Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (USA)
USA USA
136 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-fi

Obsah

:
Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: více »« méně

Režie

:
J.J. Abrams

Scénář

:
Lawrence Kasdan J.J. Abrams Michael Arndt George Lucas

Herci

:
Daisy Ridley Carrie Fisher Mark Hamill Harrison Ford Adam Driver ...
Premiéra: 17. 12. 2015
Distributor: Falcon

Komentáře

znaků
 • (5897 bodů)
  18. 12. 2015 21:22
  100%
  2
  2
  Sheldon

  Režisér J. J. Abrams (restartovaný Star Trek, restartované Star Wars, Super 8), který tímto filmem definitivně přejímá žezlo od svého mentora Stevena Spielberga totiž natočil perfektní blockbuster s neokoukanými tvářemi, které zasadil do známého světa oblíbených hvězd a mladých, často oskarových, herců. Scénář napsali společně s hollywoodským veteránem Lawrencem Kasdanem a je opravdu příjemné vidět po delší době film určený pro rodinné publikum, který má všech pět P pohromadě.

 • (3836 bodů)
  17. 12. 2015 02:40
  90%
  2
  1
  p.a.douch

  Na 100 % to není, ani na 95 %. Na 90 % už jo. Tenhle díl se dá přiřadit k první trilogii. Návrat starých postav je skvělej. Někdo je na plátně dýl, někdo míň, takovej je život. Harrison Ford s Peterem Mayhewem jsou perfektní, jasně převálcovali ústřední dvojici (Rydleyová, Boyega). Kasdan přinesl do scénáře pěknou kontinuitu a J. J. Ambrams režírovat umí. Je fakt, že jednou mě scénáristi pěkně naštvali, ale život není dokonalej. Můžu jen vřele doporučit.

 • (3557 bodů)
  4. 5. 2016 15:03
  80%
  0
  0
  lamps

  Před dávnými časy v předalekých natáčecích lokacích, v období stále ještě primitivních digitálních technik, které nutily tvůrce vystavět základy celé story výhradně na silných charakterních postavách a jejich nevyhnutelném osobním údělu, to všechno začalo. A dnes, v době techniky takřka vyspělejší než vnímavost našich očí, kdy se efektní výlety do okolního vesmíru staly neodmyslitelnou pozlátkou filmového průmyslu, to celé pokračuje.... A funguje to. Na křídlech své vlastní obrazové geniality vynesl Abrams nejprestižnější hollywoodskou značku z dětinských a neurvalých schránek Epizod I a II opět na starou známou stezku, kde je nám fanouškům vše, každý hrbol i kamínek, tak povědomé, že v žebříčku srdceryvně nostalgických a úctou k předchůdcům napumpovaných sequelů si Epizoda VII suverénně ukradla vedoucí postavení. Úžasné efekty nasazují korunu tomu, co Lucas před čtyřiceti lety s partou brýlatých hackerů započal, John Williams si pompézně jede mezihvězdnou linkou pro Oscara a původní hrdinové, kteří s vervou, láskou i nadměrným ochlupením pomáhají nové herecké generaci naskočit do zdá se nezastavitelného příběhového expresu, jsou snad tím nejikoničtějším, co kdy na filmovém plátně kdy promluvilo nebo zamručelo. Navíc Daisy Ridley je jakýmsi zvláštním způsobem impozantní a do své role se nesmírně hodí, narozdíl od té ukecané černé věci, která působí se svou mimoňskou vizáží vygumovaného středoškolského basketbalisty jako pěst na oko, přestože nějaké sympatie si také získá. Problém je očividný také v příběhu samotném, jehož koncepce coby samostatného filmového díla musí vzhledem k nastolenému vyprávěcímu módu zákonitě soupeřit s koncepcí celé série, a ve výsledku není vlastně ničím víc než pouze luxusním prologem následujícího dění, kterému s výjimkou jedné scény schází dramatický impulz Impéria nebo Pomsty Sithů, což jde ovšem na vrub největší slabině vůbec - Lucas měl ve svých filmech Dartha Vadera, neboli ztělesnění neomezené moci a zloby, Abrams má vychrtlého puberťáka, který na rozkaz sundává svou masku a zpráská ho ženská... Přesto se nezbývá než těšit na další a jistě epičtější comeback, proces navnadění proběhl úspěšně a na řadě je přeci Impérium, I can feel the force is with me again! ;))

 • (3490 bodů)
  17. 12. 2015 21:27
  60%
  3
  2
  Tom Hardy

  Je to podobné rozkročení mezi remake a pokračování jako u nového Star Treka či Jurského světa, ale zatímco tyhle fenomény ve starých vodách dokázaly najít něco nového (případně minimálně energicky variovaly původní filmy), Síla se probouzí na to jde mechanicky a bez vlastního vkladu. Hrozně z toho křičí "jedeme na jistotu, chceme potěšit staré fanoušky a hlavně nabrat tunu nových". Je to špatný film? Ano omylem! Je to film, co si zaslouží hate? Kdepak. Ale spíš než plnohodnotné pokračování to působí dojmem velkolepého pilotu k opravdu drahému a stylovému seriálu. Ok, dnes jsou na to diváci už celkem zvyklí. Já bych ocenil to, kdyby se ten film aspoň TVÁŘIL, že má nějaký konec. Dřív si ze Saw všichni dělali srandu, že je to seriál v kině. Marvel/Disney tenhle trend držej ještě víc a bude hůř/líp (podle toho, jestli to člověku vyhovuje nebo ne). Osobně mě každopádně Epizoda VII moc nebavila. Buď se ve filmu kopírují momenty ze staré/nové trilogie, nebo je tam až nečekaně standardní akce. Ta absence momentu překvapení zamrzí asi nejvíc, protože Abrams prakticky v každém svém filmu/seriálu dokázal nečím ohromit. Což se Epizodě VII vyhlo obloukem. Prakticky každý významnější moment je dopředu tak čitelný, až to bolí. Včetně finální scény.

  • hojné využívání praktických efektů (namísto digitálních)
  • znovuzapojení staré gardy
  • pasáž na zelené planetě a s kantýnou (či jak to nazvat)
  • sympatická hlavní hrdinka a BB-8 jednoznačně k sežrání
  • laciné využití staré gardy
  • scénář (v podstatě je to remake předchozích dílů)
  • už se to ani nesnaží tvářit jako samostatný film
  • Carrie Fisher vypadá, jako kdyby před každou scénou dostala do obličeje čerstvou dávku botoxu
  • nulový prvek překvapení, u Abramse nepochopitelné
 • (3002 bodů)
  25. 12. 2015 23:52
  50%
  2
  0
  FilipusMuff

  Přijde mi že lidi co daj tomuhle filmu 90% nebo 100 % uplně degradujou veškerou kvalitní filmovou tvorbu. Tohle je totální strašnost. Předvídatelný až na kost, průměrnej hollywood příběh a vlastně nic co by tenhle film pasovalo tak vysoko jako ho pasuje jeho výdělečnost a návštěvnost v kinech. Bohuzel SW nikdy nic jinýho než vizuál ale nenabídnout nemohli.. Holt je vidět že lidi sežerou všechno do čeho producenti narvou velkej rozpočet.

  • Skvělej vizuál
  • Výtvor chutě po výdělku
 • (2964 bodů)
  19. 12. 2015 15:39
  65%
  1
  0
  Petrson

  Základní problém je, že scénář se podřídil stárnutí herců. Ti nejstarší navíc měli role vymyšlené tak, aby byli použitelní či nepoužitelní do dalších dílů. Hráli to samé, co dříve, nic nového, překvapivého. Nejlepší byl BB 8 a pak Rey. Ta když se potkala se světelným mečem měla tu nejlepší scénu z celého filmu. Kdyby to šlo tím to směrem, byla by to jízda. Nepochopil jsem, proč nemohli stejným způsobem, alespoň naznačit příběh Hana Sola a princezny Leia. Tolik herců už digitálně omladili, stačilo pár scén. Předvídatelnost byla dalším oříškem ve sledování. Mohlo to být celkově lepší, ale i horší. Příliš mnoho zodpovědnosti? Nebo tíha seriálovosti? Čekal jsem od J.J. Abramse napětí, styl a překvapení. Ale producentská mašinérie jistoty je asi silná, nebo nápady došly. Zjednodušeně: pro mě lepší než SW 1,2,3, ale slabší než 4,5,6. P.S. Harrison Ford mi připomínal figurku Leslie Nielsena z Bláznivé střely.

  • Rey alias Daisy Ridleyová
  • BB-8, všichni roboti a aliens ( bar )
  • staré mechanické a optické triky
  • scénář, nutnost časového skoku kvůli stárnutí herců
  • nápady, předvídatelnost
  • někdy to přehnali s plastem, plechem a rekvizitami
 • (2888 bodů)
  17. 12. 2015 19:39
  90%
  3
  0
  Schneefee

  Bylo to takové klasické, nesoucí se v duchu předchozích dílů, prostě sázka na jistotu, což u mně zabralo...nové postavy byly příjemným osvěžením (hlavně BB-8, to je láska na první pohled, a padouch Kylo Ren coby nadějný nástupce Darth Vadera)...těším se na pokračování, o které si tento film vyloženě říká.

  • sympatičtí a neokoukaní herci nových postav
  • BB-8 (dává tomu šmrnc)
  • možná už by to chtělo změnit design superzbraně, což temná strano?
 • (2543 bodů)
  22. 3. 2016 14:27
  80%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Moc pěkné pokoukání, ale strašně oprášená čtyřka. Abrams to vzal od adama a prostě použil všechno co mu stará trilogie nabízela. Příběh je možná pootočený trochu jiným směrem, ale stejně se tam ve výsledku děje úplně to samé. Takže nostalgie funguje dokonale, ale ve výsledku člověku stejně chybí nějaká invence. Není to blbé, není to blbě natočené, není to odfláklé, ale naprosto to nepřinese nic jiného než radost, že se Han Solo se Žvejkem zase prohání Malým sokolem. A to je trochu málo.

 • (2404 bodů)
  30. 1. 2016 12:47
  75%
  0
  0
  harry456

  Režiséru J. J. Abramsovi se podařilo natočit obstojné pokračování Hvězdných válek, k jehož nejsilnější stránce zajisté patří autentická a dech beroucí akce, vizuální a praktické efekty, kostýmy a herecké obsazení.
  Naopak nejslabším článkem je zbytečně dlouhá stopáž (136 minut!) a dosti nezajímavý scénář. Takže kdyby nás filmaři nezásobovali nějakou tou akcí, pravděpodobně by více než polovina diváků v sálu usnula.

 • (1831 bodů)
  5. 2. 2016 04:11
  75%
  0
  0
  Larrysbride

  Hvězdné války? Těžko říct. Nová sága pro novou generaci? Pravděpodobně. Velmi vydařené sci-fi? Rozhodně! Epizoda VII jsou epizopd IV a V smrsknuté do jednoho filmu a zrenovované pro dnešní diváky. Což je ironicky jak výhoda tak nevýhoda snímku. Síla se probouzí by jako samostatný snímek obstála na jedničku. Funguje i bez toho, aby kdokoli viděl předchozí trilogie, zatímco těm, co je viděli, nabídne výborné narážky. Avšak co nenabídne, je cokoli nového a skutečně inovativního. J. J. se drží zaručeného receptu,do kterého však místo pořádného záporáka obsadil otravného rozmazleného spratka s problémy se sebeovládáním (taková moc a tolik promarněného potenciálu!!), a do role hlavní hrdinky děvče, které tráví většinu svého času naříkáním... Bottom line: Film jako pokračování legendární ságy nepůsobí zrovna impozantně, jako samostatné sci-fi se však řadí do slušného nadprůměru.

 • (1536 bodů)
  17. 12. 2015 13:05
  80%
  1
  0
  Hare77

  Vše ve starých dobrých kolejích, nic nového o to více klasického. Žádné překvapení se nekoná, ale na hodinky se nikdo asi nepodívá. člověk by čekal nějaký posun, změnu, ale vše jde na jistotu, na osvědčenou recepturu. Vlastně jsem se nejvíc těšil na starou gardu. Škoda, že se nepokračovalo už tenkráte s dalšími díly s Fordem.

  • žádná nuda a Harrison Ford
  • nic nového
 • wop
  (1519 bodů)
  17. 12. 2015 10:42
  85%
  1
  0
  wop

  Já byl moc spokojený. Jako fanoušek Star Wars jsem dostal všechno co jsem chtěl a ještě něco navíc. Jediný problém bych mohl mít se scénářem, který mě donutil místy pozvednout obočí, ale nebylo to nic, co by mi zkazilo zážitek. Lehce zklamaný může být ten, kdo od J.J. Abramse čekal pecku typu prvního Star Treku. Tohle je "jen" výborně zvládnutá žánrovka.

  • je tam všechno, na co fanoušci čekali
  • dobrá hlavní hrdinka
  • sympatické vedlejší postavy
  • zajímavý záporák v podobě Domhnalla Gleesona, který ukazuje, že imperiální generálové nemusí být nutně troubové
  • je pořád na co koukat, divák se nestačí nudit
  • trochu moc velký důraz na slovo "Války"
  • trochu moc smrti
  • strašně moc se toho stalo v úvodním ubíhajícím textu: Kdo je Snoke? Kde se vzal První řád?
  • toporná Carrie Fisher
 • (782 bodů)
  7. 4. 2016 11:16
  65%
  0
  0
  leafroller

  Velmi schizofrenní zážitek, který s každou další minutou slábl a blížil se kritickým 50% hodnocení. Ano, po technické stránce dokonalý. Akční scény dechberoucí. Jenže tohle už je dnes celkem běžné a od takových značek, jako jsou Disney nebo Star wars jsem čekal i nějakou hloubku a ne jen šířku. A v tomto případě se jedná o klasické pokračování za každou cenu. Utratili jsme 30 miliard, tak to teď musíme dostat nazpět. Jenže místo očekávaného faceliftu a vstupu do nového tisíciletí jsme zde svědky vykopávání mrtvol 80. let. Stejné postupy, stejné chyby. Velké zklamání.

 • (709 bodů)
  25. 12. 2015 16:42
  60%
  1
  0
  Pajmen

  Jsem fanoušek Star Wars universa. To mi ale nebrání být kritický. Film není špatný, hrozně jsem se na něj těšil ze dvou důvodů: J. J. Abrams a minimální využití CGI efektů. Ani jeden z důvodů mě ale nakonec neuspokojil. Po celou dobu filmu jsem nebyl napjatý. Akce sice střídá akci, ale je to na úkor příběhu a to mi dost vadí. Za těch 130 minut se toho moc neodehraje, soubojů je hodně, ale žádný z nich není hodný nějaké další diskuse. A co je taky dost iritující, kdo nezná doplňující knihy, bude si připadat během filmu zmateně a pořád se ptát, kdo je Snoke, jakýsi Kanjiklub, Kde se vzal První řád a 4x větší hvězda smrti... Být to fanouškovský film, zatleskám, ale jako pokračování ságy to zavání nekoncepčností a taháním peněz z diváků. Nechci chodit do kina na seriál, který se tváří jako film.

 • (704 bodů)
  18. 12. 2015 22:05
  75%
  3
  0
  marie-kolarova

  Režisér J.J. Abrams natočil svižnou, ale naprosto nepřekvapivou podívanou. Star Wars jsou pohádkou pro dospělé, ale i pohádky můžou mít různou úroveň. Slabinou nové série, tedy této první části, je emocionální sterilita. Boj dobra a zla probíhá spíše v rovině slovních deklarací, na srdce diváka si tento střet nesáhne. Postrádám zde osudovost temné síly, sílu zla, co do temnoty táhne. Zlo nespočívá v tom, že frackovitý synáček je moc ošklivý na tatínka, ale v temné fascinaci sílami, které v konečném efektu drtí člověka, co se jimi nechá ovládat. Kylo Ren spíš vypadá na pár facek, než na obávaného temné pána.

 • (676 bodů)
  6. 1. 2016 15:52
  90%
  0
  0
  voleman

  Síla se probouzí je bezpochyby povedený a úctyhodný nástupce původní trilogie. Právě z ní si bere prakticky všechno, ať to co na diváka ve správné koncentraci zabere pokaždé, tak i to, co jednou vidět stačí. Mezi jednoznačná pozitiva patří to, že má celý příběh charakterově silné postavy a to jak hrdiny tak i záporáky. Potěší také staré známé tváře se kterými do filmu přichází i hutná dávka nostalgie. Povedené také určitě je, že prostředí, ve kterém se nejnovější film série odehrává, krásně navazuje na filmy přes 35 let staré a není zde třeba tak okatý rozdíl, při používání moderní počítačové technologie jako tomu bylo třeba mezi čtvrtým a prvním filmem. Co bych ovšem sedmým Hvězdným válkám určitě vytkl je to, že mají prakticky totožný příběh jako měla Nové naděje, což je někdy až tak nápadné, že to je až nepříjemné a skoro to vypadá jako nějaký remake právě čtvrté epizody. Kdyby tvůrci přinesli do příběhu víc originálních nápadů, určitě by to nebylo na škodu. Příjemné naopak je, když se na starší epizody všemožně a často i vtipně a s nadhledem odkazuje, což jistě každého správného fanouška potěší. Abrams tedy naštěstí nezklamal, natočil ideální nový díl Star Wars, jak pro fanoušky hlavně staré trilogie, tak i pro další novou generaci diváků. Mohl jen do filmu přidat více nových nápadů a svěžejšího příběhu jako tomu bylo u jeho Star Treků, kde si to ovšem mohl nejspíš dovolit více, když se nemusel vázat na to, že točí pokračování rozjeté a veleúspěšné ságy. 90%

 • (598 bodů)
  25. 12. 2015 23:59
  85%
  0
  0
  martin-kubista

  V podstatě jsem si před vstupem do kina říkal, že tenhle film nemůže být průser a taky nebyl. Ale dokonalý také rozhodně není. Vše je natočeno absolutně precizně a uvěřitelně. Digitální efekty jsou použité jen tam, kde je to absolutně nutné. Jinak se všude používaly kulisy a masky má to vážně pozitivní efekt. Herci a postavy se také povedli a to i Finn, jehož postavy jsem se trochu obával z trailerů. Nový robůtek je vtipný a oživuje to. Co je ovšem problém je postava záporáků. Snoke je prozatím tajemný, a není jisté, co je vlastně zač, ale zatím nepůsobí jeho holoprojekce příliž majestátně. Ještě horší je Kylo Ren. Pevně doufám, že to scénáristé v dalších dílech nějak zkoulí a stane se z něj důstojný potomek Dartha Vadera. Zatím to vypadá na nafoukanýho mlaďocha, který se snaží používat temnou stranu síly. Kdyby si alespoň nesundával tu helmu...

  Trochu mě zarazil i scénář. Asi hráli na jistotu a zrecyklovali stará schémata a zápletky, ale mě přislo, že po tak dlouhých přípravách mohli přijít s čímsi víc. Našlo se zde i pár logických chyb, ale ty se dají zanedbat.

  Jinak si ale myslím, že je to dobrý start na další díly a určitě se z toho dá leccos vytěžit.

  • obsazení - účast staré gardy
  • skvěle natočeno
  • vyvážené použití počítačových efektů
  • nový robot
  • recyklovaný scénář
  • záporáci
 • (451 bodů)
  7. 1. 2016 18:44
  85%
  0
  0
  perfekta

  Napínavé, výborné efekty. Neukončený děj, pokračování příště. Líbilo se mně, doporučuji všem.

 • (433 bodů)
  6. 4. 2016 23:51
  40%
  0
  0
  MessiáŠ

  Star Wars: Síla fetiše se probouzí. Hraček se prodá určitě miliarda, jako film už to snad nechci nikdy vidět.

 • (431 bodů)
  7. 1. 2016 15:36
  100%
  0
  0
  CrypzzXD

  Naprosté naplnění mých očekávání!

1 2 3 dalsi posledni
78 82 ?
 • pou 90%
 • stepan-halama 100%
 • majk123 75%
 • Myšacie 85%
 • starskyxaj 85%
 • jan.paulus1 90%
 • tribe 65%
 • PandaPool 35%
 • monika-ruzova-rumo 80%
 • Lusil 80%
všechna hodnocení (155)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

4. místo z 7 v žebříčku uživatele jordy
7. místo z 10 v žebříčku uživatele adam-tesar
18. místo z 20 v žebříčku uživatele starskyxaj
42. místo z 54 v žebříčku uživatele Fricino
Sdílet tuto stránku:

Partneři: