Hobit: Bitva pěti armád (2014)

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (USA, nový název)
« další názvy »
USA USA
Nový Zéland Nový Zéland
144 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Fantasy
Motto: Poslední kapitola

Obsah

:
„Hobit: Bitva pěti armád“ oscarového režiséra Petera Jacksona je závěrečnou částí filmové trilogie natočené podle stále oblíbeného románu spisovatele více »« méně

Režie

:
Peter Jackson

Scénář

:
Fran Walsh Philippa Boyens Peter Jackson Guillermo del Toro J. R. R. Tolkien

Herci

:
Lee Pace Evangeline Lilly Benedict Cumberbatch Richard Armitage Luke Evans ...
Premiéra: 11. 12. 2014
Distributor: Warner Bros. CZ

Komentáře

znaků
 • (5148 bodů)
  17. 5. 2016 12:32
  75%
  0
  0
  lamps

  Jelikož třetí Hobit je s velkou pravděpodobností tou absolutně poslední filmovou návštěvou Středozemě skrze myšlenkové pochody a představivost Petera Jacksona, pokusím se v několika větách shrnout vše, co tento malý velký muž zatím s příběhy J.R.R.Tolkiena dokázal. Pán prstenů přišel víceméně jako blesk z čistého nebe, který pročísl filmový svět s takřka okamžitou pověstí úchvatné, vizuálně dokonalé fantasy pro celou rodinu (snad předškoláci si ještě musí počkat) a výrazně zahýbal s dosavadními konvencemi ohledně samotného uchopení dobrodružného příběhu a jeho inteligentního propojení s unikátní mytologií. Byla z něj cítit obrovská láska k dané látce, která se následkem mnohovrstevného, vtipného a žánrově vyváženého scénáře, nádherných novozélandských lokací a napříč všemi třemi díly citelně gradovaného příběhu úspěšně přenášela i na okouzlené publikum. Jackson si oprávněně vydobyl pověst vizuálního génia a od jeho hobití trilogie jsem očekával opět neopakovatelný zážitek, k němuž se budu vždy rád opakovaně vracet. A nyní, když v Bitvě pěti armád padl poslední skřet a Gandalf s Bilbem v tichosti proseděli svou chvilku melancholie (aneb jeden z nejkrásnějších momentů celé trilogie), mohu s klidem říci, že jsem fanouškem Hobita. Chybí tu sice výraznější osudovost, motiv zla byl oproti LOTRovi také zákonitě oslaben, obraz je často zbytečně a nepochopitelně předigitalizovaný a v celém příběhu se objevilo mnoho postav, jejichž přítomnost se dá dost dobře zdůvodnit jako pouhý povinný marketingový tah, avšak Hobit a všechny jeho aspekty jsou pro mě i tak jako splněný sen pro všechny ty nadšence, kteří od chvíle závěrečných titulků v Návratu krále chtěli přídavek. A může se vůbec někdo na Petera Jacksona zlobit, že on je tím, který si přál ten přídavek ze všech nejvíc? S přihlédnutím k formální vyspělosti všech dílů, k neskonalé kreativitě či vtipnosti akčních sekvencí (zlobří hlava jako beranidlo), k emocionální úrovni třetího dílu (ještě buďme rádi za Tauriel a Killiho) nebo k božímu Martinu Freemanovi se na něj zkrátka zlobit nemohu. Bitva pěti armád je nejslabší díl trilogie, jelikož se většinu času již k ničemu nesměřuje, upřednostňovaný vývoj jediného rozporuplného charakteru je slepě předvídatelný a některé nápady jsou přeci jen přemrštěné či dokonce příběhově nelogické, ale přesto, stejně jako celá trilogie, se jedná o kulturní zážitek, který se už nikdy nemusí opakovat. Takže děkuji moc a ano, chci přídavek!

 • Pas
  (4369 bodů)
  28. 7. 2015 16:56
  100%
  0
  0
  Pas

  Famozní závěr trilogie
  Mně osobně se finále trilogie líbilo ze všech dílů nejvíc. Příběhové oblouky do sebe konečně zapadly (a fungují docela slušně i z hlediska samostatného filmu), spektakulární akční scény konečně začaly sloužit vyprávění ), prakticky všichni herci ze svých postav vyždímali maximum. Líbí se mi jak je dusivá atmosféra přicházející bitvy vyvažována komickými vložkami. Vůbec největší radost jsem měl z vývoje postav Bilba a Thorina, jejichž vztah byl tím nejdůležitějším motivem knihy, a kterému se zde konečně dostalo zasloužené pozornosti. Nejpěknější atrakcí pak asi bude nájezd Bílé rady na Dol Guldur. No a návrat Bilba domů a propojení trilogií... vyšlo taky pěkně. Absolutní hodnocení. Bitva pěti armád za vidění určitě stojí.

 • B3n
  (4030 bodů)
  30. 1. 2015 14:06
  25%
  0
  0
  B3n

  Z jedné knížky natočit 3 filmy nebyl moc dobrý nápad. Už první film mi přišel takový nudnější, ale ten závěr mě rozsekal. Nic se tam nedělo...nevím třeba až to přidají pár minut a nebo až to nějak ořezaj tak výsledek bude lepš

 • (3000 bodů)
  10. 12. 2014 22:21
  50%
  0
  0
  Petrson

  Tak jsem myslel, že to dám úplně bez komentáře a 50% jen z úcty k Tolkienovi a práci na předešlé trilogii Pána prstenů. Viděno ve 3D a dabing. Nakonec mi to ale nedá a píši jen plusky a mínusky. Navrhuji sestřihat tři díly do jedhono, jako je kniha :).

  • vynikající animace Šmaka, všech figur, jako vždy
  • herecky OK: Luke Evans, Orlando Bloom, Cate Blanchett
  • scenérie, výprava, hudba
  • dramaturgie, scénář, dialogy, režie, producentský švindl
  • herci nemají co hrát, Pavéza je legrační figurkou, přitroublý Alfrid
  • souboje jsou nesmyslné, nelogické a chvílemi legrační, třeba malé kamínky zabijí skřety:)
 • (2708 bodů)
  11. 2. 2016 11:07
  85%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Závěrečný díl je jednoznačně důstojným zakončením trilogie, ať už si o celku myslíte cokoliv. Bitva je dlouhá a povedená, krásně se na ní kouká a je plná osobních soubojů a zajímavých postav na obou stranách bitevního pole. I v dalších částech snímku je k vidění hodně zajímavého a děj je výrazně nahuštěnější než u předchozích dílů. Zamrzí krátká životnost Šmaka, který se naprosto nedůstojně sprovozen ze světa bez větších grádů, záběr bitvy je někdy možná víc patetický než je zdrávo, ale celkově určitě skvělý zážitek. Bohužel ale osudovost Pána prstenů se nepodařilo zachytit ani v tomto díle Hobita a tak se jedná především o vizuální nádheru. U mě ale rozhodně spokojenost,.

 • (2433 bodů)
  1. 12. 2014 14:57
  70%
  0
  0
  roque

  Tak tenhle film není můj šálek kávy. Viděla jsem první díl a nějak mě nenadchl. I když mám docela ráda fantasy filmy, tak tento film mě moc neoslovil. Ani knižní předlohu jsem nečetla.
  Ale musím říci, že podle ukázat to bude asi dobrý film, komu se líbily předchozí díly nebo knížky

  • bojové scény
  • grafika
  • (2049 bodů)
   24. 12. 2014 12:53
   80%
   0
   0
   farb

   Tak... U mě dobrý. Pokračuje se ve stejně svižném tempu a temnější atmosféře jako minule, což je jedině ku prospěchu. Vizuál už mi konečně zachutnal, emocionální spojení se mi též zdařilo, postavy pořád táhnou ( a v rámci trilogie je jejich vývoj uspokojivě doťuknut), navíc se (narozdíl od předešlích dvou štací) zadařilo k ději naroubovat i zajímavá, podnětná a nosná témata, takže jsem z kina odcházel spokojen. Nadmíru spokojen. Neochvějně pevných 80%. A nebýt nudy jménem Neočekávaná cesta, neměla by sága o Středozemi slabého místa.

  • (2009 bodů)
   5. 5. 2015 09:39
   40%
   0
   0
   stantheman

   Nic proti fantasy filmům...ale v závěru této trilogie se nestalo už vůbec nic. Bo celkem vyšumělém druhém dílu , ve třetím kolaps jakéhokoliv nápadu a myšlenky.

  • (1982 bodů)
   10. 2. 2015 22:58
   60%
   0
   0
   rkotvald

   HOBIT BEZ HOBITA. Jsem poměrně rád, že jsem druhý díl v kinech vynechal a doplnil si ho až vlastně těsně před zhlédnutím Bitvy pěti armád, protože potom roce, bych se těžko orientoval. Jednička byla čistě nostalgické vrácení do Středozemě, což byla její velká výhoda. Hlavně to byla ještě docela pohádka s několika skvělými momenty – zpěv trpaslíků u Bilba doma se mi už z hlavy nevymaže. Dvojka spíše sázela na slušnou akční jízdu i samozřejmě na draka a upřímně mě bavila nejvíce. No a trojka... Začnu spíše pozitivně, jelikož těch výtek nebude zas tolik. Určitě nejde o žádné zklamání na závěr trilogie, spíše naopak. Obavy z dvou hodinové bitvy se sice naplnily, jenže nejde jen o obrovské digitální válčení, ale Jackson sází více na osobní souboje, které mají styl, nápady i emoce! Krom toho potěší i absence zmírnit nekompromisní akci – v rámci přístupnosti samozřejmě. Na druhou stranu by několik triků zasloužilo více péče a něco málo za polovinou filmu přijde i menší zívačka. Na konci však pravý fanoušek zapomene na to špatné a při příjezdu do Kraje prostě nechce konec.

  • (1879 bodů)
   1. 12. 2014 15:16
   80%
   0
   0
   LenkaVL

   Tak viděla cjsem jen první díly, ani snad ty díly Společenstvo prstenu a další jsem neviděla. Na Prvního Hobiba jsem šla jen proto, že jsem vyhrála lístky a nechtěla jsem je nechat propadnout. No nic moc, já mám radši folmy jiného rázu, i když fantasy docela jo, ale tento film mě tedy nezaujal.

  • (1831 bodů)
   11. 12. 2014 07:42
   40%
   0
   0
   Larrysbride

   Tak toto je skutečně bída nad bídu... Dvouhodinová bitka okořeněná pěti minutami jak vystřiženými z Epizody III? Nechám si ujít, děkuji pěkně. V tomhle díle je prostě špatně vše od nevýrazné hudby po TUPÝ scénář. Thorin je chvíli normální, pak mu najednou přeskočí, aby se mu posléze opět během pár vteřin vyjasnilo? Thranduil tvrdí, že Taurielina láska je jen klam, aby po pár minutách tvrdil pravý opak. Bilbo zve srdečně všechny k sobě do Dna pytle, aby o pár záběrů dále nechtěl živou duši vidět? Tupost a naprosto zbytečná zdlouhavost tohoto scénáře jako by neznala mezí. A nejhorší je, že by celá trilogie působilo naprosto bez chybičky, kdyby se jen Šmakova dračí poušť a právě Bitva pěti armád spojila v jeden jediný snímek... 40% za krásnou vizuální stránku a trio Pace/Bloom/Evans.

  • (1576 bodů)
   27. 2. 2015 13:55
   70%
   0
   0
   janin

   Tento poslední díl pro mne byl zklamáním. Jak mně navnadili při 2. díle, tak toto byl úplný propadák. Celý film se tak dlouho dáhl, už jsem se nemohla dočkat konce. Co bylo setriálu plusem je skvělé vizu efekty a kostými, to ovšem jako vždy.

   • vizuální efekty
   • (1461 bodů)
    13. 12. 2014 17:54
    75%
    0
    0
    Riverdon

    Skvělej začátek (100%), pak přišla skoro hodinová šeď a nuda vyplněná vatou před bitvou, že jsem malem usnul (30%). Finále se pomalu vracelo k obvyklému nadstandartu a to i přes občasné, nedokonalé triky (90%).

   • (1419 bodů)
    21. 3. 2015 19:50
    85%
    0
    0
    Jiřík54

    Musím říci, že třetí díl Hobbita mě trochu zklamal. Po prvním a druhém díle, které měly určité napětí, tempo se zde najednou něco občas zaseklo a některé pasáže byly příliš melodramatické a téměř zbytečné. Asi není dobré z jedné útlé knížky udělat tři filmy. Herecké výkony standardně výborné. Kamera, výprava a efekty též. Jen ta délka. Proto mé hodnocení není 100procentní, ale jen 85.

   • (1328 bodů)
    11. 12. 2014 17:14
    45%
    0
    0
    Siddharta

    Těšil jsem se, těšil jsem se, ale Pavéza, Jackson, producenti mi vzali náladu. Zapomenu-li na hezké obrázky z filmu, vymyšlená prostředí a draka Šmaka, nic moc už nezbývá. Myslím, že kdyby žil Tolkien, dal by si podmínku, aby jedna kniha byla v jednom filmu. Je to neúnosné. Změny nálad Pavézy jsou natočené jak od “pětiletého” dítěte, opakovaní slovem toho, co vidím, je únavné, chvilkami to vypadá jak ruský film, kdy geroj neohroženě pobije stovky protivníků bez škrábance, pohádkový humor nesedí do ztvárnění filmu ( Hobit se zásadně svou poetikou liší už jako kniha od Pána prstenů). Pohádkový Alfrid připomíná figurky z Mrazíka, všichni přehrávají, je to polopatické. Kamínkem nebo holou hlavou zabiješ skřeta, souboje jsou nevyrovnané a radostná nálada, že Pavéza jde s pár muži proti tisícovkám je více než legrační. Nízká procenta i kvůli tomu, že kniha je vynikají - 100% !

    • kamera
    • výprava, kostýmy, prostředí, triky
    • Luke Evans a drak Šmak
    • že někdo dokáže ze dvou tří stránek textu natočit 144 minut materiálu:)
    • vše ostatní
   • (1114 bodů)
    1. 1. 2015 19:42
    100%
    0
    0
    Jakub.Selesi

    Skvělý film, velmi jsem se na něj těšil a musím říct, že mě mile překvapil... Pána Prstenů jsem sice neviděl, nějakým záhadným způsobem mě nenadchnul, tak jako právě Hobit a musím říct že i předchozí díly, jsem pro mě Best Top!

    U prvního dílu jsem měl obavy z hlavní postavy, ale už v druhém díle předvedl maximum a za mě 100% hodnocení všech dílů a ohromná gratulace tvůrcům filmu, za tímto filmem stojí opravdu 100% od každého ze štábu...

   • (1101 bodů)
    19. 2. 2015 17:02
    70%
    0
    0
    jvempire

    Bohužel nejslabší díl trilogie. Těším se na rozšířenou edici, druhému dílu hodně pomohla.

   • (1031 bodů)
    25. 12. 2014 14:59
    70%
    0
    0
    michaela159

    Zakončení Hobita je perfektní, avšak nedá se vůbec srovnávat s epikou LOTRa. Bitva je skvělá, ačkoliv tu jsou počítačové animace dosti zřetelné. Jinak dialogy jsou skvělé, nejlepší u Thorina Pavézy. Doporučuji návštěvu v HFR 3D titulky.

   • (986 bodů)
    30. 12. 2014 14:04
    90%
    0
    0
    Melody Harkness

    Tak konec další trilogie... Tento poslední díl mi přijde trošku rozporuplný, ale v konečném součtu převládají spíše klady. Drak byl super, a jeho smrt mě neskutečně mrzela, dokonalý záporak, sarkasmus a ironie z něj přímo odkapávaly.
    Smrt hlavních jsem sice očekávala, ale stejně mě skon Filiho, Kiliho a Thorina zasáhl. Neříkám, že byly dokonale vykreslení, ale i tak si je člověk neměl problém oblíbit.

   • (825 bodů)
    18. 12. 2014 10:49
    90%
    0
    0
    salisbury

    Závěrečný díl epického dobrodružství Hobbita a jeho bandy se rozkmital v kinosále a já hltal vypravěčskou Tolkienovu dovednost za dokonalé režijní vizualizace Petera Jacksona, který dovedl převést na plátno nemožné. Za nejúžasnější scénu považuji tu s Cate Blanchett, při které jsem byl donucen usrkávat vlastní pot, neb to bylo démonicky zrůdné. Mrzí mě trošku maloprostornost mého oblíbeného hrdiny z jehož útrob šlehá ohnivý gejzír, ale což asi to tak mělo být. Epický Hobbitův trojzpěv vyznívá v kontrastu s Pánem prstenů umírněněji, ale vzhledem k tomu, že je prequelem prstenové trilogie tak to beru jako dokonalý rozjezd směřující k pořádné řežbě, což si rád v kompletnosti vychutnám na jeden velmi dlouhý filmový zátah.

   1 2 3 4 dalsi posledni
   78 73 ?
   • petra-ticha 100%
   • JanTung 70%
   • Anomik 70%
   • Shackill 85%
   • divid.jh 80%
   • Liki12 65%
   • tit3k 80%
   • pepatuleň 95%
   • Liboul 90%
   • michal-bernard 85%
   všechna hodnocení (244)
   jak hlasovat?

   V TV

   V žebříčcích uživatelů

   1. místo z 10 v žebříčku uživatele Ľubinka
   3. místo z 12 v žebříčku uživatele Pas
   7. místo z 8 v žebříčku uživatele Kikolas
   15. místo z 17 v žebříčku uživatele semula
   16. místo z 22 v žebříčku uživatele katush
   4. místo z 4 v žebříčku uživatele katush
   6. místo z 6 v žebříčku uživatele Ľubinka
   6. místo z 29 v žebříčku uživatele kubi.sarka
   6. místo z 29 v žebříčku uživatele kubi.sarka
   13. místo z 26 v žebříčku uživatele Pas
   Sdílet tuto stránku:

   Partneři: