem cyberpunku Williamem Gibsonem nebo žhavý oscarový kandidát Víly z Inisherinu. Přinášíme další Komentáře týdne. Inspirujte se. Texty uvádíme bez redakčních úprav.

  8. Top kina ČR: Druhý Avatar má na kontě milion platících. Brzy předběhne Titanic
    Filmy16. 1. 2023
    Top kina ČR: Druhý Avatar má na kontě milion platících. Brzy předběhne Titanic

    Avatar: The Way of Water dál dominuje žebříčku tržeb a návštěvnosti českých kin, který pravidelně zveřejňuje Unie filmových distributorů. Druhý Avatar nemá v rámci novinek konkurenci a dál stoupá na historickém žebříčku nejnavštěvovanějších porevolučních titulů tuzemských kin.

  9. Čeká nás revoluční ročník Českého lva? Akademici fandí debutantům a mladé filmařské krvi
    Festivaly a ceny16. 1. 2023
    Čeká nás revoluční ročník Českého lva? Akademici fandí debutantům a mladé filmařské krvi

    Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace jubilejního 30. ročníku Českého lva. Podobně jako v případě Cen české filmové kritiky mají nejvíce šancí na úspěch snímky Arvéd (12 nominací), Il Boemo (11), následované titulem BANGER. (8) a filmem Terezy Nvotové Světlonoc (7), který naopak Česká filmová kritika naprosto opomenula. Čeští lvi se budou udílet 4. března v pražském Rudolfinu.

  10. Komentáře týdne: Klišoidní Prezidentka, zábavný Kocour v botách a černobílý Avatar
    Téma14. 1. 2023
    Komentáře týdne: Klišoidní Prezidentka, zábavný Kocour v botách a černobílý Avatar

    Na Netflix se dostala temná detektivka s Christianem Balem a už si získává náležitou pozornost. Podobně jako třeba magické Piargy Iva Trajkova nebo rodinný animák Kocour v botách. O poznání kritičtější jste byli k Prezidentce Rudolfa Havlíka nebo ke druhému Avataru. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se. Texty uvádíme bez redakčních úprav.

  11. Nejlepší české a koprodukční filmy roku 2022. Nadějní debutanti, nekorektní humor a vynalézaví dokumentaristé
    Téma12. 1. 2023
    Nejlepší české a koprodukční filmy roku 2022. Nadějní debutanti, nekorektní humor a vynalézaví dokumentaristé

    Loni vstoupilo do českých kin 76 českých a koprodukčních snímků. Po redakční a šéfredaktorské topce představujeme patnáctku titulů, které byly nejvíce vyzdvihované uživatelkami a uživateli Kinoboxu a tuzemskou kritikou. Jde o mimořádně pestrý mix, který nemá v naší porevoluční kinematografii obdoby.

  12. Top kina ČR: Druhý Avatar nemá a ještě dlouho nebude mít konkurenci
    Filmy9. 1. 2023
    Top kina ČR: Druhý Avatar nemá a ještě dlouho nebude mít konkurenci

    Novinka Jamese Camerona Avatar: The Way of Water se v českých kinech promítá necelý měsíc a už atakuje metu milion diváků a divaček. V rámci tuzemských tržeb a návštěvnosti nemá od poloviny prosince loňského roku jiný snímek výraznější šanci přilákat publikum. Vážnější konkurence je v nedohlednu.

  13. Komentáře týdne: Prostořeký Vlasta Burian, neuspokojivé Menu a ladovsky malebný Král Šumavy
    Téma7. 1. 2023
    Komentáře týdne: Prostořeký Vlasta Burian, neuspokojivé Menu a ladovsky malebný Král Šumavy

    V nových Komentářích týdne jsou ještě výrazně patrné stopy Vánoc v případě pohádek a filmů pro pamětníky. Odkaz Vlasty Buriana je tak stále patrný a jedinečný. S většími kontroverzemi jste naopak sledovali snímek Menu a seriálového Krále Šumavy od Davida Ondříčka. Inspirujte se. Texty uvádíme bez redakčních úprav.

  14. Byli si tak blízko, až se navždy rozešli. Do českých kin míří ceněné drama talentovaného belgického režiséra
    Recenze5. 1. 2023
    Byli si tak blízko, až se navždy rozešli. Do českých kin míří ceněné drama talentovaného belgického režiséra

    Druhý celovečerní film Lukase Dhonta, talentovaného belgického režiséra, který si za něj odnesl Velkou cenu z festivalu v Cannes, pět nominací na Evropské filmové ceny a stal se tamějším zástupcem klání o Oscara, zamířil do českých kin. Intimní drama Blízko sleduje vztah a dospívání dvojice chlapců, kteří pod tlakem společnosti mění své priority a chování. Snímek oplývá výraznými hereckými výkony, opojnou atmosférou a mimořádnou citlivostí.

  15. Zvrácené vztahy, láska k výbušninám a novodobá klasika. Přehlídka Scandi rozpoutá tu pravou filmovou bouři
    Festivaly a ceny5. 1. 2023
    Zvrácené vztahy, láska k výbušninám a novodobá klasika. Přehlídka Scandi rozpoutá tu pravou filmovou bouři

    Devátý ročník přehlídky současného severského filmu Scandi bude probíhat od 18. do 25. ledna. Publikum se může těšit na festivalové předpremiéry, žánrové snímky a sekci zaměřenou na adaptace knižních předloh. Festival se bude konat v pražském prostoru Edison Filmhub.