Velký Gatsby (2013)

The Great Gatsby (Austrálie)
« další názvy »
USA USA
Austrálie Austrálie
142 minut

Žánry

:
Drama, Romantický

Obsah

:
Román Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující více »« méně

Režie

:
Baz Luhrmann

Scénář

:
Baz Luhrmann Craig Pearce F. Scott Fitzgerald

Herci

:
Leonardo DiCaprio Isla Fisher Jason Clarke Carey Mulligan Joel Edgerton ...
Přehrát online O2
Premiéra: 16. 5. 2013
Distributor: Warner
DVD: 18. 9. 2013

Komentáře

znaků
 • (8875 bodů)
  10. 3. 2014 18:10
  65%
  0
  0
  headhunter

  Nádherný vizuál, až mě děsí, co všechno všechno lze do filmu dokomponovat a našroubovat, aby to stále zůstalo, na oko, jako realita (viz klip Lany Del Ray - "Young and Beautiful"). Mělo to pompézní, až kýčovitý vstup, ale bohužel s ubíhající metráží film polevuje a začínáte se těšit na titulky. Na můj vkus zbytečně dlouhé.

 • (6545 bodů)
  20. 10. 2015 09:18
  80%
  0
  0
  Sheldon

  Po všech stránkách velkolepý spektákl, který oplývá především fantastickou výpravou a kostýmy. Vizuálně tomuto filmu skutečně není co vytknout, ale scénář by zasloužil ještě trochu pilovat. Na druhou stranu z filmů režiséra Luhrmana je Velký Gatsby jeden z jeho nejzdařilejších počinů.

 • (5459 bodů)
  17. 5. 2013 21:06
  75%
  0
  0
  Standa.

  Hodně stylově zpracovaný klasický příběh o milostném trojúhelníku. Velkolepé Gatsbyho večírky, kde nechybí artistické kousky, živé koncerty, ani bary s nekonečným pramenem libovolného alkoholu. Zkušeně zvolené obsazení hraje s lehkostí celý film za doprovodu opravdu nevídaně povedeného sountracku. A dejte už konečně Leovi Oscara, zaslouží si ho. Viděno ve 3D.

 • (5135 bodů)
  30. 5. 2016 13:09
  70%
  0
  0
  lamps

  Luhrmann opět potěšil, ne že ne. Great Gatsby je sice mediálně až příliš nafouknutá a diskutovaná bublina, ale koneckonců splňuje skoro všechno, co činí moderní filmy úspěšnými a oblíbenými. Má hvězdné (a kvalitní) obsazení, energický soundtrack, který mi vyřvává do sluchátek skoro každý den, parádní živelné kostýmy a vymazlenou dobovou výpravu, které zpestření o současné hudební hity a vizuální příkrasy absolutně vyhovuje. Veledůležitá romantická linie sice při vší enormní snaze o hmatatelné emoce nefunguje tak, jak bylo zamýšleno (nebýt Lany Del Rey, tak nevim nevim), a nějak mechanicky jsem měl nutkání fandit osobitému manžílkovi Edgertonovi, ale jinak jsem si tuhle netradiční exkurzy na 80 let staré americké diskotéky náramně užil a zápory na ní hledám pouze s velkým donucováním - ten film si kritizovat rozhodně nezaslouží.

 • (3545 bodů)
  7. 10. 2013 16:22
  60%
  0
  0
  Tom Hardy

  Baz Luhrmann zůstal věrný opulentnosti, pastelovým barvám, rychlým střihům a moderní hudbě, což je naprosto v pořádku. Je to jeho rukopis. Co mi ale po celou dobu vadilo, to bylo vykrádání jeho předchozího hitu Moulin Rouge (spisovatel jako vypravěč, neprávem obviněný hrdina, finále s pistolí). Nuda u Velkého Gatsbyho nehrozí, ale dějově je pouhou matnou připomínkou zpívajících milenců. A s nimi bylo přeci jen lehčí podlehnout romantickému pobláznění.

 • (3000 bodů)
  9. 8. 2016 22:49
  80%
  0
  0
  Schneefee

  Po vizualni u hudebni strance nadherne, herecky dobre zvladnute, jen ta stopaz by mohla byt o par desitek minut kratsi, u nekterych scen jsem se pristihla,ze bych je nejradeji posunula dopredu a nebo vystrihla. Pribeh ma silny zaklad v jiz klasickem literarnim dile, takze je to v podstate sazka na jistotu.

 • (2993 bodů)
  26. 5. 2013 23:55
  65%
  0
  0
  Petrson

  F. Scott Fitzgerald by asi radost neměl, nebo měl, kdo ví. Kdo je zvyklý na Baze, pak se nebude divit, že je to zase jeden dlouhý videoklip podkreslený současnou (aranže), nikoliv dobovou hudbou. A právě reklamní, klipové vidění světa podpořené "duc duc" hudbou dělá z filmu show s "omezenými" emocemi. Vše na efekt a kamera kouzlí, jak jen může. Na víc, "jakési" dítě v závěru je skutečné a doslovné naplnění významu deus ex machina. Každopádně je to barevné, klipovité, výpravné a více než dvě hodiny utečou celkem dobře, což je chvála pro daný snímek, zvolený styl a výpravu.

 • (2921 bodů)
  4. 1. 2014 17:17
  85%
  0
  0
  výfuk

  Baz je režisér obdarovaný zajímavým talentem si pohrát s každou scénou filmu jako kdyby byla z jiného světa, ale přitom to je naše planeta Země kde se odehrává příběh a navíc i v čase zpět. Ta ztřeštěnost je prostě neodolatelná. Moulin byla praštěnost sama, ale neodolatelná... výjimečná. I zde si Baz našel své místo a našel dobře. Gatsby možná není tak živí příběh, ale Baz to prostě udělal a několika dalším lidem se to líbilo. Tobey opět ve formě v úžasné roli, ve které se nepředvedl již léta. Leonardo odvedl další roli a jako vždy dokonale. Roli lháře, dobrodruha, romantika, ale velmi dobrého muže a přítele. Celý příběh je plný a dojemný a v podstatě jsem se ani jednu minutu nenudil. Baz stále něco nabízel, ať už něco nového nebo něco co bylo starší než sám Gatsby, ale vypadalo to originálně. Jeden z nejúžasnějších zážitků roku 2013, který na filmy byl více než bohatý. YOU KNOW, OLD SPORT. I AM GATSBY.

 • (2708 bodů)
  4. 3. 2016 17:43
  60%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Vizuálně úchvatné, nádherně kýčovité jak obálka červené knihovny, ale celkově to za srdce nijak extra nevzalo a chvílemi to byla vysloveně nuda. Pro DiCapria role nikterak složitá či výjimečná. Carey Mulligan mi tam absolutně neseděla, nedokázala ničím oslnit.

 • (2424 bodů)
  14. 9. 2013 14:35
  80%
  0
  0
  harry456

  O páté zfilmování románu Francise Scotta Fitzgeralda se postaral známý režisér Baz Luhrmann, který má na kontě filmy jako Romeo a Julie, Austrálie nebo Moulin Rouge (jeden z jeho nejlepších filmů).
  Luhrmann je známý svou klidnou povahou, pečlivostí, nikam nepospíchá, natáčení si vychutnává.
  Své filmy plánuje točit klidně čtyři roky (Moulin Rouge) a vždy z nich vyjde opravdu chuťovka pro všechny (ne)filmové fanoušky.
  Novou verzi Velkého Gatsbyho můžete zhlédnout i ve 3D, já byl na 2D, ale myslím, že 3D je asi lepší volbou.
  Film sleduje příběh Nicka Carrawaye (Tobey Maguire), který ho i odvypráví.
  Nezkušený autor začne psát knihu o tom, co prožil v Gatsbyho blízkosti, o svých pocitech, o poznání.
  Tobey Maguire je vedle Leonarda DiCapria skvělou volbou do obsazení.
  Konečně se osvobodil z náruče Spider-Mana.
  Využil se jeho potenciál, i když v některých scnénách působí rozhozeně, ale v jiných doslova září.
  Děj se odehrává ve 20.století, kde byl alkohol levný, burzy vystoupaly nahoru a lidé protančili celou noc na večírcích, u který tekl alkohol proudem a ženy se lepily na každého muže, bylo jedno jestli zadaného nebo nezadaného.
  Baz Luhrmann vykreslil život ve 20.století přímo brilantně, nechybí tu ani stará auta a manželské nevěry.
  Je to přímo pohádkový příběh o zamilovaném páru, který je od sebe oddělený.
  Už od samotného začátku se všichni ptají na tajemného miliardáře jménem Jay Gatsby (Leonardo DiCaprio), který pořádá velké večírky na svém panství.
  Je to skvělé sledovat tak temnou postavu, která si ve filmu libuje.
  Nikdo neví kdo to je, nikdo neví proč to dělá, ale všichni se baví.
  Ale jeho minulost je nejvíce překvapující po všech těch lžích, které se mezi lidi dostaly, a které řekl Gatsby.
  Nick Carraway je soused Jaye Gatsbyho, který postupně rozplétá pravdu, co je Gatsby zač.
  Každý tvrdí něco, neví se, co je pravda a co je lež, nikdo ho nikdy nespatřil.
  Carraway je jediný, kdo dostane pozvánku od Gatsbyho na jeho večírek a to je víc než divné.
  Postupně se z nich stanou přátelé.
  Daisy je sestřenice Nicka Carrawaye a dávná láska Jaye Gatsbyho.
  Později se dovtípíte, proč bydlí Gatsby naproti ní a každý večer sleduje zelené světlo nebo proč pořádá tak divoké večírky.
  Daisy žije s bohatým, i když nesympatickým chlapem, kterého si zahrál Joel Edgerton.
  Leonardo DiCaprio je pro roli Gatsby správná volba, jeho smutek, vášeň, odhodlání, zžíravost a zapálenost se ve filmu krásně rýsují.
  Roli bere vážně a věříte mu to po celou dobu, co ho vidíte na place.
  Totéž se nedá tvrdit o Carey Mulligan, jenž nemá ve filmu velký prostor podat svůj skvělý výkon, jako ve filmu Drive.
  Spíše je tam jen na okrasu a nějaké dlouhé dialogy se pro ní v tomto filmu nenajdou, škoda.
  Viděl jsem Velkého Gatsby z roku 1974 v hlavní roli s Robertem Redfordem, když jsem si srovnal tyto dva filmy, volil bych film z roku 2013 , protože je tu lepší obsazení a vládne lepší atmosféra.
  Ale na svojí dobu to není špatné zfilmování.
  Film vás bude ze začátku hodně bavit, ale postupně až se s filmem ztotožníte, budete ho brát jen jako normální film a nic víc.
  Neříkám, že to bude bavit každého milovníka drama, ale milovníka romantiky to dostane.
  Konec filmu stojí za to, nespravedlnost a smutek, hlavní body konce.

 • (2009 bodů)
  26. 3. 2015 17:24
  60%
  0
  0
  stantheman

  Totální příklad jak forma značně převyšuje obsah....Nic víc , nic míň

 • (1920 bodů)
  2. 12. 2014 14:47
  90%
  0
  0
  karlik4801

  Rok 2013 je pro mě rok překvapení, protože jsou filmy, na které jsem se podíval s povinností a totálně mě okouzlili. Tohle je jeden z nich a právoplatný výherce. Gatsby je prostě nádhera. Uchvátil mě jak krásný děj, tak originální provedení provedení. Herci jsou hrozně uvěřitelní, vše funguje na jedničku. Záběry jednotlivých scén jsou naprosto okouzlující. Dále hudba, která zpestřuje zážitek a dodává potěšení. Velký Gatsby dokáže v divákovi projevit dostatečné emoce. Už se nemůžu dočkat až se na to podívám zase a zase.

 • (1419 bodů)
  6. 9. 2014 23:17
  100%
  0
  0
  Jiřík54

  Dlouho jsem odolával tomuto filmu, ale po jeho zhlédnutí musím říct, že jde o další skvostné dílo B. Luhrmanna. Pokud jste přistoupili na jeho variaci Romea a Julie a nechali se unášet ve víru Moulin Rouge, pak určitě budete spokojeni i s tímto filmem. Velký Gatsby útočí na všechny vaše smysly, které zatím lze v kině oslovit. Naprosto dokonalá výtvarná stylizace hrající si velmi kontrastně se všemi barvami, opět jako u předchozích filmů skvělá hudba a k tomu ještě naprosto vyrovnané herecké výkony všech představitelů s Leonardem di Capriem a Tobey Maguairem v čele. A pokud k tomu přidáte velké city a vášně a silný milostný příběh, pak je tu namíchaný koktejl, který Vás rozhodně nezklame. Copak na nás vymyslí Baz příště? Už se docela těším.

 • (1312 bodů)
  6. 6. 2013 02:18
  70%
  0
  0
  Siddharta

  Zajímavý blázinec, plný barev a večírků. Svěží a dynamické.

 • (1031 bodů)
  20. 11. 2013 16:29
  100%
  0
  0
  michaela159

  Úžasný film s velkým potenciálem a hereckými výkony. Leonardo DiCaprio byl prostě božský a velice mne překvapil Tobey v opravdu emočním výkonu. DiCapriovi jsem věřila eleganci, Tobeymu závratnou chuť se přizpůsobovat.

 • (747 bodů)
  25. 1. 2016 21:26
  70%
  0
  0
  Pajmen

  První půlka filmu mi přišla přehnaná v mnoha směrech. Chápu, že Roaring 20´s obnáší party na soukromých obrovských a pozlacených vilách, ale tehdy určitě nezněla hudba s takovými beaty jako v Little party never killed nobody... Tahle diskontinuita mi docela dost vadila, ale jinak povedený film. Nejdříve užaslé ohromení a následně přijde prvotřídní znechucení z lidí samotných.

 • (653 bodů)
  29. 7. 2016 09:15
  70%
  0
  0
  martin-kubista

  Na film jsem se dlouho odvažoval, ale nakonec to bylo docela dobré (na to, že romantické filmy moc nemusím). Obě hlavní role bylo dobře zvládnuté a příběh nebyl špatný. Výborně zvládnutý je film po vizuální a technické stránce a stylizace starého New Yorku je super. Jen stopáž mohla být trochu kratší :)

  • stylizace a technické provedení
  • výkony v hlavních rolích
  • příliž utahané - kratší stopáž by prospěla
 • (642 bodů)
  2. 3. 2016 17:37
  70%
  0
  0
  hovorkok

  Dělal to pro ni...

 • (589 bodů)
  13. 8. 2013 22:04
  60%
  0
  0
  Fanin

  Z filmu mám nerozhodné pocity protože asi tak první hodinu je to naprostá ujetina která se postupně ustálí a na konci je emočně velice silná. Takže tak půl na půl ale hodnocení zvedám o dalších 10% kvůli nádhernému vizuálu.

 • (466 bodů)
  28. 4. 2016 17:13
  95%
  0
  0
  Květka

  Nejdriv jsem precetla knihu, podle ktere je film do vsech podrobnosti udelany. Film je ale o sto procent lepsi. Opet bych si pro roli Jaye Gatsbyho nedovedla predstavit nikoho jineho nez Lea. Je to skvele zpracovane, tvurci umeli vychytat jazzovy vek. Urcite doporucuji.

1 2 dalsi posledni
74 66 ?
 • mil78 60%
 • ErizChan 95%
 • MichaelBori 60%
 • Schneefee 80%
 • martin-kubista 70%
 • JanTung 70%
 • eliska-cmolikova 80%
 • dav.bal 65%
 • Květka 95%
 • ruzovka 80%
všechna hodnocení (152)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 3 v žebříčku uživatele katik.m
10. místo z 13 v žebříčku uživatele Punisher
Sdílet tuto stránku:

Partneři: