2001: Vesmírná Odysea (1968)

2001: A Space Odyssey (Velká Británie)
Velká Británie Velká Británie
USA USA
160 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller
Motto: Dva nejdůležitější kroky ve vývoji lidstva.

Obsah

:
Píše se rok 2001 a ze Země odlétá výprava k Jupiteru. Palubní počítač Hall 9000 naprogramovaný mimozemskou civilizací začíná svým jednáním ohrožovat celou více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stanley Kubrick Arthur C. Clarke

Herci

:
Keir Dullea Gary Lockwood William Sylvester Daniel Richter Leonard Rossiter ...
Distributor: AČFK
DVD: 5. 11. 2001

Komentáře

znaků
 • (6553 bodů)
  10. 12. 2015 00:47
  100%
  0
  0
  Sheldon

  Skvělé zkratky, geniální střihová kompozice a špičková kamera dělá z filmu umělecké dílo. Scéna kdy opice vyhodí kost, která se střihem změní ve vesmírnou loď je jednou z nejvíce obdivovaných v dějinách filmu. Závěrečné obrazy a geniální výjev dítěte vznášejícího se obrazem právem patří k vrcholům žánru a nejlepším jinotajům zobrazeným ve světové kinematografii. Naposledy jsme se s citacemi filmu setkali ve sci-fi „Moon“ režiséra Duncana Jonese se Samem Rockwellem. A na závěr trochu bulvární legrace. Příznivci konspiračních teorií tvrdí, že člověk nikdy nepřistál na Měsíci a video z Buzzem Aldrinem a Neilem Armstrongem vzniklo v trikovém týmu Stanley Kubricka. Postmoderna je zkrátka sexy.

 • (5489 bodů)
  24. 10. 2014 11:24
  100%
  0
  0
  cerfik

  Stanley Kubrick je filmový genius a jen málo z jeho filmů se dá hodnotit méně než 100% a mezi ně tohle dnes již kultovní dílo nepatří. Na tehdejší dobu prostě neuvěřitelné záběry, které nepůsobí směšně ani dnes v době digitálních super efektů. Ale to nevyřčené tajemství mě pudilo až jsem si pustil i pokračování (už ne od Kubricka) a kupodivu jsem se obrovského zklamání nedočkal, ale tohle málo co překoná. Snad jen Tarkovského Solaris má tu sílu ve vás probudit cosi neznámého a magického, kde nevíte čí jste.

 • (5135 bodů)
  3. 5. 2016 23:04
  100%
  0
  0
  lamps

  Zbytečné něco psát. Jasně že je Vesmírná odysea šíleně podhodnocená, protože její genialita a nadčasovost tkví v tom, že se směje běžným žánrovým konvencím, na které většina z nás, obyčejných lidí, nikdy nedá dopustit. Jenže já ji ze stejného důvodu bezmezně uctívám. Kdybychom se snažili hájit film jako skutečné umění (což určitě chceme), měli bychom dávat za příklad právě Kubrickovo veledílo. Ať si má Welles svého Občana Kanea, Fritz své Metropolis nebo Coppola svého bezpochyby dokonalého Kmotra..., teprve tohle je však snímek, který dokáže pouze nápaditým využitím základních filmařských pomůcek, jakými jsou hudba, kamera, kulisy a nově i dávka kvalitních vizuálních efektů (které jsou však na svou dobu naprosto strhující), vyvolat nefalšovanou diváckou extázi a pocit ohromení. Straussův Valčík jakoby vznikl skutečně jen pro podbarvení úžasné harmonie stavu beztíže, a vesmír jakoby opravdu existoval jen z toho důvodu, aby o něm Clarke s Kubrickem mohli přemýšlet a vytvořit svou vlastní, z hlediska filmu prostorově, časově i myšlenkově nejepičtější lidskou vizi v dějinách - alespoň na těch 140 minut to tak vypadá, přestože ono velké poselství se mi po dvou projekcích nezdá nijak nepochopitelné (pokud se tedy šeredně nepletu, což možná odhalí projekce následující)... Ale na co jsem přišel bezpečně je, že počítač HAL představuje krásnou karikaturu Kubrickovy práce - tedy až na to, že Stanley nechybuje nikdy...

 • (3711 bodů)
  7. 12. 2012 07:40
  90%
  0
  0
  bidlobox

  Filmová poezie lahodící oku i uchu. Krásné obrazy, důmyslné kulisy a monotónní hlas palubního superpočítače HAL. Snové, místy až psychedelické sekvence a otazníky směřující až k samému původu lidstva. Film, jaký tu nikdy předtím nebyl a už asi nikdy potom nebude.

 • (3551 bodů)
  22. 2. 2010 04:15
  80%
  0
  0
  Tom Hardy

  Po letech jsem to dokázal ocenit. Pořád mám jisté výhrady k určitému tempu (jsou zkrátka pocity, kterých se člověk nezbaví), ale za 80% už to je. Možná po čtyřicítce dojdu na 100% :)

 • (3299 bodů)
  27. 9. 2012 18:39
  100%
  0
  0
  TARANTlNO

  [ THE BEST STANLEY KUBRICK ].*** EXISTOVALO BY SCIENCE FICTION ?***.Vesmírná obrázková esej geniality Stanleye Kubricka.Kdybych ještě o pár minut déle pozoroval,asi bych umřel blahem nad krásou tohoto díla světové kinematografie.Opera (jedním slovem nádhera),vizuální zážitek (předběhl dobu o desítky let) a knižní předloha (tisíc kladných slov nestačí).Vše vytváří nezapomenutelný koncept Stanleye Kubricka. +++ Představte si tvůrce,který dokázal maximální vrchol ve své práci,kde dosahuje vrcholné limity - tam si Kubrick pohrává a přidává další detaily do naprosté dokonalosti. Myšlenka,která spadá do nejpřitažlivějších snů: ve snech,kterých se může divák dotknout,ochutnat a po skončení díla i splnit.

 • (2467 bodů)
  10. 6. 2016 12:55
  85%
  0
  0
  evismaior

  Průkopnická science fiction, klasika, nadčasové propojení kamery, hudby a magie vesmírného vzduchoprázdna a nulové gravitace, nekončící snové záběry na "tanec" vesmírných kocábek za zvuku Straussova valčíku a úsvit lidstva za zvuků Tak pravil Zarathustra, kteroužto skladbu film doslova provařil. Přestože se autor předlohy Arthur C. Clarke na vzniku filmu nemalou měrou podílel a byl z něj nadšený, já se stále nemohu ubránit srovnání a zde pro mě je kniha jasným vítězem. Má ohromující myšlenky, vize, které se mnohdy již za pár let naplnily, a filozofický přesah, ze kterého se těším i po desetiletích od doby jejího napsání. Je to až neuvěřitelné, jak aktuální ten příběh i přes všechny vesmírné a technické objevy, k nimž v mezidobí došlo, pořád je. Na rovinu ale, kdybych ji nečetla, nejsem si jistá, jestli bych tyto dojmy mohla načerpat pouze ze shlédnutí filmu - mnohdy až nekonečné scény střídané pak na můj vkus přílišnými dějovými zkratkami mě sice neodradí natolik, abych hodnotila níž než na 4/5, ale maximální požitek z tohoto díla, který bych na základě knihy očekávala, mi přinést nemohou. Každopádně si už nikdy nebudu jistá, jestli mohu věřit kterémukoli výrobku od firmy IBM (o 1 písmeno v abecedě posunutá zkratka HAL:-))

 • (2009 bodů)
  21. 5. 2014 10:20
  100%
  0
  0
  stantheman

  Opět jsem se po létech vypravil do kina na tento skvost...a byl jsem znovu ohromen. Na mém žebříčku zůstává jedničkou, pan Kubrick udělal něco tak dokonalého a propracovaného , že nemám co vytknout . Nádhera pro oko , pro duši. Zážitek , který u mne nikdi jiným filmem asi už nepřekoná.

 • (1592 bodů)
  12. 12. 2012 19:59
  100%
  0
  0
  pokladnik

  Tak tohle je naprostá klasika klasik. Geniální Kubrick, který vám uvízne v hlavě i přesto, že vlastně ani nevíte proč? Poprvé jsem film viděla snad před 25 lety a v hlavě mi zůstala pouze hudba a černý obelisk. Naposledy jsem film viděla letos v březnu na wellnes víkendu s manželem. Dávali ho kolem půlnoci a já si říkala, že u něj tak nějak usnu. Ovšem opak je pravdou. Odysea vás chytne a už nepustí... Stejně jako Homérova. Kdo umí ten umí.

 • (443 bodů)
  2. 8. 2014 12:58
  80%
  0
  0
  Dubínka

  Zajímavý a dnes již klasický film Stanleyho Kubricka. Všechno je zde natočeno velice zajímavě, ovšem některé scény jsou až moc zdlouhavé a proto dávám jen čtyři hvězdy. Efekty jsou ovšem na svoje stáří opravdu vynikající, a klasická hudba použitá ve vesmíru, je také do tohoto filmu velice vhodná. Velkým plusem je také vynikající tajemná atmosféra rozvleklá v celém snímku. 80%

 • (164 bodů)
  11. 3. 2014 21:40
  20%
  0
  0
  Prcek008

  Za úvodní znělku bych mohl dát klidně 10/5 hvězdiček, ale následujících 140 minut je tak smrtelná nuda, že by si jeden podřezal žíly. Jenom scéna s HALem je jakž takž koukatelná, ale i tu ztvárnil Matt Groening v Simpsonech mnohem líp. //Po dvou letech// Po přečtení knihy, která se mi hodně líbila přestávám odsuzovat příběh jako takový, ale filmové zpracování mi přijde pořád naprosto mizerné.

 • (135 bodů)
  14. 6. 2015 12:09
  25%
  0
  0
  SOJA

  Nejjednodušší návod jak natočit film který sklidí obrovské ovace z řad slabomyslných pseudoscifi fanoušků.:1)Stáhněte si Call of Duty Advanced Warfare (proč to kupovat že?) 2)Stáhněte si jakýkoliv program na nahrávání videí(například Fraps) 3)Nastavte si hru na nejtěžší obtížnost 4)Spusťte libovolnou misi (nejlépe bez jakéhokoli náznaku děje nebo čehokoli zajímavého) a točte dokud se vám to nepodaří.No a máte hotovo!

78 100 ?
 • hp24 55%
 • Aya.chan 100%
 • evismaior 85%
 • divid.jh 100%
 • michal-bernard 35%
 • lamps 100%
 • uge 95%
 • Gruman 95%
 • lucyky 75%
 • HappyPiere 80%
všechna hodnocení (142)
jak hlasovat?

V TV

V žebříčcích uživatelů

12. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Tak tohle je naprostá klasika klasik. Geniální Kubrick, který vám uvízne v hlavě i přesto, že vlastně ani nevíte proč? Poprvé jsem film viděla snad před 25 lety a v...”

1. místo z 6 v žebříčku uživatele stejskal.franti
2. místo z 3 v žebříčku uživatele smolkova
6. místo z 8 v žebříčku uživatele lukas
1. místo z 3 v žebříčku uživatele cirkusačka
3. místo z 3 v žebříčku uživatele SoulMan
5. místo z 12 v žebříčku uživatele Petrson
8. místo z 11 v žebříčku uživatele lukas
1. místo z 10 v žebříčku uživatele lamps
4. místo z 10 v žebříčku uživatele lamps
Sdílet tuto stránku:

Partneři: