Elysium (2013)

Elysium (USA)
« další názvy »
USA USA
109 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller

Obsah

:
V roce 2159 existují dva druhy lidí: velmi bohatí, kteří žijí na nedotčené umělé kosmické stanici s názvem Elysium, a zbytek živoří na přelidněné zničené více »« méně

Režie

:
Neill Blomkamp

Scénář

:
Neill Blomkamp

Herci

:
Matt Damon Faran Tahir Lloyd Adams Jodie Foster Sharlto Copley ...
Premiéra: 29. 8. 2013
Distributor: Falcon
DVD: 15. 1. 2014

Komentáře

znaků
 • (5897 bodů)
  25. 10. 2015 08:15
  95%
  0
  0
  Sheldon

  Tam, kde jiní režiséři žánru sci-fi potřebují dobré a špatné mimozemšťany, vetřelce a nové technologie, si Blomkamp vystačí s modernizovanými stroji současnosti, roboty, droidy a lidmi. Ty „dobré, chudé a nemocné“ zastupuje ještě Maxova přítelkyně Frey (Alice Braga „Já, legenda„, „Obřad„, „Predátoři„), její dcera a částečně i gangster Spider, pořádající nelegální lety na Elysium, důvěryhodně zahraný Wagnerem Mourou, známým z brazilské kultovní série („Elitní jednotka„).
  Ještě šťavnatější jsou záporní hrdinové. A to jak záměrně bezkrevná velitelka obrany Elysia Delacourt (Jodie Foster – „Úkryt“ , „Mlčení jehňátek„), tak škrobený šéf továrny John Carlyle (William Fichtner – („Nelítostný souboj„, „Temný rytíř„). Kapitolu samu o sobě představuje brilantní padouch Kruger. Blomkamp dal i podruhé šanci svému oblíbenci Sharlto Copleyovi, který v „Districtu 9“ představoval poctivého úředníka pro styky s mimozemšťany Wikuse Van de Merwe. Copley se Blomkampovi za důvěru odvděčil tím, že vystřihl roli skutečně ze všech hledisek odporného hnusáka.

  Za zmínku stojí kromě nádherného vizuálu i hudba Ryana Amona a skvělý zvuk filmu, který podtrhuje realitu. Od absolutního hodnocení jej dělí jen nutnost porovnávat s lepším „Districtem 9“ a poněkud příliš idylický závěr filmu, což ovšem neznamená, že byste si nejlepší letní blockbuster tohoto roku měli nechat ujít.

 • Pas
  (4367 bodů)
  5. 8. 2015 06:39
  0%
  0
  0
  Pas

  Škvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebránŠkvár první kategorie. I kdybyste se rozhodli mozek vypnout a zakopat metr pod zem, stejně vám Elysium nedá příležitost nepřemýšlet nad mezerami v něm. Nejvíc do očí bijící je obranný/bezpečnostní systém Elysia. Tedy žádný. Lidstvo je schopno vybudovat na oběžné dráze kolonii pro vyvolené (kteří asi nedýchají, neb na orbitu moc vzduchu není a Elysium je otevřené), regenerovat se do nekonečna, vyrábět stovky inteligentních strážních a jiných robotů, když ale na Elysium letí tři předpotopní lodě vyslané žvatlajícím a tragicky zahraným Spiderem, zmůžou se tito vyvolení na slovní výzvu a když ta překvapivě nezabírá, jsou nuceni tyto nelegálně sestřelit ze Země. Jak důmyslné. Na podobné úrovni je i zabezpečení centrály, kde si agresoři mohou volně pobíhat po komplexu a dle své libosti rozhazovat granáty a masakrovat lidi. Nikdo a nic jim v tom nebrání...K tomu třesoucí se kamera , naivní vykreslení postav a ubohá hudba.

 • (3712 bodů)
  17. 5. 2016 13:03
  45%
  0
  0
  lamps

  Tak veliké naděje, a nic z toho. Blomkamp svoje řemeslo ovládá výborně, o tom není žádných pochyb, ale pokud si bude i nadále vybírat náměty z kategorie "Pohledná stupidní blondýna", tak všechno zůstane jen u památného debutu. Elysium možná vypadá dobře, má zajímavé obsazení a základní myšlenka není k zahození, ale něco tak scénáristicky nedotaženého, klišovitého a směšně seriózního snad ani nemůže být považováno za dílo od áčkového tvůrce. Jako oddechovka se to ještě dá, ale ambice snímku byly někde úplně jinde - a to je ten hlavní problém..

 • (3496 bodů)
  3. 9. 2013 15:53
  80%
  0
  0
  Tom Hardy

  V mnoha ohledech ukázka výjimečného režijního talentu. Jen ten scenáristický tentokrát zůstal u rutinní báchorky o klasickém boji elity a chudáků, v níž musí (zpočátku samozřejmě sobecký) hrdina misky vah vyvážit. Neodstatky příběhu naštěstí bohatě vynahrazuje vypiplaný vizuál, dravé tempo, hutná atmosféra a milé "klukovské" detaily (jako třeba zabiják s božím jménem Kruger, který je extrémní psychopat, touží po rodině a používá k zabíjení katanu). Elysium rozhodně stojí za hřich a dvakrát tolik v kině. Přístě by ale měl Blomkamp využít scénář někoho jiného. Konec už byl skoro na zabití.

 • (2965 bodů)
  5. 9. 2013 11:53
  55%
  0
  0
  Petrson

  Skvělý nápad, pak ale méně uvěřitelný scénář ( nejslabší položka filmu), navíc chvílemi průhledný, dá se odhadnout konec filmu, chvílemi bez napětí, dá se tušit, jak to dopadne. Vše " nedostatečné" nahrazují jen akční řežby, nejčastěji podivných terminátorů:). Zajímavá je vesmírná kolonie a technické provedení filmu, i když auta vypadají jak z Mad Maxe: před třiceti lety:). Postavy jsou napsány ploše, jediné místo na zemi je L.A.?

 • (2404 bodů)
  14. 9. 2013 15:31
  90%
  0
  0
  harry456

  Matt Damon opět potvrzuje, že on umí zahrát každou roli, bez ohledu na scénář. Zde je pro jeho postavu napsaný skvěle až na pár výjimek, které ale Damon dokázal vychytat.
  Když ho vidíte, jak má k sobě přidělané kovové hračičky, které mu dodávají stejnou sílu jako robotům, a když jim trhá hlavy a bojuje, nejde si neříct, že to k Damonovi patří.
  Alice Braga předvedla také pozoruhodný výkon, coby Maxova kamarádka Fray, která má nemocnou dceru.
  Co vás může trochu vyvést z míry je roztřesená kamera, která však působí naopak pozitivně, jelikož to k takto dynamickým scénám patří. Ačkoliv občas je to opravdu přehnané. Nejlepší jsou asi vzdušné a zpomalené záběry, které působí velice přesvědčivě.

 • (2048 bodů)
  24. 12. 2014 13:00
  80%
  0
  0
  farb

  Fajnová sci-fi historka z perfektně navrhnutého a skvěle oživeného světa budoucnosti s lahodnou videoherní příchutí, zbrocená v potu, krvi a prachu s funkčním emocionálním rozhraním. A stejně tak s funkčními a dostatečně vykreslenými postavami - Max (standardně dobrý, uvěřitelný a sympatický Damon) chce žít, paní ministryně (FANTASTICKÁ a naplno si to vychutnávající Jodie Foster) ráda moc a svůj způsob života, Kruger ( kurevsky úžasnej Copley) má prostě rád svou práci a politiku (respektive politiky) zrovna nemusí :-) - a dokonce z vyprávění vyplyne i nějaké to poselství / myšlenka. Pravda, Elysium nejede na plný plyn, nikdy není nic tzv. vyhuleno na maximum, všechno je zkrátka "tak akorát", kvůli čemuž se Blomkampův biják asi nestane klasikou / žánrovým milníkem, ale dobrej film to je a né, že ne. 80%.

 • (1856 bodů)
  3. 11. 2013 16:14
  70%
  0
  0
  beseda

  Docela vydařený soundtrack (85%). Mile mě překvapila J. Foster jako záporačka. Oslovilo mě i pár zajímavých momentů (politicko-sociálně-etických). Mé hodnocení: 67%. Viděno: 28.08.2013.

 • (1362 bodů)
  28. 11. 2013 14:23
  70%
  0
  0
  krakenvalo

  Zo zaciatku trocha nudny ale potom se to rozbelo pekne

 • (1214 bodů)
  20. 3. 2014 13:59
  75%
  0
  0
  VasaFlasa

  Těch průměrných 70 % je celkem odpovídající. Film sám o sobě není špatný, ale v porovnání s minulým snímkem Neilla Blomkampa District 9 se podle mě jedná spíše o snižování laťky. Uvidíme, co dalšího nám tento talentovaný režisér nabídne příště.

 • (1031 bodů)
  20. 11. 2013 17:23
  80%
  0
  0
  michaela159

  Blomkampova schopnost zasadit takový děj do uvěřitelné audiovizuální reality je jistě obdivuhodná a vzešlo z ní to, co je na filmu nejlepší, ale udělat z dobře našlápnutého sci-fi. Film je dobrý až na roztřesenou kameru, která byla i v neakčních scénách.

 • (765 bodů)
  3. 11. 2014 09:57
  80%
  0
  0
  salisbury

  Elysium mě velmi potěšilo už jen tím, že ve filmu je stále cítit v nozdrách doširoka rozevřených rukopis Neilla Blomkampa i jsem rád, že nezmizel pod tlakem parního válce. Jediné čeho se ve svých zrůdných myšlenkách děsím je to, že mi film strašně začíná připomínat dnešní svět a obávám se toho, že v blízké budoucnosti se máme na co těšit. Pokud se toho dožiji ve své nadcházející chcíplosti tak určitě nebudu ten co bude žít na oběžné dráze pln rozkošného blahobytu, ale skomírat na matičce Zemi s hubou vnořenou v prašná oblaka.

 • (486 bodů)
  9. 5. 2014 19:53
  75%
  0
  0
  Yancl

  Na jedné straně kvalitní scifi žánrovka, která boduje všemi aspekty danými pro nabouchaný film. Ale na druhé straně, především pod pokličkou, chybí "Elysiu" pořádný booom, který by posadil člověka na zadek. Ve finále si každý musí dát jedna a jedna dohromady a přiklonit se buď k té pozitivní stránce nebo brečet nad nedotažeností. Jednoznačným plusem "Blomkampova" filmu je detailní propracovanost. Ty detaily jsou úchvatné a dechberoucí. Za to atmosféra pokulhává, je spíše průměrná až řadová, chybí pořádné napětí. I když záporák v podobě killera Krugera .. A přesně tak vidím i celý film .. "ono je to super, ALE ... ". Z celkového kontextu hodnotím věsměs pozitivně, především jako milovník science fiction.

 • (433 bodů)
  12. 4. 2014 08:12
  50%
  0
  0
  MessiáŠ

  Velká elysijská revoluce? Filmová rozhodně ne. Od rádoby ambiciózního blockbusteru bych vážně čekal sofistikovanější příběh. A to ani nemluvím o uboze ztvárněné ideologii. Úvodní titulky nabídnou rozdělení na ty zlé a bohaté, kteří se přemístili na Elysium, a na ty hodné a chudé, kteří musí trpět a tvrdě pracovat na Zemi. Blomkamp se však v dalším průběhu ani neobtěžuje s představením mechanismů a principů fungování fikčního světa Elysia a koneckonců ani Země (kromě represivních droidů), omezí se na užívání stereotypů a typizovaných postav (zlí vykořisťovatelé: politici, ředitelé korporací), tudíž celý tento podtext ztrácí jakýkoliv účinek. Vůbec celé jeho vidění je černobílé a myšlenkově podnětné asi jako názory diskutujících na Novinkách. Dále se nám dostane veskrze prů-měr-né ak-ce a několika krásných vesmírných záběrů, které jsou asi to jediné zapamatovatelné z dokonale na součástky rozpadajícího se snímku, v něm původně jde "pouze" o záchranu života hlavního hrdiny, aby se nakonec svrhl celý režim, zatímco se zmateně přebíhá od skoro milostné zápletky k přepálenému záporákovi s příšerným akcentem. Rebootovat, prosím.

 • uge
  (408 bodů)
  20. 5. 2014 20:36
  70%
  0
  0
  uge

  Režisérův předešlý District 9 byl docela dobrý.Ale zásadní vadou Elysium je tupý scénář, psaný bez rafinovanosti, momentu překvapení, v podstatě čehokoliv, co by stálo za vidění. Tuctový, primitivně přímý, byť efektně natočený blockbuster. Forma, která absolutně vytěsňuje obsah.

 • (366 bodů)
  10. 3. 2015 23:28
  65%
  0
  0
  kurcova-simona

  Doufám, že v budoucnu od Blomkampa uvidíme i trochu něco jiného, protože Elysium a District 9 jsou si hodně podobné filmy, ale District je přeci jen o fous lepší. Ono je hlavně vidět, že Blomkamp natáčet umí a vzhledem k jeho věku bych řekl, že to snad ještě předvede. Skvěle vybudovaná atmosféra, první 2 třetiny filmu se mi fakt moc líbily, dobře obsazení herci, rozumné tempo, pěkná hudba, zajímavý, postupně gradující příběh. ALE ten konec, tam to šlo do kopru. Nemyslím konkrétně to, jak skončila hlavní postava, ale celkově jak bylo natočených posledních 20 minut, zbytečně složité, natažené, vyumělkované.

 • (248 bodů)
  27. 12. 2013 00:44
  60%
  0
  0
  Boldrick

  No, bylo to pěkně natočený, triky super, ale na District 9 to buhužel nemá. Opravdu hodně mě sklamal konec, ten ze zajímavého sci-fi udělal neuvěřielnou pohádku, kde se nakonec mají všichni skvěle. Prý se to često sovnává s Vyměřeným časem, ale i ten má o dost lepší konec než je zde.Pro mě dost klamání, které zachraňují jen přestřelky, a těch je tam zatraceně málo.

 • (242 bodů)
  3. 4. 2014 21:19
  90%
  0
  0
  dancemusic2012

  Hodně zajímavý sci-fi snímek. Mám rád herectví Matta Damona, a opět mně nezklamal.

 • (233 bodů)
  11. 3. 2014 15:37
  40%
  0
  0
  Bigrambo

  Neil Blomkamp ve svém novém snímku servíruje mnoho věcí, které ve filmech nesnáším, což se také odráží na mém hodnocení. Jeho scénář je plný otřepaných klišé a to se radši nepozastavuji nad jeho občasnou nelogičností. Opět přichází na řadu třaslavá kamera (kterou fakt nesnáším a nevím, co v ní tvůrci vidí za kouzlo, že ji pořád používají?) a zbytečně zběsilý střih. Vypadá to, vypadá, že s Blomkampem asi fakt kamarádi nebudeme…

 • (173 bodů)
  15. 5. 2014 12:58
  80%
  0
  0
  Robert Neville

  Snímek, u kterého jsem často slýchával srovnávání s Oblivion, se filmu s Tomem Cruisem v hlavní roli vyloženě nevyrovná, ale velmi solidně mu šlape na paty. Elysium překvapí neskutečně působivým vizuálem, který doplňuje nádherná hudba. Divák je vtažen do světa, který tak trochu připomíná současný svět, kdy se střetává bohatství s chudobou a nadbytek s nedostatkem.

1 2 dalsi posledni
71 72 ?
 • lamps 45%
 • Filmokolik 65%
 • jirka-knobloch 65%
 • Gruman 65%
 • thomas-prokes 45%
 • michael-majky-kupcik 70%
 • HappyPiere 60%
 • radomir-smetak 65%
 • Shorty21 80%
 • Alanna 80%
všechna hodnocení (138)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 10 v žebříčku uživatele Ľubinka
10. místo z 11 v žebříčku uživatele bape
66. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
Sdílet tuto stránku:

Partneři: