Slídil (2014)

Nightcrawler (USA)
USA USA
117 minut

Žánry

:
Drama, Krimi, Thriller
Motto: Čím větší zoom, tím větší špína.

Obsah

:
Příběh vypráví o mladíkovi Lou Bloomovi (Jake Gyllenhaal), který se snaží prosadit jako novinář. Nedaří se mu najít uplatnění v již zavedených agenturách více »« méně

Režie

:
Dan Gilroy

Scénář

:
Dan Gilroy

Herci

:
Jake Gyllenhaal Michael Papajohn Marco Rodríguez Bill Paxton James Huang ...
Premiéra: 29. 1. 2015
Distributor: H.C.E.

Komentáře

znaků
 • (5902 bodů)
  20. 10. 2015 23:50
  90%
  0
  0
  Sheldon

  V čem má snímek opravdu velkou přednost je pečlivě vycizelovaný scénář. Film je nabitý nečekanými zvraty a v momentu, kdy by každý s hrůzou utekl, tak Gilroy svého hrdinu posílá do jasné konfrontace a způsobuje divákům zážitky, které jsou často za hranicí dobrého vkusu a vždy za hranicí dobrých mravů. Velkým překvapením jsou pak skvěle napsané monology hlavní postavy, které říká zděšeným ostatním postavám. V tom je Slídil skutečným filmem a ne žádnou televizní moralitkou ála Soukromé pasti, kdy hrdina pláče do kamery směrem k divákovi a snaží se ho zaujmout, ale tady to říká přímo do očí a doluje z diváků ty správné emoce.

  Z režijního hlediska je Slídil solidně odvedeným řemeslem s několika dramatickými vrcholy a jednou exkluzivní akční scénou, která však do kontextu filmu určitě patří. Americký filmový institut Slídila zvolil filmem roku a americká kritika film obecně velebí. Myslím si, že film je určitě přenesitelný i do českého prostředí a diváka může zaujmout jako atraktivní jízda s hodně netradičním člověkem.

 • (3933 bodů)
  10. 5. 2016 22:01
  80%
  0
  0
  lamps

  Komorní thriller, jehož největší devízou je dokonalé herectví hlavního představitele - takhle nečitelný, temný charakter jdoucí i bez střelných zbraní chladnokrevně za svým jsme tu neměli už dlouho a společně s temnou atmosférou nočního, zločinem prolezlého L.A. posouvá především v závěru emocionální prožitek z příběhu na úroveň toho nejlepšího, co jsme mohli roku 2014 vidět. V konečném součtu film působí spíše jako malé intro do choré duše posedlého kariéristy a nijak moc se nesnaží provázat jeho nemorální jednání s jindy tak protlačovanou trestní spravedlností (závěr už vypadá skoro jako óda na investigativní "slídilství"), ale to už mu na kvalitě vůbec neubírá.

 • (2690 bodů)
  4. 3. 2016 18:16
  90%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Celé to stojí na dokonale démonickém Gyllenhaalovi a velmi chytlavém prostředí obchodníků se záběry z kriminálních činů. Cynický, vypočítavý, diktátorský, jdoucí přes mrtvoly. Doslova. Podle mě parádní výkon v hlavní roli, který mě naprosto strhnul, ačkoliv o realitičnosti finále jsem přeci jen už trochu pochyboval.

 • (682 bodů)
  12. 1. 2015 12:28
  80%
  0
  0
  evana

  Podle traileru jsem očekávala větší akci a nářez, ale v konečném výsledku mě slídil nezklamal. Slizký Jake, který nemá žádná mravní překážky a neštítí se ničeho a díky jeho charakteru mi bylo v závěrečných minutách opravdu špatně od žaludku. Celou dobu sledujeme "kariéru" mladého Loua, který je zjevně bez přátel, bez společenského života a jen vymýšlí, jak dobře vydělat prachy. Je slizký a nesympatický a absence jakékoliv empatie vás na jeho postavě irituje nejvíc. Konečně se Jake ukázal i v jiné roli než sladkého fešáka a stojí to za to.

 • (677 bodů)
  16. 3. 2015 22:22
  85%
  0
  0
  tamura

  Pro mě mimořádný film a zatím nejlepší G. role. Ten kluk bude v padesáti stejná hvězda Hollywoodu, jakou byl v padesáti Al Pacino.

 • (433 bodů)
  1. 8. 2015 13:22
  80%
  0
  0
  MessiáŠ

  Hrdina naší doby. Byla by škoda redukovat interpretaci výhradně na amorálnost televizního zpravodajství a jeho konzumentů, protože Nightcrawler skrze konkrétní případ odhaluje i obecné principy fungování současného kapitalismu, v němž dosáhnou na vrchol především bezskrupulózní sociopati (srov. Zuckerberg, Bezos), které ovšem v aktuálním světě převážně oslavujeme, neboť přece mají vysoce prosperující firmy a nabízejí kvalitní výrobky či služby. Stejně jako firma Loue Blooma, u něhož však vidíme pozadí a cenu takového úspěchu. Kromě toho jeho postava po celou dobu užívá dalšího mocného nástroje v podobě jazyka, když přežvýkává a aplikuje ukázkově doublethinkové rétorické figury, jež se naučil v on-line manažerských kurzech, – o spolupráci, kariérním růstu a nutnosti komunikace, přičemž cílem pochopitelně není vzájemná komunikace, nýbrž manipulace, nátlak, vydírání a vykořisťování. Původně zbloudilý Bloom se díky dalšímu kouzelnému newspeakovému slovu – asertivitě – konečně najde; dokáže se přizpůsobit každé situaci, přejímá vzorce chování, které byly doposud aplikovány na něm samotném a jedině které vedou z pasti nezaměstnanosti k pravému úspěchu většiny západní civilizace v podobě peněz a moci, zatímco ostatním příliš jiných alternativ nezbývá – buď zůstanou konformní a tzv. neúspěšní, nebo budou následovat příkladu svého vykutáleně vykuleného gurua. Good Job(s).

 • (413 bodů)
  22. 7. 2015 14:57
  60%
  0
  0
  Lukreczia

  Scénář mi nepřišel nikterak úchvatný a i přes moc pěkný výkon mého hereckého oblíbence Jakea Gyllenhaala v roli slizouna a občasné vtipné momenty nemohu dát víc jak 60. Pro mě průměrná komerční záležitost.

 • (340 bodů)
  10. 4. 2015 23:39
  75%
  0
  0
  patrick-sarin

  Nevyužitý potenciál originálního námětu. Jinak ale dobře zahrané i natočené.

 • (280 bodů)
  7. 1. 2016 09:28
  70%
  0
  0
  Judinka

  Opět skvělý Jake Gyllenhaal a opět poněkud zvláštní filmový snímek :o) čekala jsem bohužel s ohledem na předešlá hodnocení něco ve stylu Nepřítele, který mě naprosto dostal a ohromil, ale i když je Slídil svým způsobem dobře natočen a zpracován, předešlý Gyllenhaalům snímek v žádném případě nedostihne. I tak stojí Slídil určitě za zhlédnutí a nudit se určitě nebudete, neboť hlavní postava filmu Lou Bloom je dokonale vykreslen a zahrán :o)

 • (259 bodů)
  2. 2. 2015 15:48
  80%
  0
  0
  KajkaFajka

  Ukázka toho když se někdo zakousne do své profese a baví ho tak jde všechno. Jen to Jake ve filmu přehání do té negativní podoby. Trochu mrazivé a trochu k zamyšlení. Jak málo stačí aby media ovlivňovala, ne že by to nedělali, mínění lidí.

 • (234 bodů)
  19. 7. 2015 22:21
  80%
  0
  0
  Pegas1632

  Film kdy hlavní hrdina je perverzní šmejd a diváci se děli na 2 části - jedna si přeje aby ho dohnala spravedlnost a ta druhá (do jisté míry taky perverzní šmejdi kam se řadím i já) se těší, kam až zajde. Škoda snad jen závěru. Jinak velice příjemný scénář i kamera, v podstatě tomu filmu nemám moc co vytknout, přesto to není snímek, ke kterému se budete s oblibou často vracet.

 • (232 bodů)
  6. 1. 2016 20:23
  70%
  0
  0
  Markovel

  Lou je spíš takový antihrdina a díky němu jsem si připadal znepokojivý po celou dobu filmu. Je rozhodně to nejlepší na celém filmu, protože ta postava je skvělá. A Jake Gyllenhaal ho absolutně skvěle zahrál. Společně se skvělými zvraty to dělá výbornou filmovou podívanou. Samotný konec je velice zvláštní a člověk se nemůže rozhodnout jestli ho má brát jako šťastný konec, nebo ne.

 • (146 bodů)
  20. 2. 2015 10:20
  85%
  0
  0
  Petka88

  Zajímavej film, spíše než thriller to byl takovej ponurej psychologickej film, kde se Jake vyloženě vžil do role a zahrál ho až neskutečně věrně!

 • (57 bodů)
  7. 2. 2015 10:58
  80%
  0
  0
  andriiC

  Natoč to! Exkluzivní trhák v přímém přenosu. Obsedantní lovec senzací na volné noze, prodavač tragédií z první ruky, neúprosný velký bratr Jake G. slídí po filmovém plátně, v potemnělých sálech kin, rochní se v mysli auditoria. Bezcitný požírač bez filtru empatie přejímá tvář odosobnění, která vykukuje, vykupuje, vysypává, vysává. Tvůrčí "konstruktér" prospěchu svého, brnkající na strunu úspěchu, leštící si boty seberealizace pod širým nebem. Upsání se krvi v kryptě arogance. Cynický maniak uvízlý v močálu lukrativního smlouvání. Číhá na kořist, aby si ulovil prvenství svých vlastních ambicí. Neohlíží se vpravo ani vlevo. Jen stále vpřed, předními dveřmi, přes práh dravosti. Stoupá vzhůru vypočítavými kroky do vyšších pater, za kulisy standardů. Ukrajuje si stále větší kus šťavnatého komerčního koláče. Vydobyté místo pod mediálním sluncem těží z píle vyšinutého mozku. Zjizvená tvář vyjednávájící o svou apanáž. Vytrvalý absentér emocí, bankrotář prostého lidství. Senzacechtivá závislost, kluzká půda etiky zpravodajského byznysu, newsroom vrtěti psem, sólokapr vyšší sledovanosti. Jen výš a výš, ze dna nicoty. Chorobně patologický stín nočního L.A. jako preludium hnilobné ukolébavky. Kartotéka ohmataných koutů snažící se provrtat do negližé neštěstí a mediálně si ho "p(r)osvítit." Manipulativní rozklad soudnosti sebe samého. Vypnout kamery chtíče kariérismu nemožné. Jde jen o to přežít. Vyšvihnout se z vrakoviště nepovšimnutí, přehlížení. Vypilovat a zabudovat si svůj status quo do „vylepšených“ slabých stránek. Předčít sám sebe. Procitnutí moci posedlosti profitem neviditelného autorství na maximum. Úšklebek přísného, slizkého sebevědomí na závěr: "Pracuj usilovně, dosáhneš téhož." Má všechno a všechny v hrsti. Má své jméno, svůj příběh a postavení, ale za jakou cenu, cenu morálních antipatií, ctižádostivých rzí. Setkání se sebou samým vyplácí společenský kredit, katapultuje krédo egoismu do fatálních výšin. Jake G. posunuje svou laťku herectví zase o další stupínek. Sám sobě vymetá cestičku ke slovům chvály, pulíruje značku talentu, vyzývá persony rozličných figur slunících se v absolutní oddanosti. Nezbývá než před ním smeknout.

 • (21 bodů)
  21. 2. 2015 10:42
  75%
  0
  0
  HonzaBachura

  Doporučuji dokoukat do konce!

 • Host
  11. 3. 2015 11:14
  0
  0
  Host

  Jednoduše řečeno,jde o skvělý film.

71 81 ?
 • lamps 80%
 • Ombak_Penari 90%
 • Gruman 80%
 • HappyPiere 75%
 • Judinka 70%
 • rachy01 30%
 • lenka-staudova 85%
 • ballrog 65%
 • tamura 85%
 • olga-pu 75%
všechna hodnocení (54)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

Sdílet tuto stránku:

Partneři: