Jan Hus

71%
Jan Hus
Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn... (Česká televize)



Pete69
Pete69
29 761 bodů
8
Fenomenální historické drama, které v našich končinách jen těžko někdo trumfne. Samozřejmě, že je téměř 70 let staré, ale o to více dávám "klobouk níže". Jednotlivé snímky této trilogie jsem samostatně viděl, nyní jsem se rozhodl podívat se na ně jako na ucelenou trilogii v rychlém sledu po sobě a je to skvělý zážitek. První dva filmy se mi líbí o chloupek více, než poslední Proti všem, ale jinak je jeden film, jako druhý a ve stejném ražení. Režimu se toto téma hodilo a tak jistě natáčení "plně podporovalo" a vznikl lehce politický epos a husitech... tím vůbec nechci shazovat genialitu Otakara Vávry a Zdeňka Štěpánka. Potlesk patří také výpravě, kostymérům aj.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 393 bodů
9
První filmové zpracování o osudu Jana Husa a protože vznikl v období 50. let, podle toho vypadá. Bolševická ideologie zcela zprasila temný a tragický příběh největšího reformátora církve a zcela pokroutila ku prospěchu svému celou historii. Otakar Vávra byl režisér s velkým R a i s malým rozpočtem dokázal natočit úchvatné dílo, které září i dnes. Kdo by řekl, že kulisy staré Prahy byly jen namalované papundekly. Jejich vysoká kvalita vzbouzí pocit o ohromné výpravě. Herecké výkony jsou neocenitelné. Zdeněk Štěpánek ztvárnil Jana Husa s citem a s velkým odhodláním. A Karel Höger jako Václav IV. ? Nikoho jiného si snad už nelze představit. Snímek byl natočen zodpovědně a jeho vysoká kvalita je nezpochybnitelná. A tak lze souhlasit s velmi častým názorem, že tzv. remake, který by něco takového překonal, dnes nikdo natočit nedokáže. V době CGI efektů by rozhodně nebyl problém vytvořit středověkou Prahu, ale problém je nejen v kvalitním scénáři, ale hlavně ve vhodném herci. Je tu někdo, který by dokázal tak ohromně pozvednout ducha Jana Husa, jako se to povedlo Zdeňkovi Štěpánkovi? A tak nám nezbývá než zatnout zuby, přehlédnout komunistické revolucionářské vyznění a sledovat pouze utrpení člověka tvrdě stojícího za svým přesvědčením. Pro zajímavost, papež Jan Pavel II. prohlásil, že upálení Jana Husa byla chyba, ale už se za tento čin neomluvil. A omluva není do dnešních dní. P.S. Převážně pro mladé diváky, kteří komunistickou ideologii nepoznají, lze doporučit např. tento článek. http://kostlan.blog.respekt.cz/mistr-jan-hus-ve-sluzbach-komunisticke-ideologie/
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
4
Tenhle film mám spojený s dětstvím, kdy jsem ho večer sledoval a čekal, jak ten vykonstruovaný proces s chudákem Husem dopadne. Podotýkám, že jsem byl hodně malý capart. Dnes už vím, že tento film je vylhaný bolševický spektákl, který má s pravdou společného máloco a obsazení Zdeňka Štěpánkem, který skrz kamarádství s Otakarem Vávrou hraje Husa a Žižku je vrchol na n-tou. Jsem dost proti tomu, aby se o tomto filmu tvrdilo, že je to profesionální řemeslo. Není. Vysoké hodnocení je mi velkou záhadou.


Dodatečné informace

Původní název:
Jan Hus (více)
  • Československo Jan Hus
Premiéra v ČR:
29. 4. 1955
Distributor:
Rozdělovna filmů Československého státního filmu
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Jan Hus