Recenze: Deadpool rozhodně není tradičním comicsovým filmem

Recenze: Deadpool rozhodně není tradičním comicsovým filmem
Deadpool
Film Deadpool (2016) ale rozhodně není "tradičním comicsovým filmem", neboť je velmi věrný comicsové předloze. To znamená, že je velmi sprostý, brutální, mládeži nepřístupný a přitom plný infantilního humoru, který by se nejvíce líbil dvanáctiletým jinochům (kteří do kina na tento film nemůžou, ale určitě se tam nějak dostanou).
Pokud patříte k té menšině diváků, která comics "Deadpool" zná, pak je verdikt jednoduchý: Mazejte do kina, protože film je absolutně věrný předloze.
Pokud comics neznáte, čeká nás trocha vysvětlování...

Trailer:

Deadpool
Deadpool patří k "vedlejším" marvelovským hrdinům, kteří jsou bizarní, legrační, zábavní, ale málokdo by se odvážil natočit o nich vysokorozpočtový film. To, že Deadpool (film) vznikl, je velký zázrak a velké riziko. Byl to dlouhý a bolestný proces, než studio souhlasilo a uvolnilo hodně peněz na mládeži nepřístupný superhrdinský film, režírovaný debutantem.
Deadpool (postava) je proslavený svým humorem, který je velmi sprostý a přitom velmi infantilní. A svou brutalitou. Useknout někomu hlavu nebo končetinu pro něj nic neznamená. Nebo, přesněji řečeno, dělá mu to radost. A co je asi nejzajímavější, comicsový Deadpool si je vědom toho, že se nachází v comicsu, a často to komentuje, když mluví přímo ke čtenářovi.
Ryan Reynolds
Deadpool
Analogicky, filmový Deadpool si je vědom toho, že se nachází ve filmu, často to komentuje a často mluví přímo k divákovi. Případně komentuje tu skutečnost, že mluví k divákovi. Současně ale existuje ve stejném vesmíru, jako filmoví X-Men (a dva vedlejší X-Men se ve filmu objevují), což vede k téměř dadaistickým hláškám jako "Za kterým Profesorem X teď půjdeme? Za McAvoyem nebo za Stewartem?"
Deadpool je velmi kulometná záležitost. Akční scény využívají všech možných audiovizuálních fórků a Ryan Reynolds má vyřídilku jako Eddie Murphy, když ještě nebyl dead. Debutující režisér Tim Miller zvládá udržet tempo, ale co je asi nejpřekvapivější, daří se mu také vybudovat velmi dobře fungující romantickou linku! Když si Wade zaplatí prostitutku (Morena Baccarinová) a z píchání přejdou v lásku, je to zcela neironicky romantičtější, než milostné zápletky ve většině Marvelovek.
recenze-deadpool-rozhodne-neni-tradicnim-comicsovym-filmem
Vezměte své děvče do kina!
Milostná idyla ale samozřejmě nemá dlouhé trvání, protože brzy přijde rakovina a padouchové (konkrétně Ed Skrein a Gina Caranová, poněkud nevyužití), Deadpool se stane Deadpoolem a vyráží do akce. Celé to ale vidíme nechronologicky, pomocí flashbacků, takže nemusíme na červený kostým a sekání hlav čekat hodinu...
Nedá se říct, že bych se při všech Deadpoolových vtipech válel smíchy po zemi. Spíš jsem si často říkal "panebože, fakt udělali tenhle vtip a nestyděli se za to"? A oceňoval jsem odvahu tvůrců. A hrozně moc bych si přál, aby tenhle film měl finanční úspěch a aby to vedlo k tomu, že se začnou točit mládeži nepřístupné drahé blockbustery.
Hodnocení: 80%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE
P.S: V našich končinách (respektive ve všech končinách mimo USA) navíc s sebou tento film nese prokletí "lokálního humoru". Deadpool si bere na mušku mnohé obskurní americké celebrity a události, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Pokud to jde, v titulcích je to změněno na jiné, známější celebrity a události, ale ne vždycky to jde (kdo u nás pozná vizuální odkaz na Volný den Ferrise Buellera?), nikdy to nebude fungovat tak dobře, jako v originále, a především: Film je tak nabušený, že čtení rychle skákajících českých titulků při kulometných dialozích je fyzicky téměř nemožné.