Úsvit planety opic (2014)

Dawn of the Planet of the Apes (USA)
« další názvy »
USA USA
130 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller
Motto: Poslední šance na mír.

Obsah

:
Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal více »« méně

Režie

:
Matt Reeves

Scénář

:
Rick Jaffa Amanda Silver Mark Bomback Pierre Boulle

Herci

:
Andy Serkis Jason Clarke Gary Oldman Keri Russell Toby Kebbell ...
Premiéra: 17. 7. 2014
Distributor: Cinemart

Komentáře

znaků
 • (5489 bodů)
  13. 11. 2014 12:13
  60%
  0
  0
  cerfik

  Co nechápu je proč měnili režiséra i kameramana po naprosto skvělém úvodním Zrození planety opic (2011), asi již dnešní zvyk produkce, která střídá realizátorský tým jako u nás stavební firmy pomocné dělníky. Opice jsou stále úžasně provedené, ale mění se to tak trochu v ohranou akční podívanou a nedomyšleností a zkratek přibylo natolik, že plné hodnocení si film rozhodně nezaslouží. Pořád opakované rčení "Opice nezabije opici", a přitom se o každou blbost mezi sebou mydlí, pak působí spíše směšně. Potenciálu jedničky tvůrci vůbec moc nevyužili a faktu, že lidskost není způsobena nárůstem intelektu nýbrž soucitu, moudrosti, empatie a přirozené životní radosti si nikdo ani nepovšiml. Závěr rozhovoru dvou, že to zkusili žít v míru a nepovedlo se jim to, tak už to zkoušet nebudou, působí už vyloženě trapně a fatalisticky.

 • (5459 bodů)
  8. 12. 2015 12:30
  75%
  0
  0
  Standa.

  Už dlouho se mi nestalo, že by mě naštval poměrně dobrý film. A důvod mého naštvání nezpůsobilo nic jiného, než neuvěřitelná odlišnost od skvělého prvního dílu. Tohle už nebylo to uvědomělé drama o protnutí lidského života s životem zvířete. Tohle byl pravý opak. Akční film o střetu dvou civilizací v boji o nadvládu a následném boji o přežití. To všechno už bohužel bez sebemenší lidskosti, která byla právě v jedničce stěžejní.

 • (5135 bodů)
  4. 5. 2016 13:56
  85%
  0
  0
  lamps

  Líbí se mi, jakým vývojem, formálním i obsahovým, trilogie zatím prochází. Od emocionálního lidského blockbusteru s osobitým autorským příběhem k ponuré postapokalyptické vizi zahalené do temných barev a neodbytného tušení blížícího se konfliktu. Příběh jako celek pravda víceméně šablonovitý a svými jasně vymezenými myšlenkami či hrubě načrtnutými charaktery přístupný i tomu nejméně vnímavému pacientovi Jedličkova ústavu, ale prožitek pramenící z nadpozemského CGI a pozvolného vyostřování zdánlivě kontrolovatelné situace přesto nesmírně vtahující a zásluhou atmosférického náboje tentokrát značně násilnějších akčních scén místy stejně intenzivní (byť v jiném, lacinějším smyslu) jako u jedničky. Zlo i dobro jsou sice od svého nástupu na scénu definované s konečnou platností, ale jejich motivace zůstávají natolik silné, logické a osudové, že zdaleka pokrývají nepřekvapivé následky jejich činů... Vizuální stránka skutečně fantastická, over-the-top sekvence na tanku, scénou roku..

 • (2708 bodů)
  5. 2. 2016 12:32
  90%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Dávám jen skoroplnou palbu, protože nejsem úplně opičí maniak, ale filmu obecně nelze nic moc vytknout. Je to celé velmi originálně pojaté, nenajdete tu žádné úplně křišťálově kladné a záporné postavy, všechny události jsou vlastně spíš sledem nešťastných rozhodnutí a náhod a není tak úplně jednoduché říct, kdo má pravdu a co se mělo udělat líp. Výprava a opičí triky jsou skvělé, všechno je uvěřitelné do nejmenších detailů a navrch se můžete jen velmi opatrně domýšlet, jak to celé vlastně se všemi skončí. Opravdu dobrá scifi bez zbytečného klišé, což je u nových zpracování starých látek malý zázrak. Kvalitní první díl nebyl jen náhoda.

 • (2424 bodů)
  5. 8. 2014 16:04
  90%
  0
  0
  harry456

  Úsvit planety opic je razantně pojatý film, který se nebojí riskovat. Snímek nabízí vše, co se od kvalitního blockbusteru očekává. Nechybí tu ani epické finále, trocha humoru či citové chvilky, nad kterými se divák rád pozastaví. Andy Serkis v roli hlavního šimpanze Caesara podává opět brilantní výkon. A nemohu opomenout ani Jasona Clarkea, jenž převzal hlavní úlohu po Jamesi Francovi a podává zatím nejlepší výkon ve filmu.

 • (2009 bodů)
  28. 7. 2014 09:30
  75%
  0
  0
  stantheman

  Docela dobrá zábava , několik nelogických věcí..ale budiž odpuštěno...verze 3D totálně odfláknutá....

 • (1974 bodů)
  31. 10. 2014 09:16
  70%
  0
  0
  rkotvald

  Opičky nám vyrostly a schovaly se do pralesa, lidstvo to mělo trošku těžší a moc z něj nezbylo. Což je jediný, ale za to velký problém Úsvitu, o čem vůbec je, teda ještě by se dala zmínit nezajímavost lidských postav, oproti těm opičím. Každopádně tady chybí hodně globální měřítko, zaměření na jednu větší odříznutou skupiny lidí je prostě málo. Jinak akce, či vystavění dramatického příběhu je super, ale...

 • (1831 bodů)
  27. 11. 2014 11:29
  70%
  0
  0
  Larrysbride

  Tak nevím, jestli je vtip ta dvouhodinová podívaná nebo to hodnocení zde... Což o to, film to není vyloženě špatný, ale zas tak dobrý či snad lepší než původní snímek určitě ne. Ba co víc, krásně jsem si na jeho konci vzpomněla na díl Teorie velkého třesku, ve kterém Amy vysvětluje Sheldonovi, že Dobyvatelé ztracené archy by bez Indiany Jonese dopadli úplně stejně. Tento příklad se da totiž nádherně aplikovat i na Úsvit. Film prostě nepřináší vůbec, ale naprosto nic nového. Tři roky stará jednička skončila vyhlášením války lidstvu a přesně tak skončil i tento film. Vše při starém, status quo přetrvává a mně uniká podstata tohoto snímku...

 • (1101 bodů)
  9. 8. 2014 16:19
  80%
  0
  0
  jvempire

  Velice dobře pojaté pokračování Zrození planety opic a celkově důstojné pokračování kultovní Planety opic.

 • (926 bodů)
  21. 12. 2014 15:17
  85%
  0
  0
  Rapaport

  Povedené pokračování prequelu kultovního filmu. Vyvíjí se to dobře, jsem zvědav na další fil, tenhle rozhodně předčil mé očekáváví. César se povedl, Andy Serkis je fakt drak. Napínavé akční sci-fi a rozhodně nedělá ostudu staré klasice.

 • (853 bodů)
  4. 2. 2015 17:57
  95%
  0
  0
  majk123

  nejlepší planeta opic doporučuji

 • (825 bodů)
  3. 11. 2014 09:35
  95%
  0
  0
  salisbury

  Opice sedíc rozkročmo na koňském hřbetě rozúsvitila svou pochodeň a hrdě ji pozvedla nad hlavu osvětlujíc devastaci lidského plemene. Úsvit planety opic rozetřel v mých kukaních příběh vybroušeným kamenem, který byl zpracován velmi poutavě a já jsem se do něj nechal vmrštit i za cenu nákazy opičí závislosti. Caesar v podání Andy Serkise byl neskutečně brilantní, rozený mírovůdce, který svůj opičí mozeček namáhá víc než my ten svůj. Skvělé pokračování, u kterého věřím, že bude ve stejně kvalitním tlukotu lidoopských pěstí v blízké budoucnosti pokračovat. Necht žije monkey business.

 • (750 bodů)
  20. 7. 2014 20:19
  80%
  0
  0
  marie-kolarova

  První polovina vypadá, že opice jsou vyšším vývojem stupněm, co se týká ušlechtilosti. Opice nezabije opici. Pár oblíbených klišé tu také najdeme. Druhá půlka je hodně ze života. Boj o moc není výsadou jen lidské společnosti. A Koba se staví do řady normálních běžných diktátorů. Ceaser zjišťuje, že přišel o pár iluzí. Film je v tomhle směru je naprosto neidylický a nepohádkový.

 • (523 bodů)
  4. 8. 2014 17:00
  85%
  0
  0
  perfekta

  Zajímavé pokračování klasiky, stojí za shlédnutí.

 • (499 bodů)
  28. 12. 2014 18:03
  90%
  0
  0
  Yancl

  První díl mě překvapil a doslova pohltil .. díl druhý >> vytratilo se kouzlo překvápka, ale nadšení zůstalo. Přeci jen už jsem lehce tušil, co mě čeká, což ovšem násobilo celkový požitek. "Úsvit opičáků" je film hodně megalomanský, takový rozsáhlý projekt, který sází na zaručenou kvalitu a dokazuje to minutu po minutě. Osobně mám velmi rád celou sérii OPIC, proto také hodnotím tak vysoko. Určitě mám nějaké výtky ke klopýtnutí v ději nebo těch pár dějově nelogický rozhodnutí, kterými prostě a jednoduše tvůrci dláždí cestu pro napínavější příběh. Myslím především druhou část filmu. Ale i tak je to pravý blockbuster, který tasí na diváky všechny zbraně v podobě dokonalé vizualizace, perfektního hereckého představení a neuvěřitelně krásně vykresluje život lido/opů. Jsem nadšen, spokojen - supr.

 • (477 bodů)
  1. 8. 2014 00:11
  100%
  0
  0
  tedoun

  snad nejlepší ze všech remake Planet of the Apes. Po nahlédnutí tohoto filmu se upřímně bojím do zoo :-D

 • (470 bodů)
  31. 7. 2014 12:14
  85%
  0
  0
  HardMovie

  Naprosto úchvatný pokračování už tak výborný jedničky. Pořád to ale má jen nakročeno k tomu, na co doopravdy čekáme. Tak že by ve trojce?:)

 • (386 bodů)
  31. 7. 2014 16:15
  85%
  0
  0
  Socna

  Skvělá atmosféra, lidi tady hrají druhé housle. Ceaser na hrad!!! Už aby tu byl třeří díl

 • (377 bodů)
  31. 7. 2014 17:43
  85%
  0
  0
  Pája DJ

  Pokračování Planety opic skvěle navázalo na předešle rozehranou partii na jedné straně samotného Caesara i na straně druhé dějové linii šířícího se smrtelného viru, kde se obě střetává a musí se vypořádat s důsledky úvodního zrození. Skvěle vykreslené psychologické rovině jednotlivých postav sekundují nové a nové sporná témata, která dále určují navazující dějovou linii. Která rozhodnutí jsou ta správná, která ta špatná mění optika jednotlivých pozorovatelů a úhlu pohledu. Již se těším na závěr této nové skvělé trilogie.

 • (356 bodů)
  21. 7. 2014 15:51
  80%
  0
  0
  Alienka2014

  Z druhého dílu jsem byla rozpačitá. Strašně moc jsem se na něj po namlsání jedničkou těšila a svým způsobem nezklamal - příběh je opravdu poutavý, člověk by za Caesara chvílemi dýchal! Oproti jedničce je mnohem dramatičtější a agresivnější, ale to mi právě dělalo největší problém. Opičky jsou opět nádherně vykreslené a tak strašně lidské. Stále jsou to ale opice a tak mi detailní boje, ať už mezi opicí x opicí nebo opicí x člověkem vůbec nedělaly dobře. :( Navíc celý závěr je přípravou na trojku a končí dosti pesimisticky, takže jsem z kina odcházela vyřízená. Nicméně film je skvělý. Jen člověku jeho realističnost a zoufalství nepříjemně zalezou pod kůži.

  • opět perfektní zpracování
  • Caesar je borec!
  • děj příběhu mě opět kompletně uchvátil
  • slabší povahy by mohly být z filmu vyřízené
1 2 dalsi posledni
76 81 ?
 • Gangster 80%
 • tit3k 75%
 • Liboul 80%
 • wiecej 70%
 • lamps 85%
 • kubi.sarka 80%
 • Filmokolik 80%
 • Gruman 80%
 • thomas-prokes 50%
 • Ombak_Penari 90%
všechna hodnocení (162)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 10 v žebříčku uživatele michal-oktabec
9. místo z 11 v žebříčku uživatele filamubobes
40. místo z 117 v žebříčku uživatele Scintilla
63. místo z 68 v žebříčku uživatele ory99
102. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
411. místo z 565 v žebříčku uživatele rypo
Sdílet tuto stránku:

Partneři: