Svítání (2009)

Daybreakers (USA)
Austrálie Austrálie
USA USA
98 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Horor, Thriller
Motto: Na vrcholu potravního řetězce nastaly změny

Obsah

:
Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. více »« méně

Režie

:
Michael Spierig Peter Spierig

Scénář

:
Michael Spierig Peter Spierig

Herci

:
Ethan Hawke Willem Dafoe Sam Neill Claudia Karvan Michael Dorman ...
Premiéra: 11. 3. 2010
Distributor: Palace Pictures
DVD: 19. 10. 2011

Komentáře

znaků
 • (6539 bodů)
  13. 2. 2016 10:01
  70%
  0
  0
  martin-mickey-stusak

  Výborný originální námět tohoto snímku bohužel nebyl zcela využit. Byť je to natočeno brilantně, je zde spousta hluchých míst, které brzdí tempo a vyloženě nudí. Nedotažené scény nezachrání ani časté hláškování. Buď to mělo být více hororovější, anebo akčnější. Použité různé filtry nejsou na škodu, neboť alespoň zvýrazňují atmosféru. Temnotu tu však divák bude hledat marně. Oko potěší vynikající kamera, ucho zase použitá hudba. Škoda. Mohl to být vcelku zajímavý biják.

 • (5381 bodů)
  30. 12. 2012 21:44
  75%
  0
  0
  Standa.

  Po všech těch dobrých i špatných filmech o upírech konečně někoho napadlo natočit film z pohledu lidí, kterých je málo a upíři je loví pro jejich krev, bez které nemůžou žít. Podobný scénář mi v hlavě vrtal už pěkně dlouho, tak jsem se konečně dočkal.

 • Pas
  (4367 bodů)
  12. 8. 2015 13:12
  25%
  0
  0
  Pas

  Nudění
  Silně neoriginální. Je vidět menší rozpočet, občasná vizuální béčkovitost a celkově chybí silná atmosféra. Pár krvavých záběrů a zajímavá myšlenka to nezachrání od silného podprůměru, celek totiž působí silně nevýrazně. Snad jen několik zajimavých režijních nápadů a kamerových kejklí, které se člověku vryjou do paměti a tím to hasne. Trochu málo na takové obsazení a podobně velké ambice.

 • (3519 bodů)
  23. 9. 2013 16:07
  85%
  0
  0
  saboter

  Nepleťe si film zňákim upířim romanťákem tohle je nekompromisní horor jako ďas už hodně dlouho mi tak nemrazilo jako u tohoto filmu.Hlavní obsazení Ethana Hawka je skvělé doporučuju jen otrlým jedincům.

 • (3490 bodů)
  31. 1. 2010 20:56
  65%
  0
  0
  Tom Hardy

  Nastavené zrcadlo moderní společnosti. Jedni vládnou, druzí se schovávají. Tentokrát jsou na vrcholu potravního řetězce upíři a touha po krvi se přenesla z obrazovek televizorů do ulic. Problém je, že krev dochází. Nápadů je ve Svítání dostatek. Herci jsou zvolení velmi dobře a najde se i odvaha na silnější dramatické okamžiky. Chybí tomu ovšem emoční i vizuální síla Equilibria, se kterým má Svítání mnohé společného (boj jednotlivce se zaslepenou společností, znovuobjevování citů). Když John Preston běžel za osudem v červených šatech, mrazilo mě v zádech. Ve Svítání podobný emocionální náraz nikde pořádně nefunguje (přestože se tvůrci upřímně snaží). Nejpatrnější je to ve scéně popravy nežádoucích. Dobrý nápad v podobě mladé dívky se podobně jako ona rozplynul díky nejistému vedení v prach. Bratři Spierigovi odvedli slušný kus práce a ve svém žánru stvořili jednoznačný nadprůměr. Většinu času to bohužel působí jako příslib něčeho většího, co se nikdy nedostaví. Být to pilot televizního seriálu, řval bych nadšením. Coby zábava do kin je to ale trochu – ehm – bezzubé.

 • (2048 bodů)
  23. 11. 2012 13:01
  40%
  0
  0
  farb

  Po celkem zajímavém konceptu a obsazení jsem čekal hodně. Bohůžel jsem se nedočkal vůbec ničeho.

 • (1648 bodů)
  6. 12. 2012 09:57
  65%
  0
  0
  psico

  Zase trošku jiná upírovká vybíječka, ale tentokrát je to trošku jinak, jedni chtějí zůstat závislí na lidké krvi zatím co jeden dokturek se snaží svého "prokletí" zbavit. Jeden z těch lepších upírovkých filmů.

 • (109 bodů)
  21. 3. 2010 16:23
  70%
  0
  0
  Djkoma

  Svítání je hodně netypický horor. Je to spíše sociální (až politická) studie světa, který není ovládán lidmi, ale jejich démonickou obavou, monstrem ze stínů a vycházející jen v noci. Bratři Spierigové zacházejí s upíry velmi elegantně a současně kriticky vůči současné společnosti. Je vážně tak velký rozdíl mezi upírem a člověkem? Oba vykořišťují slabší druhy, oba se snaží za každou cenu udržet svou společnost pohromadě, ať to má jakékoliv dopady (syntetická krev=genetická úprava rostlin a potravy) a mnoho dalšího. Důležité postavení zde má Slunce, které je přeci už od dávných dob považované za "nositele života" i přeměny. Svítání jsem nebral jako čistý horor, ale jako výjimečnou představu světa, který si žádný autor nepokusil vytvořit a představit v komplexní podobě s takovou spoustou detailů (občerstvení v metru, starý dobrý odporný upír jako odpad společnosti, který nemá dlouhou dobu krev a další, Chevrolet je auto upírů:)) a symboliky. Pro mě tedy rozhodně žádné zklamání, spíše elegantní a atmosférické vystřízlivění z hloupých hororovů o krvelačných zrůdách z rakví. Spierigové mají styl, odvahu a smysl pro ironii. Ta zpomalená scéna před závěrem je působivá a bojím se, že jednou lidstvo bude stát (nebo už stojí?) před hodně podobnou hrozbou konce své společnosti jako upíři ve Svítání... Více zde.

63 64 ?
 • karlos-slovan-janovec 45%
 • martin-mickey-stusak 70%
 • HappyPiere 65%
 • ballrog 70%
 • olga-pu 80%
 • David Bátor 45%
 • vladimir-lada-but 85%
 • Pas 25%
 • junker 75%
 • rudla123 55%
všechna hodnocení (68)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

17. místo z 48 v žebříčku uživatele dino
31. místo z 74 v žebříčku uživatele Kirishima
Sdílet tuto stránku:

Partneři: