Téma

4.1.2011 /13:22/

Rozmarná léta českého filmu: Krasobruslařský fejeton

V rámci komponovaných večerů 20 filmových sezón v České televizi startuje dnes večer od 20 hodin na programu ČT1 i dvacetidílný dokumentární cyklus Rozmarná léta českého filmu. Jako vůbec první rekapituluje tuzemskou kinematografii po listopadu 1989. O vzniku projektu, jeho peripetiích, zajímavostech i záludnostech bude ve svých pravidelných, fejetonově laděných postřezích na stránkách Kinoboxu psát jeden ze scenáristů Jaroslav Sedláček. Tady je díl první...

Jsem v jiném, mně dosud zcela neznámém stavu. Situaci, kdy dopíšu nějaký óbr článek, velmi dobře znám. Text se mi zdá naprosto banální a nudný, já hloupý a zoufale neschopný. Jsem tématem natolik zahlcen a přesycen, že zkrátka a dobře nemám odstup, který se dostavuje až po určitém čase.

Teď jsem těsně před startem vysílání dvacetidílného dokumentárního cyklu, pod kterým jsem podepsán jako jeden ze scenáristů. Zažívám směs nervozity a očekávání neznámého. Na jednu stranu mě těší, že ani mnohem zkušenější kolegové z televize v daném případě netuší, co čekat, na druhé straně mě to znervózňuje snad ještě víc.

Jedním z režisérů, který se nejvíc stavěl proti Času sluhů, byl Otakar Vávra

30. prosince 2010 jsem byl na Kavčích horách na schvalovačce dalších dvou odevzdaných dílů. Těch pět šest lidí v malé temné projekci jsou vlastně naši první diváci, proto se - přiznávám - víc dívám na ně než na plazmu. Občas se smáli, občas se divili, jak byl někdo neuvěřitelně mladý, jindy měli potřebu komentovat právě viděné či řečené. Ze všeho nejradši ale mám, když jen tak s blaženě nablblým výrazem civí, když jsou takříkajíc ve filmu a nevnímají svět okolo. A o to hůř snáším, když pak lehký úsměv idiota zmizí a vrátí se do normálu. Najednou vidím ty miliony rozsvícených televizí po celé republice a v nich mamku, taťku a děti s nenapsanými úkoly, seniory v domovech důchodců, chlapy v hospodě, zamilované v postelích, rozhádané v trucovnách, přísné oko profíků z konkurenčních televizí a hlavně a především ty, o kterých to vlastně celé je, tedy filmaře a rázem je mi hodně úzko. Jak všechny tyhle najednou bavit a zajímat? Jak před všemi obstát?

Ladislav Smoljak se Zdeňkem Svěrákem se u filmu Nejistá sezóny rozhodli zcela postavit cenzuře: "Buď to pusťte, jak to je, nebo to celé zakažte, my nic měnit nebudeme"

Článek mám pevně v rukou. Jsem autor a osoba plně zodpovědná, protože si svobodně rozhoduji, co v něm bude a co ne i jak to zpracuji. U dokumentárního cyklu tohoto typu jsem ze všeho nejvíc krasobruslař - musím vždycky něco vykroužit, jakkoliv kolekce filmů daného roku je nic moc či tvůrci (jinak třeba i šikovní a schopní) nemají talent a dar vypravěče. Najednou se mi vybavují díly, kdy byl takový přetlak zajímavého materiálu, že dobrá polovina toho padla ve střižně na zem. A samozřejmě mě znovu polévá mrazivé horko při vzpomínce na díly, kdy jsme všechno to nejzajímavější zastřihli a pořád to nebylo ono. Potom nezbývalo než přeskupovat, dál hledat v archívech, vnášet nadčasová a při tom zajímavá témata, prostě kouzlit.

První Vorlův film se stal jednou z událostí roku. Jeho druhého filmu si v porevolučních dnech prakticky nikdo nevšiml

Jak se to povedlo, fakt nevím. V tom je profese psavce papírového/internetového s profesí psavce televizního stejná. Nemám odstup, nemám tušení, co divákovi vlastně servíruji. Vím jen to, co diváka nebude a ani nemá zajímat - že času na dvacet hodinových dokumentů bylo zoufale málo (o penězích ani nemluvím), že za poslední půl rok jsem měl snad čtyři volné dny, že jsem se stal závislý na energetických nápojích, že ve čtyři se blbě usíná a v sedm ještě hůř vstává, že... Stop! Jako filmový kritik jsem se taky nikdy nezajímal o to, kolik měli tvůrci peněz a času a jestli režisér během natáčení náhodou netrpěl kolikou. A historii to už vůbec nezajímá. Prostě - jak mi říkával blahé paměti režisér Karel Kachyňa - zůstane film, který buď obstojí v souboji s časem, nebo ne.

A vy, milí diváci/čtenáři, budete první soudci. Tak ať se vám Rozmarná léta českého filmu líbí co nejvíc.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/21056226501-rozmarna-leta-ceskeho-filmu/

-
-
Více informací naleznete na kartě filmu: Rozmarná léta českého filmu

Ankety

Chceme Běžícího muže 2 s Arnoldem Schwarzeneggerem?
 • Určitě!
 • Klidně, ale leda jako eRko.
 • Asi ne, jednička stačí.
 • Vůbec, už jednička je blbost.
více k tématu:
Vrátí se Běžící muž s Arnoldem Schwarzeneggerem?
Kdo se víc hodí na filmového Stevea Jobse?
 • Christian Bale
 • Michael Fassbender
více k tématu:
Christian Bale už zase hází Jobse přes palubu. Zastoupí ho Michael Fassbender?
Který díl filmové série Vřískot máte nejraději?
 • Vřískot
 • Vřískot 2
 • Vřískot 3
 • Vřískot 4
více k tématu:
Vřískot oficiálně mění prostředí - nebude nás strašit v kinech, vystačí si s televizí
Byl Robert Sedláček oblečen nepatřičně?
 • Rozhodně!
 • Nemám názor.
 • Není to jedno, co měl na sobě?
více k tématu:
Státní vyznamenání filmařům aneb Rebelové v akci
Strávili byste noc na hradě Drákuly jako Nicolas Cage?
 • Rozhodně.
 • Ani omylem!
 • Jedině s Nickem.
více k tématu:
Nicolas Cage si vybral k přenocování nejstrašidelnější možné místo vůbec
Sdílet tuto stránku:

Česká radost v českých kinech


Partneři: