Rozhovory

5.9.2010 /18:02/

Jan Prušinovský: "Nechtěl jsem seriál, který se okouká."

Seriál Okresní přebor slibuje být televizním hitem podzimu. Kdo už ho viděl, neskrývá nadšení. Režisér Jan Prušinovský vzpomíná, jak ho z České televize vypoklonkovali s tím, že jejich divák o něco takového rozhodně nestojí, i na to, jak byl překvapen, že televize Nova Okresní přebor nakonec nasadila do vysílání.

Co vás inspirovalo k tomu, že jste sedl a napsal seriál o fotbale?

O fotbale píšu už dlouho. Dokonce jsem na základě jedné fotbalové povídky byl přijat na FAMU.

Takže fotbalista tělem a duší?

Tak nějak. V Ostrovanu Zadní Třebaň jsem se závodním fotbalem začínal v sedmi letech. Pamatuju si, že se mě moje matka ptala, jestli chci chodit radši na fotbal nebo do Jiskřiček. Řekl jsem jí, že na fotbal, protože se mi strašně nelíbilo být Jiskřička. Okresní přebor ale paradoxně moji aktivní kariéru ukončil, protože jsem skoro na rok přestal aktivně hrát a navíc jsem si z natáčení odnesl vyhřezlou ploténku.

Kam přesně tedy sahají kořeny Okresního přeboru?

Do doby, kdy jsem chodil ještě na FAMU. Napsal jsem hodinový scénář Dilema Arnošta Náprstka, který byl o fotbalovém hráči, který neví, zda jet s rodinou na dovolenou k moři a nebo dát přednost fotbalovému utkání. Už v této hodinovce jsou položeny základy Okresního přeboru včetně jeho hlavních představitelů.

Při psaní Okresního přeboru jsem měl představu, že natočím šestnáct víceménně krátkých filmů, každý bude trochu jiný, ale dohromady se propojí v takový barevný celek. V zásadě jsem chtěl navázat na takovou tu zlatou éru inscenačně poctivého českého seriálu, který se stále ne a ne okoukat. Z té doby se mi třeba líbí Byl jednou jeden dům. Na druhou stranu jsem aktivní divák současných anglofonních sérií a zejména sledování britských komediálních seriálů mi pomohlo dát té látce nakonec tvar. Nechtěl jsem dělat čistý sitcom a přitom jsem se musel vejít do jeho časového formátu.

Jak obtížné bylo Okresní přebor prosadit do realizace?

Dilema Arnošta Náprstka mi odmítli v České televizi, a to i přesto, že jsem se již předem domluvil s Ivanem Trojanem na tom, že bude hrát hlavní roli. Pamatuji si na větu dramaturga Jana Lekeše, který mi s vážnou tváří tvrdil: "My víme, co má náš divák rád a tohle to není." Tak jsem se zvedl a odešel.

Poté ten scénář dlouho spal, protože jsem točil celovečerní film. Během postprodukce jsem se ale seznámil s Janem Maxou a ten mi nabídnul užší spolupráci s televizí Nova. Protože mi ale bylo jasné, že by Dilema Arnošta Náprstka u nich nemělo jako hodinový film šanci, předělal jsem ho do seriálu. 

Na Nově problémy nedělali?

Ne. Okresní přebor vznikal v hodně tiché až nenápadné atmosféře. Všichni se totiž upínali k jiným výše profilovaným projektům, než je půlhodinová komedie. Z Jana Maxy se stal kreativní producent a pomáhal mi v komunikaci s televizí.

V literární fázi jsem měl absolutně volnou ruku, dokonce jsem si sám vybral spoluscénáristu Petra Kolečka. Byla to výborná volba, protože já jsem tak trochu egocentrik a autoritář, nejsem úplně zvyklý pracovat v týmu. Petr mě překvapil nezvyklou pokorou, ale zároveň schopností si důležité věci vyargumentovat. Také mi bylo sympatické, že v práci nepolevoval. Bylo to poprvé, co mě někdo kopal do psaní. Vlastně mi pomohl stát pevně na nohou.

Pohádkově příjemná spolupráce?

Z mé strany rozhodně ano, ale Petr má právo říct pravý opak! (smích)

 
Herecké obsazení seriálu je velmi neobvyklé, podle jakého klíče jste vedle sebe skládal Ondřeje Vetchého, Luďka Sobotu, Jakuba Koháka...?

Pro mě bylo absolutně nejdůležitější, aby herci znali prostředí, aby věděli, jak to vypadá ve fotbalové šatně před zápasem, nebo po něm. Proto jsem v případě Ondry Vetchého a Davida Novotného sáhl právě po nich. Jsou to aktivní fotbalisti, umějí hrát, prostředí znají dokonale. Okolo nich jsem postavil tým neherců, nebo méně známých herců, kteří fotbal také aktivně hráli. Dokonce jsem kvůli tomu před natáčením uspořádal castingový zápas, abych zjistil, jak na tom fotbalově jsou.

Některé role jsme s Petrem psali hercům na tělo, třeba Davidovi Novotnému nebo Pavlovi KIkinčukovi. Luděk Sobota se mi zase hodně líbil ve 13. komnatě, která byla o něm. Byl takový zasmušilý, pořád mluvil o tom, že má už svojí hrobku a že teď vymýšlí, co na ní napíše. Přišlo mi to hrozně zábavné a hodně mi to připomínalo to, co jsem chtěl cítit z předsedy Orla, tak jsem ho obsadil.

Točili jste nejdřív pilotní díl a pak procházeli schvalovacím procesem?

Ano a byla to naše výhoda. Pilotní díl je kvůli tomu sice trochu jiný než ostatní díly, ale měli jsme čas doladit scénáře, přizpůsobit je už obsazeným hercům.

Který moment natáčení byl nejtěžší a proč?

Opravdu těžké bylo natáčení jednoho dílu, který se odehrával na zábavě. Z finančních důvodů jsme nebyli schopni mít během natáčení této epizody na place tolik komparzistů po celou dobu. Natáčení s komparzisty a živou kapelou bylo tedy pouze jednodenní! Vyřešil jsem to tak, že jsme s komparzem natočili epizodu téměř celou v několika velmi dlouhých sekvencích. Aby to nebylo tak jednoduché, nechtěl jsem herce přilíš spoutávat pokyny a textem, a tak jsem s nimi radši ani nezkoušel. Taky jsem nechtěl zkoušet před komparzisty, potřeboval jsem, aby jejich reakce byly autentické, tak jsem prostě herce posadil mezi ty lidi a nechal jsem je to celé přehrát. Bylo to hodně uvolněné, mělo to energii a všichni se hrozně bavili, bohužel kromě mě, protože mi bylo jasné, že následující den mě čeká naprosto příšerné dotáčení, kdy se již bez komparzu v blízkých záběrech musím trefit do té energie natočeného materiálu.

Prožil jsem si bezesnou noc, kdy jsem přemýšlel, jak kde navážu a snažil se z již natočeného materiálu vůbec vymáčknout nějaké konkrétní repliky, které ti herci v davu říkají. Jak tam byl hrozný randál, nebylo tomu rozumět. Repliky jsem si poté pouštěl zvlášť u zvukaře, jestli jsou v pořádku. Tehdy tam přijel i Honza Maxa a myslím, že byl hodně překvapen tím, jakým způsobem jsem pojal způsob natáčení pro komerční televizi. Výsledek mě však moc neuspokojuje, mohlo to být mnohem lepší.

Seriál byl natočen už v roce 2009, proč jde na obrazovky až nyní?

Nova prostě vyčkávala na příznivější ceny reklamy. Okresní přebor vznikal těsně před ekonomickou krizí a byl dokončen v době, kdy krize začala. Ceny reklamy klesly, a protože na poměry komerční televize to prý nebyla levná investice, rozhodli se počkat. Musel jsem to respektovat, ačkoli se mi to vůbec nelíbilo. Nebyl jsem jediný. Ondřej Vetchý osobně obešel celý top management Novy, aby je přesvědčil, že dělají velkou chybu, že Přebor nevysílají. Možná i to pomohlo, protože nasazení seriálu na září 2010 bylo pro mě vlastně překvapení. Už jsem tomu vzhledem ke všem spekulacím ani moc nevěřil.

Na čem pracujete nyní?

Pro Novu děláme s Petrem Kolečkem další seriál, ale zatím bych nechtěl prozrazovat víc. Pracuji také na několika epizodách nové série Soukromých pastí a příští rok bych rád začal točit svůj druhý celovečerák.

-
-
Související osoby: Jan Prušinovský

Čtěte dál:

"Trpaslík je dobrodružná rodinná komedie, která není pro celou rodinu," říká režisér Jan Prušinovský

Po Kosmu (2016), který měl velmi solidní odezvu mezi diváky na internetu, vyšle Česká televize ve středu 28. prosince v předpremiéře na iVysílání první díl...

Loutkový Jágr zapařil ve Varech. Crowdfundingovou sbírku spustí tvůrci Nagana - zrození hrdinů v září

Před rokem jsme vás informovali o přípravách na natáčení loutkového snímku Nagano - zrození hrdinů. Do kin by měl vstoupit v roce 2018, tedy 20 let od...

Domácí péče na Oscary? Komorní český film se o to pokusí!

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozhodla svým hlasováním o českém kandidátovi na nominaci na Oscary v kategorii nejlepší cizojazyčný film...

Recenze: Rudyho mít každý rád vážně nebude

Sitcom Raymonda má každý rád, který se vysílal v letech 1996 až 2005, slavil úspěch po celém světě. I v našich končinách jsme si našli cestu k vtipkujícímu...

Finále Plzeň uvede premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v Loosových interiérech i zvláštní sekci animace

Organizátoři filmového festivalu Finále Plzeň představili program 28. ročníku oblíbené jarní přehlídky. Ta začne již v neděli 26. dubna a návštěvníkům...

Recenze: Kobry a užovky - lepší český průměr, ale nic víc

Bratři Hádkové hrají dva bratry, kteří na tom nejsou nejlíp. Užovka (Matěj Hádek) sice nemá holku ani práci, ale ještě jakž takž zůstává člověkem. A možná...

Dejvické divadlo ve filmu. Díra u Hanušovic se představuje teaserem.

Po Ondřeji Sokolovi a Jiřím Mádlovi se k filmové režii odhodlal i matador tuzemského dramatu, herec a pedagog Miroslav Krobot. Po nezapomenutelné roli v...

Recenze: Philomena přináší ten nejlepší hřejivý lidský humor, jaký si můžete představit

Steve Coogan hraje Martina Sixsmithe, britského sarkastického, ateistického, životem mírně znechuceného novináře, který dostane nabídku napsat "teplý...

10. týden-kinopremiéry: Marek Taclík v roli starostlivého otce, dva vysmátí Nepoužitelní a Mocný vládce Oz

Druhý březnový víkend si do českých kin můžete zajít na romantickou komedii Martin a Venuše (2013). Představí se i dva vtipní policisté ve snímku...

Kniha Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka aneb Co se do filmu nevešlo?

Film je alchymie a živý tvar, se kterým je třeba pracovat do poslední chvíle. Jaroslav Dušek v dobách své největší filmové slávy se zjevným překvapením v...

Ankety

Jaký je váš nejoblíbenější film s Vetřelcem?
 • Vetřelec (1979)
 • Vetřelci (1986)
 • Vetřelec ³ (1992)
 • Vetřelec: Vzkříšení (1997)
 • Prometheus (2012)
 • Vetřelec: Covenant (2017)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Vetřelec: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Kdo je větší drsňák?
 • Harry Callahan (Clint Eastwood)
 • Marion "Kobra" Cobretti (Sylvester Stallone)
více k tématu:
Stallone dráždí fanoušky, že by se mohl vrátit jako Kobra
Jaký je nejlepší díl série Rychle a zběsile?
 • Rychle a zběsile
 • Rychle a zběsile 2
 • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
 • Rychlí a zběsilí
 • Rychle a zběsile 5
 • Rychle a zběsile 6
 • Rychle a zběsile 7
 • Rychle a zběsile 8
více k tématu:
Rychle a zběsile: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Jaký je váš nejoblíbenější film s Jackem Nicholsonem?
 • Batman
 • Bezstarostná jízda
 • Cena za něžnost
 • Čarodějky z Eastwicku
 • Čínská čtvrť
 • Lepší už to nebude
 • Osvícení
 • Pošťák vždy zvoní dvakrát
 • Přelet nad kukaččím hnízdem
 • Jiný film
více k tématu:
Jacku Nicholsonovi bude osmdesát. Kino Aero to oslaví přehlídkou jeho kultovních děl
Kterou pohádku Zdeňka Trošky máte nejradši?
 • Čertova nevěsta
 • Nejkrásnější hádanka
 • Princezna ze mlejna
 • Princezna ze mlejna 2
 • O princezně Jasněnce a létajícím ševci
 • Z pekla štěstí
 • Z pekla štěstí 2
více k tématu:
Zdeněk Troška vyslyšel volání po milé a poetické pohádce. Natočí Čertoviny
Sdílet tuto stránku:

Partneři: