Čarodějnice (2015)

The VVitch: A New-England Folktale (Kanada)
Kanada Kanada
Velká Británie Velká Británie
Brazílie Brazílie
USA USA
90 minut

Žánry

:
Horor, Mysteriozní
Motto: Nádherně děsivý zážitek pro všechny vaše smysly

Obsah

:
Jeden z nejoriginálnějších a nejděsivějších hororů posledních let. Velmi lichotivou nálepku si nese Čarodějnice režiséra Davida Eggerse, kterou každý, více »« méně

Režie

:
Robert Eggers

Scénář

:
Robert Eggers

Herci

:
Anya Taylor-Joy Ralph Ineson Kate Dickie Harvey Scrimshaw Ellie Grainger ...
Premiéra: 24. 3. 2016
Distributor: Cinemart

Komentáře

znaků
 • (3548 bodů)
  4. 5. 2016 14:04
  80%
  0
  0
  lamps

  Čarodějnice působí jako film z jiné planety, nebo lépe řečeno, jako sdělovací médium ze zcela jiné doby. Přijímá sice současné žánrové kvóty a povrchové napětí čerpá z oblíbeného vzorce skupinka lidí - chata - okolní les - nadpřirozené zlo, ale vnitřně se ostře vymezuje tomu, co pokládáme v moderním hororu za běžné a tedy vlastně správné. Dění není orientováno na pravou podstatu a charakter zla, nýbrž na psychiku a chování jeho obětí, což ruku v ruce s jejich náboženským fanatismem rozprostírá už tak děsivou hrozbu i do jejich vlastních řad a divák si nemůže být jist, kdo je ještě oběť a kdo lovec (jak nám říká už scéna se psem a králíkem). Je pravda, že s podobně iracionálními postavami se těžko sympatizuje, ale ona důkladná práce s navozením dobovosti, tehdejších životních řádů i samotnou starobylou angličtinou přímo drtivě navyšuje naturalismus a autenticitu, takže se skutečně cítíme jako v (jiné) realitě, přestože je nám již na začátku sděleno, že příběh vychází ze staré lidové báchorky. A jestliže tato snaha o přidanou historickou hodnotu trochu ubližuje očekávanému hororovému obsahu, formální stránka je bezchybná. Náhlé střihy sladěné s hrůzu nahánějící nemelodickou hudbou utnou scénu přesně v jejím vrcholném okamžiku, takže její efekt nemůže zeslábnout, prostředí je zásluhou pomalých kamerových jízd a pečlivě inscenovaných záběrů využito famózně a žádný obraz nepůsobí lacině ani předvídatelně. Nejsme násilím nuceni, abychom se báli, jak to známe u dnešních "lekačkových" duchařin, ale strach je všudypřítomný a neodbytný. Zkrátka jiný, poctivější a lepší horor...

 • (1856 bodů)
  12. 5. 2016 12:16
  90%
  0
  0
  beseda

  Nejsilnější stránkou filmu je zachycení narůstajícího paranoidního stavu mezi členy rodiny, který se ještě více stupňuje chováním dvou mladších sourozenců Tomassin. Kromě hlavní hrdinky, nejstarší dcery Tomassin, kterou sugestivně zahrála Anya Taylor-Joy, patří velký obdiv i Kate Dickie v roli matky, kterou nejvíce zasahuje postupný rozklad celé rodiny a její proměna v rámci celého snímku je nejviditelnější. Čarodějnice je opravdu originálně a chytře natočený horor. Je o tužbách, hříchu, pocitu viny, víře a hlavně strachu z neznámého. V dobách temného 17. století tyto pocity lidé zažívali mnohem intenzivněji a hranice mezi skutečností a fikcí se často stíraly. Samotný film proto působí až mrazivě přesvědčivě. Plíživé zlo sice pociťujeme během celého filmu, ale je zde po většinu doby dobře “ukryto” a o to víc diváka dráždí a ochromuje.

 • (1774 bodů)
  22. 4. 2016 14:00
  85%
  0
  0
  rkotvald

  Přijímá sice současné žánrové kvóty a povrchové napětí čerpá z oblíbeného vzorce skupinka lidí - chata - okolní les - nadpřirozené zlo, ale vnitřně se ostře vymezuje tomu, co pokládáme v moderním hororu za běžné a tedy vlastně správné. Dění není orientováno na pravou podstatu a charakter zla, nýbrž na psychiku a chování jeho obětí, což ruku v ruce s jejich náboženským fanatismem rozprostírá už tak děsivou hrozbu i do jejich vlastních řad a divák si nemůže být jist, kdo je ještě oběť a kdo lovec (jak nám říká už scéna se psem a králíkem). Je pravda, že s podobně iracionálními postavami se těžko sympatizuje, ale ona důkladná práce s navozením dobovosti, tehdejších životních řádů i samotnou starobylou angličtinou přímo drtivě navyšuje naturalismus a autenticitu, takže se skutečně cítíme jako v (jiné) realitě, přestože je nám již na začátku sděleno, že příběh vychází ze staré lidové báchorky. A jestliže tato snaha o přidanou historickou hodnotu trochu ubližuje očekávanému hororovému obsahu, formální stránka je bezchybná. Náhlé střihy sladěné s hrůzu nahánějící nemelodickou hudbou utnou scénu přesně v jejím vrcholném okamžiku, takže její efekt nemůže zeslábnout, prostředí je zásluhou pomalých kamerových jízd a pečlivě inscenovaných záběrů využito famózně a žádný obraz nepůsobí lacině ani předvídatelně. Nejsme násilím nuceni, abychom se báli, jak to známe u dnešních "lekačkových" duchařin, ale strach je všudypřítomný a neodbytný. Zkrátka jiný, poctivější a lepší horor..

 • (1344 bodů)
  20. 3. 2016 21:16
  60%
  0
  0
  Riverdon

  Atmosferický horor s nedotaženým koncem.

 • (206 bodů)
  13. 4. 2016 17:24
  30%
  0
  0
  Fxxx

  Zvláštní film, který se tou svou zvláštností snaží být zajímavý. To se mu bohužel ale vůbec nedaří. Nevyhne se spoustě nelogičností, chování postav je nesmyslné a v momentě, kdy dojde na akční scény, je to prostě hrůza. Popravdě, moc jsem od toho nečekala, ale bylo to ještě horší než jsem myslela. Málokdy dávám tak nízké hodnocení, ale u tohoto filmu nemůžu jinak.

 • (113 bodů)
  8. 4. 2016 12:25
  100%
  0
  0
  pery34

  Super film

 • (108 bodů)
  13. 4. 2016 17:19
  70%
  0
  0
  Liki12

  Zajímavý příběh a pěkné dobové zpracování.

 • (78 bodů)
  14. 4. 2016 09:05
  75%
  0
  0
  Lady Adel

  nebýt závěru přitaženého za vlasy a v podstatě se k předcházejícím minutám absolutně nehodící bych šla v hodnocení ještě výše. takhle je to za 75% s tím, že "horor" se dá natočit na skromných lokacích, s pár schopnými herci a dobrou prací s atmosférou. Je to nepříjemné, záběry na les s nervy drásající hudbou jsou pro fanoušky tohoto žánru ztělesněním blaženosti. Není to pro každého, na mé projekci se několik lidí smálo a na závěr se radovalo, že je konec. Já jsem nadšena.

 • (69 bodů)
  28. 4. 2016 21:01
  50%
  0
  0
  ivetinkav

  Jako vždy horor bez konce. Ale co, tak to má být. Příběh docela ušel. Podruhé na to nepůjdu. Jednou a dost.

 • (56 bodů)
  23. 3. 2016 09:13
  0
  0
  Erigor

  Cena za režii ? Tak to musí být problém ve scénáři nebo někde jinde. Film promítnuli 21.3.2016 na Febiofestu a bohužel mnou celý film lomcovala trapnost. Myslím že režisér to měl rovnou přiznat - že si z diváků dělá legraci - a rovnou to natočit jako parodii. Výborně by to tak fungovalo už od prvního záběru kdy bigotní katolíci vyobcovávají ještě bigotnějšího katolíka. Hrůzný horor s hrůzným zajícem ? Film děsí leda velkou hlasitostí a lekacími scénami kdy diváci něco uvidí nebo uslyší až když se to objeví v záběru kamery - do té doby to bylo neviditelné a neslyšitelné. Vidím to jako podvod - i ta holka z plakátu bude dublérka.

 • (37 bodů)
  11. 5. 2016 23:29
  60%
  0
  0
  mlha99

  vzhledem k velké takzvané masírce ze všech médií,jsem se na film strašně těšila,ale trochu mně zklamal,kdyby tam byla více rozvedena dějová linie,bylo by to fakt bomba,vizuálně skvělé

 • (37 bodů)
  30. 3. 2016 22:50
  70%
  0
  0
  shalmirane

  I zdánlivě slušné děvče se snadno zvrhne pro trochu třpytek :)

 • (9 bodů)
  7. 4. 2016 21:29
  15%
  0
  0
  PavelK78

  Jeden z nejoriginálnějších a nejděsivějších hororů posledních let ? opravdu ne.

 • Host
  3. 5. 2016 21:04
  0
  0
  Host

  Uprimne, velka ocekavani a ve finale absolutni zklamani, film Vas pripravuje celou dobu na neco , co bohuzel neprijde. Kvalitni zpracovani to ano, ale film je opravdu o nicem, pokud se chcete podivat na film, ktery nema myslenku, tema ani konec, tak mohu doporucit , jinak ztrata casu

 • Host
  10. 4. 2016 11:48
  0
  0
  Host

  totální blbost, očekávala jsem mnohem více, ten konec mně naprosto rozesmál..

 • Host
  3. 4. 2016 19:34
  0
  0
  Host

  horší "horor" jsem snad v kině neviděla... strach nikde, děj je zvláštní, strašně dlouhý a nudný záběry.. už asi nevědí co točit.. vyhozené peníze.

71 75 ?
 • beseda 90%
 • mlha99 60%
 • Bemiurg 55%
 • ivetinkav 50%
 • Elizabett 85%
 • rkotvald 85%
 • martina-surzinova 25%
 • muzz 70%
 • pantak 60%
 • Mirdas 90%
všechna hodnocení (30)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

75. místo z 80 v žebříčku uživatele Scintilla
Sdílet tuto stránku:

Partneři: