Americký sniper (2014)

American Sniper (USA)
USA USA
133 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Válečný, Životopisný
Motto: Nejobávanější odstřelovač v dějinách USA

Obsah

:
Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost více »« méně

Režie

:
Clint Eastwood

Scénář

:
Jason Hall Chris Kyle James Defelice

Herci

:
Bradley Cooper Kyle Gallner Ben Reed Elise Robertson Troy Vincent ...
Premiéra: 5. 3. 2015
Distributor: Warner Bros. CZ

Komentáře

znaků
 • (7414 bodů)
  9. 2. 2016 13:59
  90%
  0
  0
  martin-mickey-stusak

  Clint Eastwood se coby režisér opět tímto snímkem trefil do černého, stejně jako oceňovaný americký sniper poslední doby ve své činnosti, o kterém to všechno je. Pocta vojákovi, který byl dobrým střelcem se srdcem na pravém místě. Pozitivem příběhu je především fakt, že se nebojí krutých drsných scén, takže je poukázáno i na krutosti války vůči dětem. Nikoho snad nenechá klidným scéna, kdy je chlapci akumulátorovou vrtačkou rozvrtána nejdříve noha a poté přímo lebka fanatikem s Al-Káidy. Americká armáda tu v žádném případě není vedena jako bezchybná, jak bývalo vždy zvykem. Je tu vidět co se jim povedlo i co ne. Děj je poctivě vyváženy, takže tu vidíme osudy hrdiny jak z bojiště, tak i s domova. Válečné scény nejsou vedeny do krajnosti rádoby drsných akčních etůd. Stejně jako v reálu mají tyto scény svá pravidla a tak i daleko větší uvěřitelnost. Krapet zaráží neposkvrněnost hlavního hrdiny. To opravdu neměl žádný přestupek nebo nějaký malér, že to tu vůbec není uvedeno? To až zaráží. Každopádně film je povedený. Poodhaluje život člověka těm co ho neznají nebo o něm snad i nikdy neslyšeli. Fotografie z jeho rozloučení národem a pohřbu v samém závěru jsou zcela na místě.

 • (6545 bodů)
  20. 10. 2015 08:57
  85%
  0
  0
  Sheldon

  Předně Americký sniper je řemeslně nejlépe odvedeným filmem ze všech filmů, které se letos na Oskarech objevily. Eastwood nezdržuje, od začátku svižně vypráví svůj příběh a přitom nepotřebuje žádné formální berličky ani kamerové rakursy. Přiznám se, že jsem měl trochu obavy z přílišné okaté propagandy, která tento druh filmu většinou provází, ale naprosto zbytečně. Velkou výhodou je také obsazení Bradleyho Coopera, který ve filmu podává mimořádný výkon, kvůli roli dokonce přibral 20 kilogramů svalové hmoty.

 • (5135 bodů)
  17. 5. 2016 12:27
  75%
  0
  0
  lamps

  Americký sniper nepojednává o fyzickém utrpení uprostřed bitevní zóny, nýbrž spíše o diametrálně odlišných pohledech, kterým je válka v Iráku vystavována jednak ze strany nic netušících amerických občanů v zámoří, jednak z pozice přímých aktérů krvavých bojů, a také o pochybných motivacích, které vedou řadu mladých Američanů vstříc vysněné "službě vlasti". Eastwood sice pracuje s velmi obecnou filmovou rovnicí, když jeho hlavní hrdina přichází do války pln nadšení a vlasteneckých přísah a nakonec odchází coby zlomený muž, který ztratil iluze o cti i existenci dobra, avšak film vyzdvihuje nad průměr neskrývaná nechuť k vlastenectví, které je chabou náplastí na konání či snad oplácení zla, přirozená civilnost emocí, díky níž válečná i psychologická rovina filmu krásně splývá, a samozřejmě Clintův formální génius, který ho ani po osmdesátce neopouští. Vzhledem k tolika oscarovým nominacím se možná vnucuje myšlenka, že Američané mají pro Eastwooda zkrátka slabost, ale já si při sledování Snipera, stejně jako u Gran Torina nebo Million Dollar Baby, uvědomoval, že on si tu oblibu prostě zaslouží...

 • (2502 bodů)
  17. 10. 2015 22:57
  95%
  0
  0
  hp24

  Na film jsem sel bez pripravy, takze me nemohl predem ovlivnit fakt, ze jmeno rezisera je zarukou kvality, to jsme zjistil az na konci filmu, ale vubec to neprekvapilo. Obvykla preciznost jeho prace vyzaruje z celeho filmu, nevyhyba se ani ukazce traumatu po ukonceni svych misi ve valce. - Nevim, zda je to pravda, ale nekde jsem zaslechl, ze realna predloha ostrelovace zdaleka nebyla tak solidni. Nicmene film si zaslouzi pochvalu a Clint Eastwood obdiv.

 • (2009 bodů)
  12. 2. 2015 11:20
  80%
  0
  0
  stantheman

  Počiny Eastwooda - myslím režiserské mi tak úplně nesedí , ale tebnhgle film si myslím se mu docela povedl. Výborně obsazena hlavní role.

 • (1785 bodů)
  17. 3. 2015 14:11
  100%
  0
  0
  Mirdas

  Clint Eastwood opět ukázal že je exelentní režisér s ambicemi na Oskara,skvělý film

 • wop
  (1524 bodů)
  27. 2. 2015 18:43
  70%
  0
  0
  wop

  Několik silných scén z jinak docela obyčejného akčního filmu velké drama nedělá. Kdyby ještě nebyly filmy Smrt čeká všude (2008), Království (2007), nebo Černý jestřáb sestřelen (2001), byla by to asi větší pecka. Takhle je to jenom další dobře natočený film v rámci žánru. Není mu moc co vytknout, ale od Clinta Eastwooda jsem čekal víc. Bradley Cooper je dobrý, ale až na těch pár psychologických scén bohužel nemá, kde to ukázat.

  • Bradley Cooper
  • realističnost (většinou)
  • je to točeno jako pocta americkému hrdinovi, takže tam o něm, nebo o USA nepadne křivé slovo
  • nerealističnost (občas)
 • (1419 bodů)
  22. 2. 2015 16:19
  100%
  0
  0
  Jiřík54

  Další z Eastwoodových opusů, kde opět dokazuje, že je ve skvělé formě a v žádném případě se necítí jako důchodce. Film je natočen velmi svižně, nepateticky, dokonce, kdybych nevěděl, kdo je režisérem, hádal bych nějakého mladého talentovaného. Bradley Cooper v hlavní roli exceluje a vlastně všechny herecké výkony jsou na stejné úrovni, nikdy nevyčnívá ať v kladném či záporném směru. Film je opravdovou poctou americkým vojákům bojujícím v Iráku. Čím nás Eastwood překvapí příště? Velmi trefně bych v jeho případě poznamenal - čím starší, tím lepší.

 • (1364 bodů)
  19. 12. 2015 13:20
  0%
  0
  1
  czech-movie

  USA zase jako nejlepší lidé na světe... Z těchto filmů oslavující žoldáky jako největší hrdiny mi dělají v žaludku divný pocit... Ne bohužel tohle mě nikdy nepřesvědčí... Připadá mi to jako propagandistické film ze sovětské doby, nebo z dob nacistické okupace.

 • (1310 bodů)
  13. 3. 2015 16:26
  55%
  0
  0
  VasaFlasa

  Očekávání bylo mnohem větší.

 • (1114 bodů)
  9. 4. 2015 15:45
  100%
  0
  0
  Jakub.Selesi

  Povedený film, slouží jako pocta americkému hrdinovi a tím čím si prošel, mě osobně se film líbil a hodnotím ho pozitivně.

 • (1101 bodů)
  8. 3. 2015 20:54
  70%
  0
  0
  jvempire

  Poměrně povedený akční film s několika zajímavímy nápady.

  • informační hodnota
  • (954 bodů)
   10. 10. 2015 16:15
   70%
   0
   0
   leafroller

   Je těžké být objektivní. Nemám rád americkou zahraniční politiku a jejich vojenské výpady zvlášť. Jak se mám ztotožnit s hrdinou, jenž chladnokrevně likviduje desítky mužů, žen a dětí, kteří se provinili tím, že brání svou vlast před nelegální invazí? Jak se mám ztotožnit s hrdinou ,který si dobrovolně způsobuje trauma a ničí tak život svůj i svých blízkých? To jsou otázky, na které budu muset najít odpověď.
   Povznesu-li se však nad tyto úvahy a připustím-li, že existují lidé, jako je náš hrdina, dostanu solidní příběh a studii vývoje amerického vojáka od přijímače po návrat z války z pohledu nezaujatého a skoro by se dalo říct objektivního. Jen ty náhledy do soukromého života nemusely být tak rozplizlé. Válka člověka jednou provždy změní, to vím už od Remarqua, nicméně je dobré to dnešní "Call of duty" generaci občas připomenout.
   Jinak je film natočen jako reklama na US Army - kdo ví, jestli to armáda částečně nefinancovala, takže jsem se dočkal spousty zbraní, vynikajícího zvuku i slepé poslušnosti. Přesně jak se na armádu sluší.

   • realita
   • zvuk
   • stopáž
  • (760 bodů)
   14. 3. 2015 00:59
   80%
   0
   0
   voleman

   Americký sniper je prvotřídní ukázkou syrového válečného dramatu natočeného podle skutečnosti kde je americký patriotismus ukazován sice ve velké, ale ještě poměrně snesitelné míře. Eastwoodova režie je jako obvykle brilantní a herecký výkon Bradleyho Coopera je opravdu vynikající a uvěřitelný. Snímek sice neobsahuje nějaké buhvíjak strhující akční pasáže, což ale určitě není na škodu. Ukazuje život amerického vojáka bez přikras a s hutnou dávkou tíživé a bezvýchodné válečné amosféry. Podobných snimků tu sice byla již spousta, ať už lepších nebo horších, myslím si ale, že stejně toto válěné drama, hned tak do průměru nezapadne. 80%

  • (744 bodů)
   7. 3. 2015 23:15
   80%
   0
   0
   marie-kolarova

   Chris Kyle není velký filozof, ale ani žádný Rambo. Normální kluk přesvědčený o smyslu toho, co dělá, i když ženy a děti se také zabíjejí. Ale jen proto, že jinak by zemřelo ještě víc lidí. Ten, kdo si promítá do filmu ve výsledku poněkud zpackanou misi Američanů v Iráku, odmítne příběh jako další americkou propagandu. Nadšený nebude ani ten, kdo očekává neprůstřelného superhrdinu. Clint Eastwood nezapře starou dobrou školu s přímočarostí a jasnými sděleními, současně je až překvapivě civilní a nevyhýbá se práci s psychologií jednotlivých postav.

  • (675 bodů)
   5. 3. 2015 16:22
   80%
   1
   0
   Ciiiri

   Po těžkém dni, těžký film nakonec. Musím říci, že i když jsem četla anotaci a věděla jsem, že jde o knižní předlohu, netušila jsem, že jde o skutečný příběh. Film byl velmi povedený a ukazuje těžkosti války z jiného pohledu. Přišel mi velmi ponaučný, zvláště v dnešní době... Film je samozřejmě smutný. Chybělo mi na konci podrobnější vysvětlení, proč (za jakých okolností) k tragedii došlo. Titulky jako pocta, rozhodně zajímavé. Mohu doporučit.

  • (523 bodů)
   13. 3. 2015 13:19
   80%
   0
   0
   perfekta

   Pověst, která filmu předcházela, splnila očekávání. Dozvěděla jsem se nové zajímavé informace. Je to i pocta americkým vojákům bojujícím v Iráku.

  • (477 bodů)
   13. 3. 2015 14:49
   90%
   0
   0
   tedoun

   snad nejlepší film o sniperu lepší než co hrál Berenger

  • (469 bodů)
   1. 8. 2015 13:22
   0%
   1
   1
   MessiáŠ

   V éře 21. století, kdy filmy Kathryn Bigelow, Mendesův Jarhead nebo seriálový Homeland synonymizují válku s úmorným vyčkáváním, shromažďováním nesčetných dat, detailním plánováním nesmírně složitých operací, relativizují ustálené základní pojmy, se najednou vytasí samotný Clint Eastwood se svým anachronickým propagandistickým průjmem a válečným pornem v jednom – pudověji založené jedince uspokojí tragická akce, počet zavražděných a primitivní světonázor, jiné funkce Eastwoodův opus minimum neplní, nepřináší žádný podnětný postřeh kromě toho, že příslušníci SEALs během klíčových akcí telefonují manželkám. ___ Složitost filmu odráží složitost hlavního hrdiny, oslavován je chrabrý americký odstřelovač, v jehož podání válka připomíná počítačovou hru, když dokázal zneškodnit nejvíc „nepřátel“ v historii, aby chránil své bratry. Veškerá akce se odehrává takřka okamžitě, naprosto bez kontextu či taktického plánu, není zasazena do širších souvislostí kromě elementárních zmínek o 11. září a dvou jménech (bin Ládin, Zarkáví), přerod z kovboje do elitního vypatlance se musí uskutečnit v co nejkratší době, mezitím zároveň musí náš dobrý voják založit rodinu – a potom hurá vystřílet všechny ty zasraný teroristický šmejdy, děl spořádaný křesťan, jemuž znění šestého z Božích přikázání zůstalo patrně utajeno. Jakmile už to chvílemi vypadalo, že by přece mohl zaznít temnější podtón v podobě odvrácení se od rodiny či mesiášského komplexu (čti: ještě jsem jich nezabil dost...) legendárního Chrise Kylea, je vzápětí jeho gesto převráceno k další heroizaci, když začne fungovat jako přátelský psychoterapeut válečných veteránů. ___ Potřeboval jsem během projekce taktéž téměř psychoterapeutickou pomoc, abych rozdýchal americkou Nejsvětější Trojici – rodina, vlast, Bůh – v nejperverznější podobě, stejně traumatizující jako rodinná indoktrinace hodnot, která probíhá konkrétně ve filmu a které zároveň film nabízí, je skutečnost bezprecedentního zámořského úspěchu, z něhož lze usoudit, že okřídlené vox populi, vox Dei platí ve Spojených státech mnohem víc než kde jinde. Oscarové nominace lze brát jako důkaz zvraceného smyslu pro humor, zvlášť když se v kolonce nejlepší filmu objevuje významový antipod Foxcatcher, nebo totální ztráty soudnosti a pokrytectví.

  • (458 bodů)
   5. 3. 2015 19:59
   95%
   0
   0
   Kick077

   Opravdu povedený film z prostředí, do kterého by se většina lidí neměla jinak šanci dostat. Těžko lze odhadnout, co všechno bylo opravdu skutečné a co bylo vymyšlené (scény z průběhu bitev), nicméně vyobrazení války ve filmu je většinou poměrně uvěřitelné. K zamyšlení film pobídne poměrně spolehlivě. Nejenom, že téma samo o sobě je dost silné, ale Clint Eastwood navíc ještě umí udělat film působící na emoce..

  1 2 3 dalsi posledni
  81 66 ?
  • netherlord 100%
  • JanTung 80%
  • mondak 100%
  • Gvendolina 85%
  • Siddharta 65%
  • Shackill 95%
  • Dave5991 80%
  • RoCo 70%
  • tit3k 80%
  • Anni 80%
  všechna hodnocení (192)
  jak hlasovat?

  V TV

  V žebříčcích uživatelů

  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: