Festivaly a ceny

27.10.2015 /14:55/

Koudelka fotografuje Svatou zemi, Babiš rozdává koblihy. Startuje dokumentární Ji.hlava.

Devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava dnes zahájí světová premiéra portrétu proslulého českého fotografa Josefa Koudelky za jeho osobní účasti. Soutěžní sekci Česká radost zkompletoval poslední snímek – čerstvě dokončený portrét miliardáře a ministra financí Andreje Babiše, kterého se svým štábem provázel dokumentarista Vít Klusák.

Třetím hostem Inspiračního fóra je jeden z nejznámějších syrských uprchlíků, v současné době zaměstnanec španělské fotbalové školy v Getafe, Osama Abdul Mohsen, proslulý střetem s kameramankou maďarské nacionalistické televize.

Ze snímku Koudelka fotografuje Svatou zemi. Slavný fotograf se zúčastní zahájení festivalu v Jihlavě.

„Jihlavský festival je organismus, funguje jako celek. Program festivalu pečlivě sleduje širokou škálu pohybů napříč filmem i společností. Letos poprvé jsme zaznamenali vyhrocenější reakce na některé hosty, což především vypovídá o atmosféře v české společnosti. I v tom je Ji.hlava cenná, i takovýmto způsobem reflektuje svět, v němž žijeme,“ charakterizuje letošní ročník jeho ředitel Marek Hovorka.

Zahajovací film Koudelka fotografuje Svatou zemi (2015) natočil mladý izraelský fotograf žijící mezi Berlínem a Jeruzalémem Gilad Baram, který světoznámému fotografovi asistoval. Na pozadí stavby zdi mezi Izraelem a Palestinou se odehrává tichý a soustředěný portrét fotografa Josefa Koudelky, který proslul záběry z invaze vojsk Varšavské smlouvy v Praze v roce 1968. „Jako první na ploše celovečerního filmu vyprávíme o fotografu Josefu Koudelkovi. Ale nečekejte klasický portrét. Přál bych si, abychom našli i českého distributora. Film si zaslouží nejen premiéru na nejlepším českém filmovém festivalu, ale měl by se dostat do běžných kin, aby ho viděli i diváci, kteří se do Jihlavy nedostanou,” uvedl český koproducent zahajovacího snímku Radim Procházka.

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, se festivalu zúčastní formou videokonference. (foto: www.dokument-festival.cz)

Dvojici hostů Inspiračního fóra, proslulého internetového aktivistu a zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který se festivalu zúčastní formou videohovoru, a Mášu Aljochinovou z uskupení Pussy Riot, doplní fotbalový trenér Osama Abdul Mohsen. Toho svět zná jako jednoho ze Syřanů prchajících před policií na maďarsko-srbské hranici u městečka Röszke. Video, kde utíkajícímu Mohsenovi s malým synem v náručí podrazila maďarská televizní reportérka nohy, vzbudilo obrovskou vlnu zájmu i silných emocí. Osama Abdul Mohsen nyní buduje nový život ve Španělsku, kde mu jako trenérovi nabídla zázemí fotbalová škola v Getafe.

Do Jihlavy přijede diskutovat o svých zkušenostech se situací, která už několik měsíců plní titulní stránky novin a podněcuje vášnivé polemiky na sociálních sítích. „Osamova návštěva bude cenná nejen z fotbalového hlediska,“ říká ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka a dodává. „Už měsíce se v České republice píše a mluví o syrských uprchlících, ale dosud je jen málokdo viděl. V České republice vládne hysterie a panika, lidé volají na policii, když vidí kominíky nebo houbaře s podezřením, že jde právě o uprchlíky. Nyní máme tedy výjimečnou příležitost vidět, jak skutečně vypadá a přemýšlí člověk, který byl nucen opustit vlastní domov.“

Trailer k filmu Matrix AB:

Režisér Vít Klusák dokončil film o ministru financí Andreji Babišovi a MFDF Ji.hlava jej uvede ve světové premiéře ve čtvrtek 29. října v kině Thora Heyerdahla – DKO. „O Andreji Babišovi se před rokem hodně mluvilo, často se objevovala otázka, proč člověk, který už všechno má, vyrazil do politiky. Debaty byly poněkud polarizované. Udělal to kvůli majetku, penězům, nebo se považoval za mesiáše? K jasným odpovědím chyběl dostatek podkladů, tak jsem se rozhodl na Andreje Babiše podívat zblízka s kamerou v ruce. Myslím, že kdybych se nyní účastnil hospodské debaty, jsem mnohem blíže odpovědi než před rokem. Jestli jsem ale blíže pravdě, to nevím. Už bych si ale dokázal něco myslet,“ popsal Klusák svoji motivaci pro natočení filmu Matrix AB (2015).

Znělku k 19. ročníku festivalu režíroval proslulý Godfrey Reggio:

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava (27.10. - 1.11. 2015) je největší akcí svého druhu ve střední a východní Evropě. V šesti dnech a sedmi kinosálech uvede přes 250 filmů, z toho 58 ve světových premiérách. Nebudou chybět diskuze s tvůrci, režisérské masterclasses či otevřené diskuze s hosty Inspiračního fóra.

-
-

Čtěte dál:

Recenze: Češi proti Čechům - film, který nedělá hanbu žánru "dokument"

Tento dokument vypráví o tom, jak třicetiletého Tomáše Kratochvíla opustila manželka a on se rozhodl svůj smutek řešit tím, že se přestěhuje mezi Romy a...

Jeden svět 2014 - Recenze: Ukrajina není bordel aneb Divé ženy - FEMENistky?

Festival lidskoprávních filmů Jeden svět je v plném proudu. Pozornost médií je nyní směřována převážně na Ukrajinu. V novinách se opět začínají objevovat...

Příběh Assange a Wikileaks ožehavější než Jobs i Facebook

Rychlost s jakou lze z životního příběhu vydestilovat dobře prodejný materiál, zavisí na jeho popularitě. Mark Zuckerberg i Steve Jobs ukazují, jak krátký...

Ankety

Mohla by být Gillian Anderson příští Bond?
 • To je nápad!
 • Zešíleli jste?
 • Možná v nějakém spin-offu.
 • Ne, ne, nikdy ne, 007 by měl být vždy jen chlap.
více k tématu:
Fanoušci právě navrhli na nového Bonda nečekanou televizní hvězdu
Měl by Daniel Craig natočit ještě dvě další bondovky?
 • Určitě.
 • Ne, ať přijde někdo nový.
 • Zatím váhám.
více k tématu:
Daniel Craig údajně odmíl 100 milionů dolarů za další dvě bondovky
Kdo se víc hodí na roli Lary Croft?
 • Alicia Vikander
 • Daisy Ridley
více k tématu:
Nový Tomb Raider našel Laru Croft a jde o perfektní volbu!
Jakému týmu budete fandit?
 • Iron Man tým
 • Captain America tým
více k tématu:
První reakce na Captain America: Občanská válka? Nejlepší marvelovka vůbec!
Kdo animoval Krtka a pandu?
 • Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Dalajláma
 • Zaměstnanci Velvyslanectví USA v ČR
 • Jiří Ovčáček
 • Někdo jiný
více k tématu:
Víme první: Krtek a panda je podvratným dílem mezinárodní lumpenkavárny
Sdílet tuto stránku:

Partneři: